موضوعات
کردستان

ضعف مدیریتی، بلای جان گرافیك كردستان

نویسنده: سیده بشارت حسینی - روزنامه نگار
گرافیك یك اثر هنری است كه می‌خواهد پیامی را از طریق بصری در كوتاه‌ترین زمان ممكن به مخاطب برساند، اما پوستر یكی از انواع گرافیك است كه بیشتر در خدمت اطلاع‌رسانی بوده و نقش انتقال پیام را دارد.
1393/11/19
 پوستر صفحه‌ای است حاوی تصاویر، نقوش و كلمات كه برای آگاهی دادن یا پیام‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پوستر وسیله‌ای برای ارتباط بین پیام‌دهنده و پیام گیرنده است و اهمیت این وسیله بیشتر از این نظر است كه در كوتاه‌ترین زمان و درعین اختصار كلام، بهترین پیام و تأثیر را روی تعداد زیادی بیننده برجا می‌گذارد.
پوستر همواره نقش متفاوتی در هنر بازی می‌كند و شاید اصلی‌ترین تفاوت پوستر با دیگر بخش‌های هنرهای تجسمی، در نوع بیان و كاركرد آن باشد. البته می‌توان نام عمومی‌ترین و شاید مردمی‌ترین بخش از هنرهای تجسمی را نیز به آن اطلاق كرد.
نقش پوستر در سال‌های اخیر بسیار پررنگ‌تر شده است و می‌توان آن را پای ثابت هر رویداد سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنری دانست. پوستر با بیانی كه دارد می‌تواند به سرعت فراگیر شود و نه تنها در یك شهر و كشور، بلكه در جهان نیز مشهور شود.

جایگاه ویژه گرافیك
هنر گرافیك در استان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و هنرمندان این عرصه در كشور و استان همیشه حرفی برای گفتن داشته‌اند و با حضور در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها آثار خود را عرضه كرده‌اند. درهفته گذشته نیز در سنندج نیز نمایشگاه پوسترهای نسل نوی طراحان گرافیك ایران در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سنندج برگزار شد.
مسئول برگزاری این نمایشگاه در گفت‌وگو با همشهری اظهاركرد: عنوان این نمایشگاه «30‌ـ‌» است، یعنی طراحان این اثرها كمتر از 30سال دارند.

ارسال آثار در 2بخش فرهنگی و اجتماعی
«سید مهران زارع» گفت: طی فراخوانی كه انجام شد از همه طراحان گرافیك در 2بخش فرهنگی و اجتماعی زیر 30 سال دعوت به عمل آمد كه در این نمایشگاه شركت كنند و آثار زیادی نیز ارسال شد و آثاری كه در این نمایشگاه وجود دارد چكیده‌ای از انتخاب داوران حیطه گرافیك است.
وی با تأكید بر اهمیت نمایشگاه در سنندج اظهاركرد: این نمایشگاه به‌صورت دوره‌ای در شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز برگزار شده است و من نیز آن را به سنندج آوردم و آن را برگزار كردم تا افرادی كه در این حوزه فعالیت می‌كنند از آن استفاده كنند.
زارع همچنین با اشاره به تعداد آثار موجود در نمایشگاه گفت: تعداد آثار موجود در نمایشگاه 245 اثر است كه كردستان 9درصد از آثار را به خود اختصاص داده است.

