موضوعات
کردستان

فرهنگ کردستان به روایت مستندساز بانه‌ای

نویسنده: دلنیا محمودی سنندج-خبرنگار
مستندسازی در سینما و به عبارتی ساخت مستند سینمایی سابقه چندانی در میان فیلمسازان کردستانی ندارد. «در مسیر سیروان» از «کیخسروی» شاخص‎ترین مستند در سینمای کردستان است...
1396/09/14
مستندسازی در سینما و به عبارتی ساخت مستند سینمایی سابقه چندانی در میان فیلمسازان کردستانی ندارد. «در مسیر سیروان» از «کیخسروی»  شاخص‎ترین مستند در سینمای کردستان است. «هادی احمدی» فیلمساز جوان بانه‌ای نیز، بعد از ساخت چند فیلم کوتاه، با ساخت مستند «دادا سلطنه» در چند جشنواره شرکت کرد. این مستند سینمایی مدت‌هاست مورد توجه منتقدان و اهالی سینما قرار گرفته است. گفت وگوی همشهری را با این فیلمساز جوان می‌خوانید.
  •  چه چیزی شما را به کار در سینما کشاند؟
از 7سالگی علاقه زیادی به نقاشی داشتم و تا پایان دوره دبیرستان در زمینه نقاشی و طراحی بسیار فعال بودم. خواهرم هم به داستان‌نویسی اشتغال داشت و بیشتر اوقات از من نظرخواهی می‌کرد. به همین سبب از همان کودکی با کار هنر و داستان درگیر بودم و این عشق و علاقه به زبان تصویر، که از نقاشی شروع شد، زمینه ورودم به سینما را فراهم آورد.
در 14سالگی وارد تئاتر شدم و بعد از آن سؤال بزرگی همیشه ذهنم را درگیر می‎کرد؛ این‎که فیلم چطور ساخته می‌شود؟ سال 86، در 17سالگی، اولین فیلم کوتاه خود را به نام «در انتهای جاده» ساختم. این فیلم کوتاه اولین تجربه من به صورت آماتور بود و ساخت آن را مدیون دایی‌ام هستم. آن زمان من هیچ چیز از سینما نمی‌دانستم، زیرا فضای بانه فضایی آموزشی نبود، فیلمسازان در بانه حضور نداشتند و ساخت فیلم هم هزینه‌بردار بود. اما دایی‌ام تمام هزینه‌ها را برعهده گرفت و کمک بسیاری به من کرد. شاید اگر من آن فیلم را نمی‌ساختم اکنون در این مسیر قرار نداشتم.
  • فعالیت جدی خود را از چه سالی آغاز کردید؟
بعد از گذارندن دوره سینمای جوان به مدت 3 سال در صداوسیما کار تدوین‌گری انجام می‌دادم. بعد از آن هم کار تدوین را ادامه دادم و در کنار آن به صورت جدی 3 فیلم کوتاه به نام‌های «حال برادر من خوب است» با مضمون داستانی، «آخرین موسیقی شنیده نمی‌شود» با مضمون تجربی و «دادا سلطنه» را که فیلمی با فضایی مستند است، ساختم.
  • در مورد داستان فیلم مستند «دادا سلطنه» بگویید.
مستند «دادا سلطنه» داستان زندگی «سلطنه امینی» پیرزن بانه ای است که از جوانی عاشق بازیگری و کار در سینما بود، اما نه سواد کافی داشت و نه همسرش اجازه انجام این کار را به او می‌داد. یکی از پسران دادا سلطنه فیلم‌بردار عروسی بوده و به همین سبب همیشه در خانه دوربین داشته است. علاقه دادا سلطنه به سینما موجب شده پسرانش بیشتر اوقات در خانه از او فیلم‌برداری و لحظات تلخ و شیرین زندگی او را ضبط کنند. در این مستند ما حکایت زنی جسور را می‌بینیم که قدرت کلام و شیوایی خاصی در صحبت کردن دارد و به قول خودش کودکی و جوانی سختی را پشت سر گذاشته و آرزو دارد روزی کسی داستان زندگی سخت و غم‌انگیز او را به تصویر بکشد. او جزو اولین زنانی است که در بانه به سینما رفته و بعد از فوت همسرش تمام تلاش خود را برای رسیدن به آرزویش می‌کند. دادا سلطنه تاکنون در بیشتر از 10 فیلم بازی کرده، اما نه فیلم‌های خود را دیده است و نه برای بازی در آنها پولی گرفته، چون معتقد است نباید روی کاری که از ته دل عاشق آن است قیمت بگذارد.
