موضوعات
کردستان

صنوف آلاینده قروه سر و سامان می‌گیرند

نویسنده: روح الله زرین قروه- خبرنگار
در بیشتر خیابان‌های قروه شاهد فعالیت صنوف مختلفی مانند کارگاه‎های نجاری، آهنگری، خدمات خودرو و صنایع ساختمانی هستیم که در کنار آلودگی‎های زیست‌محیطی و صوتی، ناهنجاری‎های اجتماعی و مشکلات بسیاری را برای شهروندان این شهر به وجود آورده است...
1396/07/19
در بیشتر خیابان‌های قروه شاهد فعالیت صنوف مختلفی مانند کارگاه‎های نجاری، آهنگری، خدمات خودرو و صنایع ساختمانی هستیم که در کنار آلودگی‎های زیست‌محیطی و صوتی، ناهنجاری‎های اجتماعی و مشکلات بسیاری را برای شهروندان این شهر به وجود آورده است.
از میدان بلال تا خیابان دکتر شریعتی قروه شاهد فعالیت صنوفی مانند کابینت‎سازی و کارگاه‎های جوشکاری هستیم.
یکی از فعالان این صنف می‌گوید: حدود ۱۲سال است به کار جوشکاری انواع در و پنجره مشغولم. به دلیل رفت و آمد افراد مختلف از پایانه مسافربری به مرکز شهر، این خیابان از دید بسیار مناسبی برای جذب مشتری برخوردار است.
«مهدی شهسواری» ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه بیشتر کارگاه‎هایی که به صورت اجاره‌ای در اختیار استادکاران جوشکاری قرار می‌گیرد فضای کوچکی دارد، به ناچار بیشتر تجهیزات جوشکاری مانند شاسی ‎کار را که طول آن به بیش از ۱۲متر می‎رسد در عرض پیاده‌رو نصب می‎کنیم تا بتوانیم برای ساخت در یا پنجره تسلط کافی بر آن داشته باشیم.
این استادکار جوشکاری می‌افزاید: به دلیل اینکه فضای مناسبی برای ایجاد کارگاه در شهر وجود ندارد و دستیابی به آن نیازمند هزینه‎های فراوانی است، به ناچار پارکینگ منازل مسکونی را با مدت زمان چندساله اجاره و آن‌ها ‎را تبدیل به کارگاه مورد نظر می‌کنیم.
وی تصریح می‎کند: برای اینکه هزینه‎های فراوان مالیات، اجاره‌بها و حامل‎های انرژی را که به صورت تجاری محاسبه می‌شود پرداخت نکنیم، به صورت مشترک  از واحدهای مسکونی برای راه‌اندازی تجهیزات کارگاهی استفاده می‌کنیم‌. همچنین به دلیل فعالیت در خیابان‌های اصلی شهر هزینه حمل بار نداریم و مشتری بدون واسطه هر نوع سفارشی را که بخواهد در کوتاه‌ترین زمان تحویل می‌گیرد.

فعالیت صنوف مزاحم در خیابان تختی
با گذر از خیابان دکتر شریعتی وارد خیابان تختی می‎شویم که در کنار منازل مسکونی شاهد فعالیت عمده‌فروشان تجهیزات ساختمانی و ابزارآلات هستیم.
یکی از ساکنان این خیابان می‌گوید: حدود ۲۰ سال است که در خیابان تختی زندگی می‎کنیم و تا جایی که به یاد دارم این منطقه شلوغ و پر از سر و صدای ماشین بوده است.
«مصطفی سنگین‎آبادی» ادامه می‌دهد: با وجود اینکه این منطقه جزو بافت شهری محسوب می‎شود و منازل مسکونی چندطبقه در آن قرار دارد، برخی مالکان قانون شهروندی را رعایت نمی‎کنند و ملک خود را برای دستیابی به سود بیشتر به واحدهای صنفی مزاحم اجاره می‌دهند.
این شهروند قروه‌ای که به گفته خودش ۶۰ سال دارد، اضافه می‌کند: شرایط زندگی برای افراد سالخورده در برخی مناطق قروه واقعا دشوار است، چرا که صدای صنف صافکاری‌های ماشین تا ساعت ۱۰شب به گوش می‌رسد. از آن طرف هم ساعت ۵صبح فعالیت صنف نقاشی خودرو آغاز می‌شود که علاوه بر آلودگی صوتی، مشکلات زیست‌محیطی را برای ساکنان به وجود آورده است.
این شهروند قروه‌ای ادامه می‌دهد: بسیاری از عمده‌فروشی‌های مواد خوراکی در خیابان تختی، با اینکه از انبارهای بزرگ و محیط فروشگاهی لازم برخوردارند، اما با چیدن کیسه‌های قند، برنج، روغن، خشکبار، آب معدنی و ده‌ها کالای دیگر در پیاده‌رو، رفت و آمد را برای شهروندان مشکل کرده‌اند.
وی می‌افزاید: صنوف مزاحم در برخی خیابان‌های قروه مشکلات بهداشتی نیز به وجود آورده‌اند، چرا‌که با رها کردن ضایعات جعبه‌های پلاستیکی و کاغذی در شهر کانال‌های فاضلاب را پر کرده و سبب جمع شدن فاضلاب و بوی بد آن در شهر شده‌اند.

