موضوعات
کردستان

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: محمدتوفیق مشیرپناهی سنندج-خبرنگار
در روزهای پایانی تابستان قرار داریم و این روزها تب و تا جابه‌جایی بسیار است.از طرفی به دلیل رکود ساخت‌وساز در استان بیشتر مردم به اجاره یا رهن مسکن روی می‌آورند...
1396/06/22
در روزهای پایانی تابستان قرار داریم و این روزها تب و تا جابه‌جایی بسیار است.از طرفی به دلیل رکود ساخت‌وساز در استان بیشتر مردم به اجاره یا رهن مسکن روی می‌آورند. در واقع تعداد مستاجران به نسبت کسانی که صاحب خانه می‌شوند در حال افزایش است. در این میان اما بالا بودن نرخ اجاره و رهن در بیشتر شهرهای استان مردم را دچار مشکلاتی کرده است. برخی این مشکلات را به دلیل نبودن قانون مشخصی برای تعیین نرخ اجاره می‌دانند و معتقدند بیشتر اجاره‌ها‌ به صورت توافقی و با میل صاحبخانه‌ها مشخص می‌شود.

مشاور املاک در تعیین نرخ اجاره‌بها نقشی ندارد
مسئول اتحادیه صنف بنگاه‌داران سنندج می‌گوید: اجاره‌نامه و اجاره‌بها در شرایطی نیست که بتوانیم رسیدگی قانونی و کنترل دقیقی بر آن داشته باشیم.
«وریا احسن» می‌افزاید: مشاور املاک در مشکلات مربوط به نرخ اجاره‌بها هیچ نقشی ندارد، به طوری که حتی امروزه مردم با توجه به دسترسی به سایت‌های اینترنتی کمتر به بنگاه‌ها مراجعه می‌کنند. آنها به برخی سایت‌ها برای اجاره کردن مسکن مراجعه می‌کنند و دیگر چون گذشته به بنگاه‌ها مراجعه نمی‌کنند. بنابراین با این روش قراردادهایی به صورت دستی-که وجاهت قانونی ندارد- بین مالک و مستاجر بسته می‌شود.
وی می‌گوید: افراد مستاجر با وجود مشکلات اقتصادی بسیار مجبورند تمام شرایط مالک را قبول کنند. بنابراین اختیارات اتحادیه بنگاه‌داران، اختیاراتی در سطح رسیدگی به قیمت‌گذاری براساس قیمت کارشناسی‌شده نیست و باید این مهم در اختیار این صنف قرار بگیرد. لذا باید مسئولان به این مساله رسیدگی بیشتری داشته باشند.
رئیس اتحادیه بنگاه‌داران در ادامه می‌گوید: در گذشته بهره بانکی در افزایش یا کاهش اجاره‌ها تاثیرگذار بود. امروزه نبود ساخت و ساز و رکود نیز یکی از موارد مهمی است که سبب افزایش قیمت بسیاری شده است. با این حال هیچ سازمان و ارگانی به این مشکل رسیدگی نمی‌کند.
وی‌ می‌گوید: بر اساس پهنه‌بندی سنندج، برای یک واحد آپارتمان دو‌اتاقه تازه‌ساخت با امکانات پکیج و پارکینگ و آسانسور در منطقه مبارک‌آباد، شبلی، خیابان آبیدر و روبه‌روی پارک کودک 600 تا 800 هزارتومان اجاره دریافت و 20تا30 میلیون تومان ودیعه اخذ می‌شود. همچنین برای منازل استیجاری در شرق سنندج و محلات گلشن، عباس‌آباد، چهارباغ، خیابان انقلاب و نایسر 300 تا 500 هزار تومان اجاره و 5تا10 میلیون تومان ودیعه اخذ می‌شود.

اجاره‌بها در دیواندره
یک کارشناس در حوزه قیمت‌گذاری مسکن می‌گوید: سال‌هاست اجاره مسکن در دیواندره روند افزایشی داشته است. با ساخت 900 واحد مسکن مهر در این شهر انتظار می‌رفت افزایش اجاره‌بهای مسکن کنترل شود، اما این اتفاق نیفتاد. با توجه به مهاجرت و تمایل به شهرنشینی باز هم نیاز به ساخت مسکن بیشتری در این شهر احساس می‌شود.
«سامان الهی» ادامه می‌دهد: قیمت اجاره مسکن در این شهر همیشه بالا بوده است و این روند با افزایش تورم در سال‌های اخیر رشد داشته و هیچ تلاشی برای متوقف کردن آن هم دیده نشده است، زیرا از آن‌جایی که تقاضا زیاد است احتمال پایین آمدن نرخ‌ها دور از انتظار است.
وی می‌افزاید: با توجه به اینکه حدود 60 درصد از  اقتصاد دیواندره به کشاورزی گره خورده و درآمد از این زمینه تنها زندگی روزمره را می‌چرخاند، صنعت مسکن‌سازی هم با رکود مواجه شده است.
یک شهروند دیواندره‌ای هم بیان می‌کند: خانه مناسب برای زندگی کردن بسیار کم پیدا می‌شود. اگر خانه‌ای هم برای اجاره پیدا شود سال بعد صاحبخانه کرایه را خارج از عرف افزایش می‌دهد.
«خالد عباسی» ادامه می‌دهد: وضعیت اقتصادی و کار و کاسبی آنقدر در دیواندره مناسب نیست که بتوانیم خانه‌ای بر اساس سلیقه اعضای خانواده اجاره کنیم. واقعا قیمت‌ها خیلی بالاست و بیشتر صاحبخانه‌ها ودیعه زیاد هم می‌گیرند.

