موضوعات
کردستان

فضای مجازی؛تهدیدی برای کودکان

نویسنده:
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با اشاره به تاثیرات فضای مجازی بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی گفت: کودکان امروز با دنیای مجازی ارتباط بیشتری دارند و این مسأله کودکان را با تهدید جدی مواجه می‌کند...
1396/07/19
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با اشاره به تاثیرات فضای مجازی بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی گفت: کودکان امروز با دنیای مجازی ارتباط بیشتری دارند و این مسأله کودکان را با تهدید جدی مواجه می‌کند.
به گزارش ایرنا «سهیلا شیخی» در دیدار کودکان و نوجوانان برگزیده کانون پرورش فکری استان با امام جمعه سنندج، افزود: در سال‌های اخیر ارتباط از طریق فضای مجازی در بین نسل جوان افزایش پیدا کرده است و کودکان در روز ساعات طولانی را به بازی‌های رایانه‌ای و استفاده از فضای مجازی مشغولند.
وی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: خانواده‌ها تهدیدهای فضای سایبری نسبت به کودکان خود را در اولویت قرار دهند.
شیخی تقویت ارتباط عاطفی و معنوی و جایگزین کردن تفریح‌های سالم و نیز درگیر کردن افراد در فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی را مهم‌ترین راهکار کاهش آسیب‌های فضای مجازی دانست.
وی ادامه داد: دوران کودکی یکی از مهم‌ترین دوران‌های زندگی انسان و ارزشمندترین آنهاست و کودکان سرمایه جامعه و آینده سازان کشور هستند.
شیخی گفت: ارائه آموزه‌ها و مفاهیم دینی در دوران کودکی می‌تواند به تقویت ارزش‌های دینی و عقیدتی کودکان کمک کند.

نهادینه سازی فرهنگ مطالعه
وی نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در دوران کودکی را ضروری برشمرد و افزود: آمار کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان پایین است و در همین راستا باید برای ترغیب و تشویق کودکان به کتابخوانی تلاش کنیم.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تاکید کرد: تقویت ارزش‌های دینی مهم‌ترین راهکار کاهش آسیب‌های فضای مجازی است.
وی گسترش کتابخانه سیار روستایی را یکی از برنامه‌های هفته ملی کودک عنوان کرد و افزود: در هفته ملی کودک، کودکان روستایی نیز باید از برنامه‌های هفته ملی بهره مند شوند.

28 هزار کودک؛عضو کانون
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همچنین در مراسم افتتاح فروشگاه عرضه محصولات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، که در محل کانون بیجار برگزار شد، گفت: در حال حاضر ۲۸ هزار کودک در استان عضو کانون هستند.
سهیلا شیخی اظهار کرد: کودکان آینده‌سازان اصلی جامعه  هستند.
وی به اهداف اصلی کانون پرورش فکری اشاره کرد و افزود: کانون پرورش فکری مسیرها را برای کودکان و نوجوانان هموار می‌کند تا آنان به صورت غیرمستقیم با اهداف تربیتی کانون رشد یابند.
شیخی به استعداد بسیار خوب کودکان بیجاری اشاره کرد و گفت: این کودکان از جمله کودکان بسیار بااستعدادی هستند که در زمینه‌های مختلف در کانون پرورش فکری در حال فعالیتند و در جشنواره‌های مختلف توانسته‌اند عناوین برتر را به خود اختصاص دهند.وی به میزان مطالعه کودکان بیجاری در مرکز کانون پرورش فکری اشاره کرد و اظهار داشت: میزان مطالعه کتاب در میان کودکان بیجار فعال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و امانت کتاب در این مرکز به نسبت دیگر مراکز استان بالاتر است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان فعالیت‌های مرکز بیجار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها خلأ کانون پرورش فکری شهرستان بیجار فروشگاه عرضه کالاها و محصولات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود که افتتاح شد.وی ضمن درخواست از مسئولان شهرستان برای توسعه این فروشگاه در کل شهر بیان کرد: در این فروشگاه سعی شده تمام محصولات ایرانی-اسلامی و بازی‌های فکری برای کودکان و نوجوانان عرضه شود.
وی افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز بیجار فعالیت‌های ارزشمند و چشمگیری انجام داده است و اعضای این کانون موفق شده اند افتخارات زیادی را در عرصه ملی و بین‌المللی کسب کنند.
شیخی به حمایت خوب مسئولان اشاره کرد و گفت: کانون به عنوان متولی تربیت فرهنگی و هنری کودکان و نوجوانان پیشرو بوده است. در این مسیر مسئولان استانی و شهرستانی همواره حامی فعالیت‌های فرهنگی بوده اند و به گسترش بیش از پیش این فعالیت‌ها کمک کرده اند، اما انتظار می‌رود این حمایت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.
وی به فعالیت‌های مرکز بیجار اشاره کرد و گفت: قصه‌گویی، شعرخوانی، کارگاه ادبی، نمایش عروسکی، پخش فیلم، تهیه روزنامه دیواری، کتابخوانی، نقاشی، سفالگری، و گفت‌وگو‌های آزاد از جمله فعالیت‌های این مرکز است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه عنوان کرد: اعضا در بخش نشریه‌نگاری، وبلاگ‌نویسی و داستان‌نویسی رضوی این شهرستان موفق به کسب عناوین برتر در سطح کشوری شده اند.
شیخی بر رسالت مهم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در ترویج فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی در جامعه تأکید کرد و گفت: رسالت اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ترویج فرهنگ اسلامی و ملی در جامعه است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code