2 پروژه برای ساماندهی  صنوف آلاینده
مسئول امور شهرسازی شهرداری قروه درباره صنوف مزاحم این شهر می‌گوید: با توجه به رشد جمعیت شهری قروه در چند سال اخیر، افزایش نیاز شهروندان به امکانات بیشتر اجتناب‌ناپذیر است.
«رضا حیدری» ادامه می‌دهد: برای کاهش فعالیت صنوف مزاحم و آلایندگی‎های آن در شهر، این صنوف به دو بخش پر سر و صدا شامل بخش جوشکاران، آلومینیوم‌سازان، نجاری‌ها، در و پنجره‌سازان و بخش دیگر تعمیرکاران و ارائه‌دهندگان خدمات خودرو مانند صافکاری و نقاشی تفکیک شده است.
وی می‌افزاید: در سال ۹۳ با همکاری فرمانداری و شهردار وقت ۵هزار و ۷۰۰متر زمین در تقاطع میدان شهید مدنی به سمت سریش‎آباد برای ایجاد واحدهای صنفی در نظر گرفته و به ۳۶۰قطعه برای واگذاری تبدیل شد.
حیدری تصریح می‌کند: مراحل نقشه‌برداری، آب، فاضلاب و زیرسازی نیز به پیمانکار اجرایی واگذار شده است. متقاضیانی که در مشاغل ذکرشده در شهر فعالیت دارند، می‌توانند به تعاونی صنوف مزاحم برای دریافت واحد صنفی مراجعه کنند. همچنین فعالیت در این واحدها به صورت اجاره‌ای است و اجاره آن به اداره اوقاف قروه پرداخت می‌شود. مراحل ساخت و ساز این پروژه نیز درحال اجراست. مسئول شهرسازی شهرداری قروه می‌گوید: یک پروژه دیگر با مساحت ۸هزار متر در 2کیلومتری قروه، جنب رودخانه جنیان به سمت سنندج، برای احداث واحدهای صنفی تعمیرکاران و خدمات خودرو در نظر گرفته شده است.
حیدری می‌افزاید: با همکاری معاون عمرانی فرماندار و از طریق کمیسیون ماده ۵ شهرداری، این زمین خریداری شده است. همچنین پروانه ساخت ۱۱۰واحد آن در قالب ۱۱بلوک واحد صنفی برای کاهش هزینه حامل‌های انرژی و عوارض شهرداری صادر شده است.
وی ادامه می‌دهد: پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد و متقاضیان با مراجعه به تعاونی صنوف مزاحم می‌توانند این واحدها را بنا به نوع شغلشان خریداری کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک هیچ صنف مزاحمی در قروه فعالیت نداشته باشد.

5_653415.jpg ایجاد مشکلات جسمی و روحی در نتیجه فعالیت صنوف آلاینده
یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه می‌گوید: با تحقیقاتی که از چندین نفر از شهروندان قروه‌ای (که سنشان از ۵۰ تا ۶۷سال بوده است) انجام دادم، به این نتیجه دست پیدا کردم که با مشکلاتی مانند عصبانیت، بی‌خوابی و استرس مواجه هستند.
«احمدعلی قاسمی» ادامه می‌دهد: در ساعات میانی روز که زمان استراحت برخی افراد سالخورده و بیمار است شاهد فعالیت دستفروشان دوره‌گردی در کوچه‌پس‌کوچه‌های قروه هستیم. فعالیت این گروه آرامش شهر را بر هم می‌زند و در نتیجه موجب بروز بیماری‌های مختلف در برخی افراد می‌شود، چرا که وجود سر و صدا هنگام خواب نوعی شوک لحظه‌ای به فرد وارد می‌کند که با افزایش فشار خون، تپش قلب و استرس خود را نشان می‌دهد و شدت آن بنا به شرایط جسمی هر فرد متغیر است.
این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه می‌گوید: هر شهر و منطقه‎ای دارای زیبایی‎های خاصی است و شهروندان برای رونق آن باید کوشا باشند که این مهم در تمامی خیابان‌های قروه رعایت نمی‌شود. طول این خیابان‎ها را بساط دستفروشان میوه اشغال کرده، به طوری که خودروهای عبوری برای پیاده کردن سرنشینان خود وسط خیابان توقف می‌کنند که علاوه بر ایجاد ترافیک، سبب بروز تصادف نیز می‌شود.
قاسمی می‌افزاید: صنوف مختلفی در قروه وجود دارند که برای ساماندهی نیاز به حمایت دستگاه‎های اجرایی مانند شهرداری دارند. با جمع‎آوری این صنوف از شهر و اسکان آن‌ها در یک بازارچه ثابت، علاوه بر ایجاد شغل مناسب، شرایط دسترسی شهروندان به کالاهای مورد نظر خود مانند میوه نیز آسان خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code