موضوعات
کردستان

كسب و كار بازاریان بانه رو به سردی می‌رود

نویسنده: زینب طلایی/ بانه- خبرنگارهمشهری
بانه از گذشته‌های دور یكی از شهر‌های مهم استان و مكانی برای مبادلات تجاری میان ایران و كشور همسایه خود یعنی عراق محسوب می‌شده و تجارت چمدانی، یكی از مؤلفه‌های اصلی مرز بانه بوده است...
1394/06/15
بانه از گذشته‌های دور یكی از شهر‌های مهم استان و مكانی برای مبادلات تجاری میان ایران و كشور همسایه خود یعنی عراق محسوب می‌شده و تجارت چمدانی، یكی از مؤلفه‌های اصلی مرز بانه بوده است.
درچند سال اخیر و بعد از جنگ تحمیلی، رونق اقتصادی بانه رشد چشمگیری پیدا كرد و مجتمع‌های تجاری در این شهر رشد قارچ‌گونه داشته‌اند، به‌طوری كه امروز بیش از 80 پاساژ با تعداد زیادی مغازه در این شهرستان وجود دارد كه با كالاهای ارزانقیمت خریداران زیادی را از سراسر كشور به خود جذب می‌كنند.
آنچه دراین میان مطرح می‌شود، ركود بی سابقه بازار در سال جاری و كاهش تعداد مسافران ورودی به بانه است كه نگرانی‌هایی را ایجاد كرده است، هرچند عده ای ضعف زیرساخت‌های گردشگری و افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین را دلیل كاهش ورود مسافر و ركود بازار می‌دانند.

لزوم ایجاد زمینه‌های توسعه گردشگری
یك مدرس دانشگاه و كارشناس اقتصادی بانه در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به وضع بازار این شهر اظهار می‌كند: بازار بانه درسال جاری با ركود قابل ملاحظه ای مواجه شده است، به‌طوری كه میزان فروش كسبه به شدت كاهش یافته و به حدود یك چهارم مدت مشابه رسیده است.
«محمد امین‌زاده» با اشاره به تأثیرگذاری ركود بازار بر كسبه ادامه می‌دهد: این ركود بی سابقه، ممكن است به ورشكستگی بازار منجر شود كه یكی از راه حل‌ها برای جلوگیری از آن، كاهش هزینه‌هاست، اما در بازار بانه افزایش بی سابقه اجاره بهای مغازه‌ها سبب ایجاد فشاری مضاعف بر كسبه شده است، به‌طوری كه بسیاری، مجبور به تخلیه مغازه‌ها و تغییر شغل شده‌اند.
وی عنوان می‌كند: ركود بی سابقه در بازار بانه، معاملات زمین و مسكن را نیز تحت تأثیر قرار داده و هرچند در دولت قبل سبب افزایش حباب‌گونه قیمت در این حوزه‌ها شد، اما در 2 سال اخیر شاهد توقف این رشد و حتی در پاره ای موارد، افت قیمت بودیم. ازسوی دیگر باید گفت كه ركود در بازار سبب شده است كه سطح درآمد عمومی مردم كاهش پیدا كند.

كاهش سطح درآمدهای عمومی
این كارشناس اقتصادی همچنین تصریح می‌كند: كاهش سطح درآمدهای عمومی در بانه سبب پایین آمدن شاخص‌های كیفیت زندگی و نیز كاهش مشاركت مردم در طرح‌های عام المنفعه می‌شود و باید فكری به حال این موضوع كرد.
امین‌زاده می‌گوید: برای حفظ بازار بانه در میان بازارهای دیگر كشور، باید در كنار روش‌های علمی ثبات مشتری و همچنین بهبود روابط با مشتریان، به جنبه‌های محیطی این شهر نیز توجه كافی داشته باشیم.
وی ادامه می‌دهد: همچنین باید بخش خصوصی و بخش دولتی با یكدیگر همزبان شوند و در كنارهم فعالیت و برای ایجاد راه‌های كسب و كار و ایجاد جذابیت‌های جدید در منطقه اقدام كنند.امین‌زاده تصریح می‌كند: این بازار تحت شرایط ناپایداری شكل گرفته است. به همین دلیل هم تغییرات جزیی در مرزها مانند تعطیلی بازارچه‌ها یا سختگیری در صدور مجوز ورود كالاها، سبب از رونق افتادن بازار كسب و كار می‌شود.

سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری
این كارشناس با اشاره به اقدام‌های كاربردی انجام شده در زمینه احیای بازار بانه نیز می‌گوید: یكی از اقدام‌هایی كه در این زمینه قابلیت اجرایی دارد، سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری بانه است كه به دلیل وجود طبیعت بكر و زیبا، اكنون دیگر زمینه برای توسعه در بخش گردشگری فراهم شده است.
امین‌زاده ادامه می‌دهد: با توجه به فراهم بودن زمینه توسعه گردشگری در بانه، می‌طلبد سازمان‌ها و نهادهای مربوط از جمله اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همچنین منابع‌طبیعی نسبت به این مهم دید توسعه‌نگری داشته باشند.
 وی می‌افزاید: این سازمان‌ها باید با جذب و هزینه كردن اعتبارات ملی درزمینه اجرای طرح‌های مختلف، برای جذب گردشگران تلاش كنند و زمینه هرچه بیشتر اشتغال و توسعه بازار را فراهم كنند.
امین‌زاده با اشاره به مشكلات زیرساختی بانه عنوان می‌كند: با توجه به اینكه این شهرستان با كمبود شدید فضای سبز مواجه است، شهرداری در زمینه ایجاد فضای بانشاط و مبلمان مدرن شهری و همچنین ساخت مجموعه‌های تفریحی، می‌تواند نقش عمده ای در جذب و ماندگاری گردشگران ایفا كند.

ساخت پارك «دوكانان»
این كارشناس اقتصادی همچنین ساخت پارك «دوكانان» كه قرارداد آن با یك سرمایه‌گذار خارجی منعقد شده است را مثبت ارزیابی می‌كند و می‌افزاید: در صورت پایان اجرای این طرح با امكاناتی مانند پارك آبی و تله كابین در دامنه كوه «آربابا»، با توجه به اینكه این طرح در غرب كشور كم نظیر است، می‌تواند در جذب گردشگر، توسعه صنعت گردشگری و از همه مهم‌تر رونق اقتصادی این شهر نقش مناسبی ایفا كند.
امین‌زاده اظهار می‌كند: عملیاتی كردن مرز سیرانبند به‌عنوان مرز رسمی سبب می‌شود مسافران زیادی این مرز را برای ورود و خروج از كشور انتخاب كنند و حضور آنها سبب ایجاد زمینه‌های جدید كسب و كار می‌شود.
وی ایجاد منطقه آزاد تجاری را در ثبات و آسیب پذیری بازار و همچنین رشد اقتصادی بانه و استان مؤثر عنوان می‌كند و می‌افزاید: برای حفظ تثبیت بازار تجاری بانه و جلوگیری از بی ثباتی و آسیب پذیری بازار، ایجاد منطقه آزاد تجاری می‌تواند نقش عمده ای داشته باشد.