  •  علت موفقیت «دادا سلطنه» چه بود؟
مستند «دادا سلطنه» اولین تجربه من در زمینه مستندسازی است و ساخت آن 2سال‌ونیم طول کشید. این فیلم از نوع مستندهای پرتره و در مورد زنی است که از بچگی به بازیگری علاقه داشته و با وجود شرایط و زندگی سخت همیشه تلاش کرده است به این خواسته و آرزوی خود برسد. هر کدام از ما در مقاطعی از زندگی خود آرزوهایی داشته‌ایم که شاید هرگز به آنها نرسیده‌ایم، اما دادا سلطنه هرگز امید خود را از دست نداد و امیدوارانه به دنبال آن رفت تا برایش اتفاق افتاد.
علت اینکه مخاطب «دادا سلطنه» را دوست دارد این است که در فیلم لحظه‌های نوستالژیک زیادی وجود دارد و هر یک از ما در زندگی خودمان آن را داشته‌ایم و شاید ساده از آن گذر کرده‌ایم. اما پسران دادا سلطنه این لحظه را ثبت کرده‌اند. در مستند من هم بیشتر از همین تصاویر آرشیوی استفاده شده و هنگامی که ما اینها را می‌بینیم حس نوستالژیک و خوبی برایمان دارد.
  • در حال حاضر پروژه‌ای در دست ساخت دارید؟
بله. حدود 3 سال است که در حال تهیه مستندی در مورد سینماهای بانه هستم که الان در مرحله مونتاژ است. کیفیت ساخت فیلم برایم بسیار اهمیت دارد. به همین سبب معمولا پروسه تکمیل کارهایم طول می‌کشد تا به صورتی که می‌خواهم ساخته شوند. این فیلم برعکس مستند دادا سلطنه به شدت متریال است و از تصاویر آرشیوی کمی در آن استفاده شده است. پروژه دیگری هم در دست ساخت دارم که به احتمال زیاد پروژه‌ای داستانی است، چون دوست دارم فضای داستانی دیگری را تجربه کنم.
  • آیا کارهایتان فقط محدود به مناطق کردنشین است؟
نه، فقط محدود به مناطق کردنشین نمی‌شود. اما فعلا دوست دارم روی فرهنگ و تاریخ کُردی خودمان کار کنم، چون فضاهای تصویری ما زیاد است که می‌توان آن را به تصویر کشید. در آینده هم قطعا به زبان‌های دیگر و از سایر اقوام و ملل گوناگون فیلم خواهم ساخت.
  • از برنامه کاری‌تان برای آینده بگویید.
سخت مطالعه کردن، تجربه کردن و یادگیری و یادگیری بیشتر جزو اهداف اولیه‌ام برای ادامه کار است. من در ابتدای راه هستم و تازه کار را شروع کرده‌ام و خیلی روایت‌ها برای ساخت دارم. سینمای کوتاه ایران به شدت رو به پیشرفت و عرصه رقابت هم خیلی سخت است. تنها با آزمون و تجربه خوب و با سواد بالا می‌توان در این عرصه رقابتی موفق بود، بنابراین تمام تلاشم را برای ماندن و موفق بودن در این عرصه خواهم کرد.

  فعالیت‌های «هادی احمدی»
هادی احمدی متولد 1370 و اهل بانه است. او دیپلم برنامه نویسی دارد و به سبب علاقه به کار سینما و فیلم‌سازی، در سال 92، به مدت یک سال دوره فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان سنندج گذرانده است. احمدی بعد از آن، فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است. این کارگردان جوان بانه‌ای ساخت چند فیلم کوتاه و یک مستند سینمایی را در کارنامه خود دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code