موضوعات
کردستان

طنین زنگ مهر و مقاومت در مدارس کردستان

نویسنده:
زنگ مهر و مقاومت همزمان با سراسر کشور دیروز با حضور 280هزار دانش آموز در بیش از 3 هزار مدرسه استان نیز طنین انداز شد.
1395/07/04
به گزارش ایرنا، مراسم نمادین جشن بازگشایی مدارس و نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت با حضور مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش، نماینده ولی فقیه دراستان، استاندار و جمعی دیگر ازمسئولان در دبیرستان دخترانه نمونه دولتی ابرار سنندج برگزارشد.مدیرکل آموزش و پرورش کردستان دراین مراسم با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و همچنین گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: 280هزاردانش آموز در 3هزارو 700 مدرسه و درقالب 14هزارکلاس درس دراستان همزمان با سراسرکشور سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.«رشیدقربانی» با بیان اینکه تعداد دانش آموزان استان درسال تحصیلی جاری نسبت به سال گذشته با افزایش2/5درصدی روبه رو شده است، افزود: علاوه براین، تعداد دانش آموزان پیش دبستانی استان امسال نسبت به سال گذشته با 15درصد رشد روبه رو بوده است.وی اظهارکرد: به برکت نظام جمهوری اسلامی دراستان درهیچ منطقه روستایی، دانش آموزمقطع ابتدایی وجود ندارد که زیرپوشش آموزش و پرورش قرارنداشته باشد و سال گذشته از26هزاردانش آموز مقطع ابتدایی استان فقط 9 نفر جذب نشدند.مدیرکل آموزش و پرورش درادامه افزود: با توجه به اینکه سال جاری ازسوی مقام معظم رهبری با نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، از اولیای دانش آموزان می خواهیم فرزندان خود را به رشته هایی که ماهیت علمی و کاربردی و فنی دارند ترغیب کنند تا پس از فارغ التحصیلی نیز وارد اقدام و عمل شوند.وی با بیان اینکه آموزش و پرورش یک نهاد فرا دستگاهی و اجتماعی و یک دستگاه گسترده است، ازمسئولان خواست آموزش و پرورش را در رفع موانع و مشکلات موجود یاری دهند.

 3هزار کردستانی مشمول طرح «محسنین »
مدیرکل کمیته امداد کردستان گفت: در حال حاضر ۳ هزار فرزند زیر ۱۵ سال در استان مشمول طرح محسنین هستند. به گزارش تسنیم ، «قنبر موسی‌نژاد» اظهارکرد: 3 هزار فرزند کردستانی مشمول طرح محسنین هستند که این کودکان به دلیل مشکلات مختلف پدرانشان در کنارشان نیستند و فاقد هرگونه منبع درآمد هستند. وی با اشاره به اینکه 5 هزار یتیم زیر 15 سال تحت حمایت کمیته امداد کردستان هستند، گفت: برای تحویل هدایا و کمک‌های جمع‌آوری شده در مرحله نخست جشن عاطفه‌ها، اولویت با دانش‌آموزان یتیم و فرزندان محسنین و خانواده‌های بی‌سرپرست و یا دارای سرپرست زمین‌گیر و از کار افتاده است.  مدیرکل کمیته امداد کردستان تصریح کرد: فرزندان محسنین فقط از طریق کمک‌های مردمی کمیته امداد و حامیان تامین می‌شوند و نیازمند کمک‌های نیکوکاران و خیران استان هستند. وی با اشاره به کمک‌های جمع‌آوری شده مرحله اول جشن عاطفه‌ها در سال جاری گفت: مردم خیر و نیکوکار استان در مرحله اول جشن عاطفه‌ها 6 میلیارد ریال به دانش‌آموزان نیازمند کمک کردند. موسی‌نژاد افزود: مرحله نخست جشن عاطفه‌ها با همکاری خوب خیران برگزار و با مشارکت مردم نوع دوست صحنه‌های زیبایی از همدلی و همیاری خلق شد و این نهاد با بهره‌گیری از این ظرفیت برای خدمتگزاری به نیازمندان تلاش کرد. مدیرکل کمیته امداد کردستان با بیان اینکه کمک‌های جمع‌آوری شده در قالب وجوهات نقدی و غیر نقدی بود، خاطر نشان کرد:  امسال در مرحله اول جشن عاطفه‌ها 6 میلیارد ریال کمک از مردم خیر و نوع‌دوست در استان جمع‌آوری شد. وی گفت: با برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری صورت گرفته شده تلاش بر این است تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید با شناسایی گروه‌های هدف بیشترین بهره‌برداری از شرایط فراهم شده ایجاد شود.
مدیرکل کمیته امداد کردستان تصریح کرد: تمامی هدایا و کمک‌های جمع‌آوری شده در بین خانواده‌های نیازمندی که دارای فرزندان در حین تحصیل هستند توزیع شد.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت‌های پیش‌بینی شده برای توزیع کمک‌های مردمی مناطق محروم و دورافتاده است، گفت: سرانه کمک هزینه تحصیلی به هر دانش‌آموز یک میلیون ریال است.
موسی‌نژاد افزود: مرحله دوم جشن عاطفه‌ها در 10 مهر ماه در مدارس و با همکاری آموزش و پرورش برای بهره‌گیری از ظرفیت موجود میان دانش‌آموزان و اولیاء آنان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.
وی اظهار کرد: کمک‌های جمع‌آوری شده در مرحله دوم جشن عاطفه‌ها در هر مدرسه به دانش‌آموزان نیازمند همان مدرسه و یا سایر مدارس دارای دانش‌آموزان نیازمند توزیع می‌شود.