افزایش بیكاران تحصیلكرده
یك مدرس دانشگاه در بانه نیز اظهارمی‌كند: این شهرستان صنایع و كارگاه‌های تولیدی و خدماتی ندارد تا بتواند نیروی كار زیادی را به خود جذب كند.
«بیان كریمی» می‌افزاید: ازسوی دیگر به دلیل نبود همین صنایع، اكنون با شمار زیادی از بیكاران مواجهیم كه این موضوع سبب شده است به‌صورت جدی با مشكل افزایش بیكاری مواجه باشیم.
وی ادامه می‌دهد: بسیاری از افراد جویای كار به‌ویژه قشر تحصیلكرده به دنبال شغل در مجتمع‌های تجاری بانه می‌گردند، به‌طوری كه این مجتمع‌ها به‌عنوان یك نقطه عطف برای جوانان بانه تبدیل شده است و برای فرار از بیكاری به آن رو می‌آورند.
كریمی همچنین با اشاره به افزایش اجاره بهای مراكز تجاری تصریح می‌كند: در اوایل سال جاری میزان تقاضا برای اجاره مغازه‌ها زیاد شد و صاحبان مجتمع‌های تجاری نیز به دلیل تقاضای زیاد، اجاره بهای مغازه‌هایشان را به دلخواه خود افزایش دادند كه این موضوع نابسامانی‌هایی را ایجاد كرد.
وی می‌گوید: با توجه به تقاضای زیاد برای اجاره مغازه‌ها اجاره بسیاری از مغازه‌ها حتی تا بیش 100درصد نیز افزایش داشته است.
كریمی ادامه می‌دهد: اگر این افزایش اجاره بها همچنان ادامه داشته باشد، مشكلات اساسی برای مردم ایجاد می‌شود. افزایش اجاره بهای مغازه‌ها در این شهرستان اصلا منطقی نیست و به ندرت در كلانشهرهای كشور با چنین موقعیتی مواجه می‌شویم.
وی دلیل عمده افزایش اجاره بهای مغازه‌ها را افزایش تعداد متقاضیان و ازسوی دیگر سوء‌استفاده برخی از صاحبان مجتمع‌های تجاری عنوان می‌كند.
كریمی می‌افزاید: در واقع این معضل در تعطیلات عید بیشتر بود و با توجه به آمارهای موجود در سال جاری تاكنون بیش از 3میلیون نفر به بانه مسافرت كرده‌اند كه سفر حدود یك میلیون نفر از آنها در تعطیلات عید نوروز اتفاق افتاده است.
وی اظهار می‌كند: آمار سال جاری نشان می‌دهد كه تعداد گردشگرانی كه به این شهرستان سفر كرده‌اند به بیش از یك سوم سال قبل كاهش یافته است.

تأثیر اوضاع اقتصادی بر تعداد گردشگر
این مدرس دانشگاه اقتصاد كشور را متكی به نفت می‌داند و می‌گوید: كاهش نرخ جهانی این محصول بر بازار كشور تأثیرگذار است.
كریمی ادامه می‌دهد: ركود بی سابقه در بازار بانه تنها به این شهرستان محدود نیست و كل بازارهای جهانی نیز با این مشكل مواجهند. درواقع كل بازار دنیا با این ركود مواجه است، اما به دلیل جنگ و كاهش قیمت نفت این ركود بیشتر در منطقه خاورمیانه نشان داده می‌شود.
این مدرس دانشگاه كاهش تعداد مسافران در سال جاری را از عوامل مختلفی متأثر می‌داند و می‌گوید: دلیل كاهش تعداد مسافران در بانه به عواملی همچون كاهش نقدینگی مردم، تورم و پایین آمدن قدرت خرید مردم بستگی دارد.كریمی می‌افزاید: همچنین نباید از كاهش تفاوت قیمت هادر بانه و سایر شهرستان‌ها به دلیل افزایش میزان اجاره بهای مغازه‌ها و همچنین مساعد نبودن شرایط جوی نیز در این زمینه غافل ماند.
وی عنوان می‌كند: آنچه دراین میان بیش از همه به ركود بازار دامن می‌زند، افزایش سه برابری اجاره بهای مغازه‌هاست كه سبب ایجاد 2 مشكل اساسی شده است.
كریمی اظهار می‌كند: بسیاری از كسبه نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بهای مغازه‌ها، شغل خود را از دست داده‌اند و ازسوی دیگر افرادی هم كه شغل خود را ادامه داده‌اند، مجبورند برای تأمین اجاره بهای مغازه‌هایشان كالاهای خود را با قیمت چند برابری به فروش برسانند.
وی می‌افزاید: افزایش قیمت كالاها كه در نتیجه افزایش اجاره بهای مغازه‌ها بوده سبب كاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه سبب ركود بی سابقه بازار شده است.
كریمی می‌افزاید: كاهش قیمت مغازه‌ها و اجناس، فراوانی نقدینگی بازار خرید و فروش كالا و هچنین مهار تورم كشوری سبب رونق بازار می‌شود و آنچه كه بیش از همه در رونق بازار اثر دارد، نظارت دقیق بر بازار است.

