موضوعات
کردستان

نارضایتی شهروندان از تعمیرکاران خودرو

نویسنده:
تعمیرکاران خودرو به عنوان قشری تلاشگر نقشی مهم در خدمت‌رسانی به مردم دارند اما تعداد قابل توجهی از صاحبان خودرو در استان، به ویژه در سنندج، از خدمات برخی تعمیرکاران به دلیل کیفیت پایین خدمات رضایت ندارند.
1396/09/14
به گزارش ایرنا، بررسی و بیان عوامل و دلایل ضعف و اشتباهات تعمیرکاران خودرو از زبان کارشناسان و مسئولان مربوط به این حوزه ضروری به نظر می‌رسد.
رئیس اتحادیه تعمیرکاران اتومبیل سنندج ضمن اذعان به نارضایتی مردم از برخی تعمیرکاران خودرو اظهار کرد: توصیه می‌شود افراد برای رفع مشکل فنی خودروهایشان به تعمیرگاه‌های دارای پروانه کسب مراجعه کنند.
«جلال نوری» تاکید کرد: در صورتی که بعد از پایان کار تعمیر خودرو مشکل همچنان پابرجا بود، مشتریان بدون مراجعه به تعمیرکاری دیگر، اتحادیه را در جریان بگذارند تا برای پیگیری، جریمه و دریافت خسارت از تعمیرکار مربوطه اقدام شود.
وی با بیان اینکه امسال شکایات از تعمیرکاران اتومبیل در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است، افزود: 90درصد شکایات به دلیل کیفیت پایین قطعات تعویضی خودرو و اغلب ناشی از سهل‌انگاری یا بی‌توجهی مکانیک است.
نوری تعداد تعمیرکاران دارای پروانه کسب فعال در سنندج را حدود 930نفر اعلام کرد و گفت: نزدیک به 110 تعمیرگاه بدون مجوز نیز در حال فعالیت هستند.
وی یادآور شد: به همه تعمیرگاه‌های بدون پروانه کسب هشدار داده شده که طی 10 روز برای تمدید یا کسب مجوز اقدام کنند. در غیر این صورت پلمب خواهند شد.
رئیس اتحادیه تعمیرکاران اتومبیل سنندج اضافه کرد: این تعمیرکاران برای کسب یا تمدید پروانه کسب باید مسیر قانونی را طی کنند و در آزمون تئوری و عملی فنی و حرفه‌ای نیز نمره قبولی به دست بیاورند.
نوری یکی از وظایف ذاتی این اتحادیه را آموزش برای ارتقای سطح فنی و دانش تعمیرکاران دانست و اظهار کرد: سال گذشته با هماهنگی سازمان فنی و حرفه‌ای بیش از 120 نفر و امسال نیز تاکنون حدود 60 نفر از صنف تعمیرکاران خودرو دوره آموزشی را در بخش‌های مختلف گذرانده اند.

ضعف تعمیرکاران از نظر اطلاعات  
مربی آموزش اتومکانیک درجه یک و 2 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید ورمقانی سنندج (شماره یک) به ضعف و ناتوانی بسیاری از تعمیرکاران خودرو در بازار کار اشاره کرد و گفت: برخی از تعمیرکاران، با وجود سابقه کاری زیاد، توانمند و فنی نیستند که این به نداشتن اطلاعات تئوری و اصول فنی برمی‌گردد.
«توفیق حسین پناهی» افزود: بسیاری از تعمیرکاران با سیستم‌های جدید آشنایی ندارند و به‌روز نیستند و همین عامل سبب نارضایتی صاحبان خودروها از آنان شده است.وی به وضعیت خدمات رسانی تعمیرکاران در کردستان پرداخت و یادآور شد: بسیاری از تعمیرکاران، وسایل و ابزار مخصوص تعمیر قطعات خودروها را نیز ندارند که این مساله نیز در عدم رفع کامل معایب خودرو موثر است.
حسین پناهی اضافه کرد: آنان به صورت علمی و اصولی به تعمیر و رفع مشکل خودروها اقدام نمی‌کنند. به همین دلیل مشتریان متحمل هزینه‌‌های گزاف و مشکلات مضاعف می‌شوند.
وی یادآور شد: اتحادیه تعمیرکاران خودرو باید در زمان‌های مختلف و همزمان با ورود سیستم‌ها و خودروهای جدید، کلاس‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای آشنایی تعمیرکاران برگزار و آنها را به حضور در این دوره‌ها ترغیب کند.
حسین پناهی افزود: ضروری است پیش از اینکه خودروهای جدید وارد بازار شوند، تعمیرکاران آموزش‌های مرتبط با تعمیر این خودروها را فراگیرند، چون به نفع خود آنان و نیز صاحبان خودروهاست.
مربی آموزش اتومکانیک درجه یک و 2 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید ورمقانی سنندج (شماره یک) تعمیرکاران را نیازمند شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای برای کسب دانش و فنون جدید دانست و تاکید کرد: گذراندن چنین دوره‌‌هایی به فنی و اصولی کار کردن در این حیطه کمک بسیاری خواهد کرد.
حسین پناهی آموزش رشته‌های فنی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را نیز ناقص و ناکارآمد خواند و گفت: تفاوت آموزش در دانشگاه‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای بسیار زیاد است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بیشتر به صورت تئوری آموزش دیده‌اند و بنابراین توانایی وارد شدن به بازار کار را ندارند.
وی از برگزاری دوره‌های آموزش حرفه‌های سرویس و نگهداری خودرو، مکانیک موتورهای بنزینی، و اتومکانیک درجه یک و 2 خودروهای سواری بنزینی در مرکز فنی و حرفه‌ای شهید ورمقانی خبر داد.
مربی آموزش اتومکانیک درجه یک و 2 مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید ورمقانی سنندج (شماره یک) با بیان اینکه این مشاغل به صورت تئوری و عملی آموزش داده می‌شود، اظهار کرد: 80درصد آموزش به کارآموزان در کارگاه‌های این مرکز به صورت عملی و اصولی است.

یادگیری اصولی حرفه تعمیرکاری خودرو
تعمیرکار جوان سنندجی که 9 سال است به حرفه مکانیکی خودرو اشتغال دارد، می‌گوید: سال 89 در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید ورمقانی سنندج بیش از 4ماه دوره آموزشی اتومکانیک را گذراندم.«اشکان احمدی» آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را عالی توصیف کرد و افزود: این آموزش‌ها تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و اصولی کار کردن تعمیرکاران دارد. بنابراین به جوانانی که در اول راه هستند توصیه می‌کنم در این دوره‌ها شرکت کنند.
وی انتقاد مردم از برخی تعمیرکاران را وارد دانست و تاکید کرد: بعضی از تعمیرکاران در تشخیص مشکل خودرو و جایگزینی قطعات اشتباه می‌کنند و سبب نارضایتی مشتریان می‌شوند.احمدی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از تعمیرکاران مجوز فعالیت ندارند، ادامه داد: اتحادیه در این زمینه کم‌کاری می‌کند و نظارت دقیقی بر کار تعمیرکاران ندارد.
وی یادآور شد: نیاز است اتحادیه تعمیرکاران خودرو، در فاصله‌های زمانی مختلف و با ورود خودروها و سیستم‌های جدید به بازار، برای تعمیرکاران دوره‌های آموزشی برگزار کند تا آنان خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code