اعطای وام خود اشتغالی به ۱۱زندانی  آزاد شده
مدیرکل زندان های استان از اعطای بالغ بر یک میلیارد ریال وام خود اشتغالی به ۱۱ زندانی آزاده شده در استان خبرداد.
به گزارش مهر ، در جلسه مرکز مراقبت بعد از خروج زندان های  استان مبلغ یک میلیارد و ۸۰ میلیون ریال وام خود اشتغالی به ۱۱ زندانی آزاد شده زندان‌های کردستان که در مسیر اصلاح و تربیت قرار گرفته بودند، اعطا شد.
مدیرکل زندان های کردستان گفت: آمارها حاکی از آن است که یکی از مهم ترین دلایل وقوع جرم از سوی افراد در جامعه، بیکاری است که علی رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی مسئولان، همچنان در جامعه خودنمایی می کند.
«محمد ابراهیمی» از برنامه ریزی زندان های این استان برای کمک به رفع معضل بیکاری در جامعه سخن به میان آورد و بیان کرد: مددجویان زندان های استان در بدو ورود خود به مراکز اصلاحی و تربیتی، از سوی مسئولان زندان به حال خود رها نمی‌شوند، بلکه با برنامه ریزی دقیق و مدون، آنها را استعدادیابی و ضمن شناسایی دقیق وضعیت روحی و جسمی، آنان را برای کسب مهارت در کارگاه های حرفه آموزی و اشتغال‌زایی مشغول به کار می کند. وی کلاس های آموزش فنی و حرفه‌ای را که زندانیان در آنها دارای مهارت می‌شوند بر اساس نیازهای روز دانست و افزود: باتفاهمنامه‌هایی که میان اداره‌کل زندان‌های استان و دستگاه‌های مرتبط در امر حرفه‌آموزی افراد جامعه از جمله ادارات فنی و حرفه‌ای، صنایع‌دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی منعقد شده است، مددجویان زندان‌های استان در بیش از ۴۰ رشته فنی و حرفه ای تحت آموزش‌های لازم قرار گرفته‌اند.
مدیرکل زندان های کردستان از اعطای 10۲۴ فقره گواهینامه فنی و حرفه ای در ۶ ماه اول سال جاری به مددجویان زندان‌های استان خبر داد و گفت: در زندان‌های استان آن دسته از مددجویان که در کلاس های فنی و حرفه ای شرکت کرده و دارای مهارت می شوند، در پایان هرکدام از دوره ها از آنان آزمون به عمل  می آید و در صورت کسب حدنصاب لازم، از سوی اداره کل فنی و حرفه ای گواهینامه های معتبر بدون اشاره به نام زندان برای آنان صادر می  شود.
ابراهیمی حمایت همه جانبه مسئولان از زندانیان آزاد شده را لازم و ضروری دانست و اظهارکرد: مسئولان زندان مددجویان را در زمان تحمل حبس با شرکت دادن آنان در کلاس های مختلف فنی و حرفه ای و عقیدتی، آنان را آماده حضوری سعادتمندانه در جامعه می کنند.
وی اضافه کرد: پس از آزادی از زندان به دلیل خوردن برچسب زندان بر پیشانی آنان، مورد حمایت مردم و مسئولان قرار نمی گیرند و همین امر سبب ارتکاب جرم را فراهم می کند و مجددا روانه زندان می شوند.
ابراهیمی حمایت از زندانیان آزاد شده را کمک به گسترش امنیت و سلامت جامعه ذکر کرد و گفت: مراکز اصلاحی و تربیتی در استان تمام تلاش خود را دلسوزانه برای بازسازگاری اجتماعی زندانیان به مرحله اجرا گذاشته اند، اما تا زمانی حمایت از زندانیان به درستی در جامعه فرهنگسازی نشود نمی توان معضلی به نام «بازگشت به زندان» را در جامعه از بین برد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code