مشكلات حوزه گرافیك
مسئول برگزاری نمایشگاه پوسترهای نسل نو طراحان گرافیك ایران در سنندج افزود: گرافیك در كردستان از پایه سست است و مشكلاتی دارد و پایه‌های این حرفه در بخش تئوریك با مشكل مواجه است. باید برای ارتقای آن تلاشی جدی كرد تا هنرمندان این عرصه آسیب نبینند. زارع با تأكید بر لزوم توجه بیشتر هنرمندان و مسئولان به رفع مشكلات گرافیك در استان گفت: این مشكل باید از ریشه رفع شود. وی اظهاركرد: به‌عنوان مثال اگر مكانی واحد مانند انجمن یا یك خانه حرفه‌ای داشته باشیم، می‌توان به رفع مشكلات موجود امیدوارتر بود. مسئول برگزاری این نمایشگاه ادامه داد: نباید همه چیز فقط درحد حرف باشد تا افراد دلسوز بتوانند این كار را پیش ببرند. زارع عنوان كرد: قرار نیست حتماً پشتیبانی دولتی وجود داشته باشد و ما هم اصلاً چنین انتظاری نداریم. این انجمن می‌تواند به‌صورت سازمان مردم نهاد اداره شود. وی همچنین با اشاره به تعریف گرافیك ادامه داد: گرافیك یعنی انتقال پیام سریع. باید گفت كه بسیار پیش می‌آید می‌بینیم نقاش طرح‌های خود را سخت می‌كند ولی طراح گرافیك، بالعكس این كار را راحت می‌كند پس گرافیك یعنی بتوان در كوتاه‌ترین زمان پیام خود را به مخاطب رساند.

گرافیك مرتبط با صنعت است
مسئول برگزاری نمایشگاه پوسترهای نسل نو طراحان گرافیك ایران در سنندج گرافیك را مرتبط با صنعت دانست و اظهاركرد: با توجه به اینكه چرخه صنعت در كردستان ضعیف است به همین دلیل حرفه گرافیك در این استان دچار تزلزل شده است.
زارع افزود: گرافیك می‌تواند نقش مؤثری در جامعه داشته باشد و چرخه صنعت و اقتصاد را تكان دهد. وی ادامه داد: باور دارم كه گرافیك بسیار قدرتمند است چون می‌تواند رقابتی سالم ایجاد كند به‌عنوان مثال وقتی محصول یا خدماتی وجود دارد صاحب كالا ترغیب می‌شود كه مشتری پیدا كند و البته این كار را می‌تواند یك طراح گرافیك انجام دهد. طراح گرافیكی كه حرفه‌ای كار كند می‌تواند هدف خود از طراحی پوستر را به درستی به مشتری ابلاغ كند.

مدیران گرافیك سواد گرافیكی داشته باشند
وی همچنین با اشاره به مشكلات این هنر در استان گفت: مهم‌ترین مشكل و معضل گرافیك در كردستان، ضعف مدیریتی است. افرادی هستند كه دلسوزانه كار نمی‌كنند و سواد گرافیكی ندارند كه این موضوع مشكل بسیار بزرگی برای این حرفه در كردستان محسوب می‌شود.
زارع اظهاركرد: خانه گرافیك استان به دلیل ضعف مدیریتی كه در این عرصه وجود داشت تقریباً منحل شده است و نمی‌توان انتظار كار چندانی از آن داشت.
وی افزود: البته این مشكل ازسوی حوزه هنری نیست، چون «امین مرادی» رئیس حوزه هنری زحمات فراوانی برای گرافیك كشید كه باید از وی قدردانی كنم، اما این هنر و به بیان دیگر حرفه، به دست جریان‌هایی افتاد كه در این عرصه سواد كافی نداشتند، چون این حرفه به‌صورت نامناسب درحال اداره شدن است و فقط نظر یك فرد ملاك است، درصورتی كه انجمن هنری باید باز و پویا باشد و نظر افرادی كه در این انجمن هستند دخیل باشد، نه نظر و فلسفه یك فرد خاص.
مسئول برگزاری نمایشگاه پوسترهای نسل نو طراحان گرافیك ایران در سنندج گفت: از معاون فرهنگی اداره كل ارشاد اسلامی استان نیز تشكر می‌كنم كه در برپایی این نمایشگاه به ما كمك كرد. البته وعده‌هایی نیز داده شده است تا بتوانیم حوزه گرافیك را در استان منسجم‌تر به سوی تعالی هدایت كنیم. این موضوع همت بزرگی می‌خواهد و امیدواریم محقق شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code