موضوعات
کردستان

نگین بی‌بدیل زاگرس

نویسنده:
حیاط هر خانه بام خانه‏اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر. معمارى و سرسبزى این منطقه کوهستانى رویاى پله‏هایى به سمت بهشت را متصور مى‏کند. خانه‏هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت پلکانى ساخته شده است...
1396/06/15
حیاط هر خانه بام خانه  اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر. معمارى و سرسبزى این منطقه کوهستانى رویاى پله  هایى به سمت بهشت را متصور مى  کند. خانه  هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت پلکانى ساخته شده است.
به گزارش آفتاب دل، سوار بر جاده هستیم و چشمانمان خیره به اطراف است. گویی اگر هر لحظه نگاه نکنیم چیزی را از دست داده ایم. به سمت اورامان حرکت می  کنیم. جاده  هایش باریک و خطرناک است. حس می  کنیم که دو خودرو در کنار هم نمی توانند عبور کنند. از بالا که به پایین نگاه می  کنیم انگار کل دنیا زیر پایمان می  چرخد، اما بیشتر که نگاه می  کنیم تازه پی به این نعمت و طبیعت زیبای خدادادی می  بریم، طبیعتی بکر و پلکانی که مناظر بالای آن با پنجره  های سبز و آبی و نمایی از سنگ خودنمایی می  کند.
هوای لطیف کردستان اینک کمی به خاک آن سوی مرزها آغشته شده است. خاکی که چند سالی است نفس کشیدن در غرب کشور را سخت کرده. غروب است و فقط چشم  انداز روستا از کنار مقبره پیر شالیار می تواند این دقایق را پرآرامش کند.
 روستاهای پلکانی یکی از جاذبه  های توریستی در نقاط کوهستانی هستند. روستاهایی که در مناطق بکر و عموما صعب  العبور ساخته شده اند و شکل و شمایل کوچه  ها و معابر آن از دور زیبایی حیرت انگیزی دارد.

اورامان؛ میزبان گردشگران
فضای زندگی ساکنان روستا با محیط طبیعی آن و همچنین نحوه معیشت و فعالیت  های اقتصادی روستاییان آمیخته است. در خانه  ها علا  وه بر محل استراحت، اتاق  ها، سرویس  های بهداشتی و آشپزخانه، عموما طویله، انبار غله و انبار علوفه هم وجود دارد و حتی مکانی برای قرار دادن دارهای عمودی قالی و دستگاه  های گلیم و جاجیم  بافی تعبیه شده است.
اورامان همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی و داخلی است و از دیگر روستاهای پلکانی استان معروف تر است. اورامان در دل رشته کوه  های زاگرس و ابتدای حوضه آبریز یکی از رودخانه  های کردستان واقع شده است. روستایی با معماری منحصربه  فرد که در میان جاده  های پر پیچ و خم مثل سرو روییده است. شیب تند و وجود کوه  هایی بلند در این روستا چشم هر بیننده ای را خیره می  کند.

رسوم
غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معمارى، موقعیت چشمه  هاى پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه است. پوشاک کردى آمیزه  اى از رنگ و نقش است. لباس مردم اورامان نیز کردى است. پیش از ورود پارچه و کفش  هاى خارجى و سایر منسوجات داخلى به استان، بیشتر پارچه  ها و پاى  افزار مورد نیاز ساکنان توسط بافندگان و دوزندگان محلى بافته و ساخته مى  شده است.
آنچه گردشگران خارجی و داخلی را به این روستای زیبا و متمدن می  کشاند، آیین‌های مختلفی است که هرساله در این روستا اجرا می  شود. در این مراسم اهالی روستا با لباس محلی حضور می  یابند و اقدام به برپایی رسوم خاص خود می  کنند. در این مراسم شما فرصت دارید از غذاهای محلی که در طول مراسم پخش می  شود بچشید و یک روز شاد و به یادماندنی را در کنار اهالی این روستا رقم بزنید.
به این نوع روستا کمتر توجه شده است. به طوری که گردشگران فکر می  کنند ماسوله تنها مکان طبیعی دیدنی و پلکانی است؛ غافل از اینکه روستاهایی زیباتر و قدیمی تر از ماسوله هم مانند اورامان موجود است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code