روند افزایشی اجاره‌بها در مرکز و نواحی نوساز کامیاران
یکی از شهروندان کامیارانی در مورد وضعیت مسکن در این شهرستان می‌گوید: با وجود اینکه کامیاران راه مواصلاتی استان کرمانشاه و ورودی به شهرهای مختلف استان مانند سنندج است، اما همچنان بافت قدیمی دارد و ساخت و ساز چشم‌گیری در این چند سال اخیر در آن صورت نگرفته است.
«احمد ساعدی» ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه ساخت و ساز در بافت شهری نیازمند پرداخت مالیات، عوارض شهرداری، پرداخت حق امتیاز حامل‌های انرژی مانند آب، برق، گاز و تلفن در سطح بالایی است، از این رو بیشتر شهروندان برخلاف میلشان به سمت اجاره‌نشینی روی می‌آورند.
وی می‌افزاید: به دلیل اینکه مراکز تجاری این شهر در میادین اصلی قرار دارد و محل کسب و کار است، نرخ اجاره‌بهای مسکن نیز در آن بدون هیچ نظارتی افزایش می‌یابد و این رقم از 400 تا 700 هزار تومان اجاره با ودیعه 10 و 15 میلیون تومانی برای یک آپارتمان دواتاقه است.

راه‌اندازی سیستم جامع الکترونیکی قراردادها در قروه
یکی از فعالان مشاور املاک می‌گوید: طرح ساخت و بهره‌برداری از پروژه‌های مسکن مهر به قدری به خانه‌دار شدن مردم کمک کرد که بسیاری از آنها با صرف هزینه ۱۵ میلیون تومان در کوتاه‌ترین زمان صاحب خانه شدند.
«مراد محمودی» ادامه می‌دهد: ساخت و ساز در قروه تا ۴ سال پیش بسیار زیاد بود، به طوری که هر سازنده‌ای بیش از نیاز خود چند واحد آپارتمان می‌ساخت.
وی می‌افزاید: نرخ اجاره‌بها در قروه از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند و مالکان منازل مسکونی به صورت توافقی خانه‌های خود را اجاره می‌دهند و نرخ آن از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.
یک کارشناس مسکن می‌گوید: تنها راه نظارت بر نرخ اجاره‌بها در شهرهای کوچکی مانند قروه و کامیاران راه‌اندازی سیستم جامع الکترونیکی قراردادهاست، زیرا دستی نوشتن قرارداد راه را برای فعالیت سودجویان هموار می‌کند.
«فریدون احمدزاده» ادامه می‌دهد: ضرورت دارد افرادی که به دنبال خانه استیجاری هستند از طریق مشاوران مسکن معتبر اقدام کنند، چرا که این اقدام آنها امکان ورود افراد سودجو به این بازار را از بین می‌برد و مالکان طبق آیین‌نامه و نرخ‌نامه اجاره موظف به قیمت گذاری ملک اجاره‌ای خود هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قروه نیز می‌گوید: بر اساس بند 4 مصوبات کمیسیون نظارت بر اصناف در صنف مشاوران املاک، تنها درصد کمیسیون خرید و فروش ملک برای واحدهای صنفی که در قالب مشاوران املاک فعالیت دارند در نظر گرفته شده است؛ برای معاملاتی که ارزش آنها بیش از یک‌صد میلیون تومان است 75دهم درصد مبلغ معامله از طرفین دریافت می‌شود که این میزان برای ارزش معاملات بیش از این رقم تا 5 دهم درصد از دو طرف مورد معامله دریافت می‌شود. «علی منتشلو» ادامه می‌دهد: در صورتی که پس از معامله، قرارداد دارای ایراد قانونی باشد، یک‌دوم کمیسیون اخذشده از فروشنده گرفته می‌شود و قرارداد باطل است.
وی ادامه می‌دهد:همچنین در صورت پشیمان شدن هر یک از طرفین، در حالتی که مورد معامله بدون عیب و ایراد قانونی باشد، تا 48 ساعت از زمان عقد قرارداد یک‌سوم و بعد از گذشت این زمان حق کمیسیون مشاوره املاک به طور کامل از طرف پشیمان‌شده گرفته خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قروه می‌گوید: مشاوران املاک ضرورت دارد که نرخ‌نامه‌ها را با مهر و امضای اتحادیه در واحد صنفی خود، طوری که برای مشتریان قابل مشاهده باشد، قرار دهند و صدور فاکتور برای مشتری الزامی است.

5_653415.jpg تناسب نداشتن اجاره با درآمد مردم
یکی از شهروندان سنندجی می‌گوید: اجاره‌بها و ودیعه‌هایی که در شهر سنندج گرفته می‌شود به یک مشکل جدی برای مردم تبدیل شده است. این اجاره‌ها با توجه به وضعیت معیشتی و درآمدی مردم، در این اوضاع اقتصادی، زندگی را بر مستاجران تلخ کرده است. «جلال ویسانی» می‌افزاید: اگر این وضعیت صعودی ودیعه‌ها و اجاره‌ها ادامه داشته باشد مردم باید با سطح درآمد متوسط و پایین چه‌کار کنند؟ وی ادامه می‌دهد: در وضعیتی که فاصله عرضه و تقاضا در بازار مسکن همچنان روند صعودی در پیش گرفته است، من به عنوان مستاجر و به عنوان مصرف‌کننده دل خوشی از این وضعیت و اجاره‌بها ندارم ولی در نهایت چاره‌ای هم جز قبول شرایط مالک و تمدید قرارداد ندارم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code