موضوعات
کردستان

عمومی شدن ورزش‌های سوارکاری در کردستان

نویسنده:
استاندار کردستان گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که دسترسی عمومی به ورزش سوارکاری، دیدن مسابقات و جنبه‌های زیبایی و گردشگری آن برای مردم فراهم شود...
1396/06/14
استاندار کردستان گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که دسترسی عمومی به ورزش سوارکاری، دیدن مسابقات و جنبه‌های زیبایی و گردشگری آن برای مردم فراهم شود.
به گزارش ایرنا «عبدالمحمد زاهدی» در دیدار اعضای هیات‌رئیسه هیات سوارکاری کردستان، ضمن اعلام حمایت دولت از برگزاری جشنواره اسب کرد در سنندج اظهار کرد: برگزاری این جشنواره می‌تواند ضمن احیای نژاد اسب اصیل کُرد، مقدمه ای برای شکل گیری انجمن جهانی اسب کُرد باشد.
وی بر لزوم بررسی مشخصات فنوتیپی اسب کُرد و جایگاه آن در فرهنگ و تاریخ کُردها تاکید کرد و یادآور شد: اصالت نژاد اسب کُرد که در جغرافیایی متفاوت پرورش یافته به عنوان میراث طبیعی مانند دیگر بخش‌های میراث ملی باید حفظ شود، چرا که مجموع این ارزش‌های منطقه‌ای، فرهنگ ایران را شکل می‌دهند.
زاهدی تاثیرگذاری و دستاوردهای جشنواره ملی اسب کُرد را در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، گردشگری و اقتصادی مهم برشمرد و ادامه داد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به ایجاد نشاط اجتماعی کمک می‌کند.به گفته استاندار، جشنواره‌های مرتبط با اسب کُرد در سطح ملی و بین‌المللی می‌تواند در اشتغالزایی و شکوفایی بازار و اقتصاد اسب هم موثر باشد و تولیدکنندگان را به فعالیت بیشتر و صادرات این نژاد اصیل تشویق کند.زاهدی با اشاره به همزمانی اولین روز جشنواره ملی اسب کُرد با پایان بیستمین جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها در سنندج افزود: این همزمانی فرصتی برای رسانه‌ای شدن جشنواره ملی اسب کُرد و ارتباط بیشتر افکار عمومی با ورزش سوارکاری است.رئیس هیات سوارکاری کردستان نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از برنامه ریزی‌های انجام شده برای برگزاری جشنواره ملی اسب کُرد اظهار کرد: برگزاری بخش‌های کُردی سواری همراه با موسیقی محلی در این جشنواره هم مورد توجه قرار گرفته است.«فیض‌الله پیری» ادامه داد: بلیت‌های جشنواره به قیمت حداقلی و به گونه‌ای طراحی شده که امکان حضور همگانی برای مردم در این جشنواره فراهم شود.
«عبدالمومن مردوخ» رئیس پیشین هیات سوارکاری کردستان نیز با اشاره به جاذبه این ورزش در استان خواستار حمایت استاندار کردستان از جشنواره اسب کُرد شد.
«اقبال میهمی» دبیر هیات سوار کاری کردستان نیز از ثبت بازی‌های بومی محلی با اسب خبر داد و همکاری مجموعه‌های هماهنگ با دولت در برگزاری این جشنواره را قابل تقدیر دانست.
«شیوا مفاخری» نایب رئیس بانوان هیات سوارکاری کردستان نیز خواستار حمایت دولت از ورزش بانوان به ویژه در بخش سوارکاری شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code