متقاضیان مغازه‌ها تعامل‌گرا باشند
این مدرس دانشگاه می‌گوید: متقاضیان اجاره مغازه‌ها باید درزمینه قیمت‌گذاری‌ها تعامل داشته باشند و به تماشاچیان ناتوان این صحنه تبدیل نشوند. آنان باید با دیدی منطقی با این موضوع تعامل داشته باشند و آینده‌نگر باشند.
كریمی می‌افزاید: صاحبان مجتمع‌های تجاری نیز باید با تعیین قیمت‌های عادلانه، فرصت كار را برای جوانان شهر فراهم كنند و در این زمینه، حسن نیت خود را نشان دهند.
وی اضافه می‌كند: علاوه بر جاذبه‌های بازار جاذبه‌های گردشگری هم می‌توانند در جذب گردشگران مؤثر باشند و به همین دلیل، باید مسئولان به فكر فراهم كردن جاذبه‌های گردشگری در این شهرستان باشند و زیرساخت‌های گردشگری را هرچه بیشتر فراهم كنند.

افزایش قیمت بنزین؛ كاهش قدرت خرید
یكی از فعالان اقتصادی بانه و نویسنده كتاب «صد سال اقتصاد بانه» نیز بازار را با 2 مفهوم متقاوت ارزیابی می‌كند و می‌گوید: بازار 2 مفهوم متفاوت دارد كه مفهوم عام آن بیشتر منظور ماست.
این مفهوم، همان مكان جغرافیایی محسوب می‌شود كه كالاهایی در آن عرضه می‌شود و خریداران یا متقاضیان، آن كالاها را از فروشندگان خریداری می‌كنند.
«فتاح امین‌زاده» اظهار می‌كند: اما در اقتصاد منظور از بازار مكانی هندسی است و جایی كه منحنی عرضه و تقاضا همدیگر را قطع می‌كنند و برای ارزیابی بازار باید بدانیم كه منظور از بازار كدام یك است،چرا كه بازار انواع مختلفی دارد.
وی با اشاره به انواع بازارهای موجود و تعاریفی كه از این بازارها می‌شود، می‌گوید: بازار شامل عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، رقابتی و انحصاری، محلی و فصلی است و در حالت كلی بازار به 3 دسته عمده بازار كالا و خدمات ، بازار نیروی كار و بازار پولی و مالی تقسیم می‌شود.
این فعال اقتصادی در بانه تصریح می‌كند: در بازار كالا و خدمات كه بیشتر كالاهای خارجی عرضه می‌شود، قیمت ارز در رونق یا ركود بازار تأثیر می‌گذارد و درصورتی كه قیمت ارز افزایش یابد قیمت تمام شده كالا نیز افزایش می‌یابد و به این‌ترتیب، خریداران نیز مجبور می‌شوند پول بیشتری برای خرید كالاها بپردازند.
امین‌زاده ادامه می‌دهد: كاهش خرید درواقع كاهش تقاضا و كاهش تقاضا نیز به معنای ایجاد ركود در بازار است.
این نویسنده عنوان می‌كند: همچنین داشتن قدرت خرید در ایجاد ركود سهم بسزایی دارد، چراكه در اقتصاد تقاضای مؤثر یعنی دارا بودن قدرت خرید كه موضوع مهمی محسوب می‌شود.
وی تأکید می‌کند: هرگاه قدرت خرید كاهش یابد به همان نسبت تقاضا هم كم می‌شود و بنابراین ركود به وجود می‌آید.
این فعال اقتصادی اضافه می‌كند: عوامل دیگر نیز در ایجاد ركود در بازار مؤثر هستند مثلا افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین كه سبب می‌شود هزینه مسافرت افزایش یابد و مردم رغبت كمتری به مسافرت پیدا ‌كنند كمبود مراكز رفاهی، تفریحی و خدماتی از جمله هتل‌ها، رستوران‌ها نیز رغبت مسافران را به سفر كمتر می‌كند.
نویسنده كتاب «صد سال اقتصاد بانه» اظهارمی‌كند: رسمی شدن مرز سیرانبند نقش مهمی در بازار بانه دارد، چراكه حجم زیادی از كالا از مبادی رسمی و نزدیك وارد می‌شود و هرینه تمام شده از جمله هزینه حمل نقل كالا كاهش می‌یابد و در نتیجه، قیمت كالا كمتر می‌شود.
وی اضافه می‌كند: براین اساس شغل‌های پرخطری از جمله كولبری نیز كمتر می‌شود و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه، به تثبیت بازار كمك می‌كند و همچنین میزان ریسك پذیری نیز كاهش می‌یابد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code