موضوعات
کردستان

صرفه جویی در آب کشاورزی با کاشت«گرمک»

نویسنده:
کشت محصولات با حداقل نیاز آبی از برنامه‌های استراتژیک وزارت جهادکشاورزی است. خربزه محلی کردستان(گرکه) یا همان گرمک دیم از دیرباز با این شرایط سازگار شده است...
1396/05/22
کشت محصولات با حداقل نیاز آبی از برنامه‌های استراتژیک وزارت جهادکشاورزی است. خربزه محلی کردستان(گرکه) یا همان گرمک دیم از دیرباز با این شرایط سازگار شده است.
به گزارش ایرنا، محدودیت منابع آبی در کشور سبب شده وزارت جهاد کشاورزی برای تامین امنیت غذایی با حداقل منابع آبی به دنبال کشت جایگزین، الگوی مناسب کشت و معرفی ارقام سازگار با کم آبی در نقاط مختلف کشور باشد.
برخی کشاورزان محصولات کشاورزی خود را از گذشته با این شرایط سازگار کرده اند که گرکه دیم کردستان از جمله این محصول‌ها است و نیاز آبی آن به قدری کم است که به گفته کارشناسان کشاورزی، پس از کاشت اگر آب اضافی در اثر بارش یا آبیاری به این محصول برسد دیگر قادر به ادامه رشد نیست و دچار برخی آفت‌ها می‌شود و تولید آن به شدت کاهش می‌یابد.
گرکه دیم یا گرمک هم اکنون حدود یک هزار و 20هکتار از مزارع جالیزی کردستان را به خود اختصاص داده و به دو صورت دیم و آبی کشت می‌شود. نوع دیمی آن علاوه بر این‌که از طعم، رنگ و بوی خاصی برخوردار بوده از محصولاتی است که با کمترین نیازآبی طی 4 تا 5 ماه کاشت، داشت و برداشت می‌شود.
زمان کشت گرکه در مزارع کردستان در اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه است. در این زمان بارش‌های بهاری به پایان رسیده و خاک دارای رطوبتی کم است که در این شرایط تنها خربزه محلی گرمک قابلیت رویش دارد.
بوته گرکه دیم پس از رویش دانه‌ها دیگر نیازی به آبیاری ندارد و از رطوبت خاک و هوا، آب مورد نیاز خود را تامین می‌کند. بوته در 2 ماه رشد کافی دارد و پس از گلدهی، محصول آن شروع به رشد می‌کند.

سود اقتصادی کم
یکی از کشاورزان روستای زکریان شهرستان مریوان که هر ساله در بخشی از زمین کشاورزی خود گرکه می‌کارد، گفت: به دلیل سود اقتصادی کم در مقایسه با سایر محصولات، کشت گرکه دیم در بین کشاورزان این روستا جایگاه قبلی خود را از دست داده است.
«وریا ملکی » افزود: در فصل برداشت گرکه که همزمان با رسیدن سایر میوه‌ها در منطقه است، کشاورزان محصول خود را با قیمت بسیار نازلی به دلالان یا به صورت سنتی در کنار مزارع خود به رهگذران جاده‌ای می‌فروشند که درآمد این مقدار شامل هزینه چیدن محصول هم نمی‌شود.وی اضافه کرد: با توجه به این‌که این محصول پس از برداشت کمتر از 2 هفته ماندگاری دارد، لازم است که کشاورزان خریدارانی را قبل از شروع برداشت پیدا کنند.
وی حمایت مسئولان برای یافتن بازارهای فروش در خارج از استان را خواستار شد و افزود: با توجه به این‌که گرمک در مزارع بدون هرگونه سم پاشی و کود و با نیاز کم آبی تولید می‌شود می‌توان با ارائه راهکارهای مختلف کشت آن را گسترش داد.

حمایت برای کاشت گرمک
معاون امور زراعت سازمان جهادکشاورزی گفت: گرکه دیم از محصولات قدیمی و کاملا ارگانیک کردستان است، اما با توجه به این‌که توجیه اقتصادی در انتقال کشت به داخل گلخانه‌ها را ندارد کمتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار می‌گیرد.
«محمد صالح احمدی» افزود: برای حمایت از بهره‌برداران این محصول می‌توان اقداماتی از قبیل ضدعفونی بذرها را انجام داد که کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه آمادگی کامل دارند تا یاور کشاورزان باشند.
به گفته وی، کشت دیم این محصول در برخی مناطق که خاک آن رطوبت کافی ندارد امکانپذیر نیست، اما باتوجه به این شرایط در برخی مناطق از جمله سروآباد و مریوان سالانه مشتریان زیادی را به صورت فصلی جلب می‌کند.

برداشت بیش از 6 هزار تن گرمک
کارشناس زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال در این استان 13 هزار و 678 هکتار به کشت جالیز، صیفی و سبزی اختصاص یافته است. از این میزان 9 هزار و 828 هکتار زیر کشت سبزی و صیفی و 3 هزار و 850 هکتار نیز زیر کشت جالیز رفته است.
«عبدالسلام جعفری» با بیان این‌که خربزه محلی گرمک یا گرکه جزو کشت جالیز استان است افزود: سطح کشت گرمک در اراضی آبی تنها 7 هکتار و دیم نیز یک هزار و 12 هکتار است.
وی افزود: به طور میانگین از هر هکتار از مزارع گرمک کردستان بیش از 6 تُن محصول برداشت می‌شود و میزان تولید استان در سال جاری نزدیک به 7هزار تُن پیش بینی می‌شود.

5_653415.jpg  فواید گرکه یا گرمک
گرکه دیم دارای انواع مختلف بزرگ و کوچک و با طعم‌های متفاوت ترش و شیرین است که از روی نوع و رنگ پوست آن می‌توان طعم آن را تشخیص داد. گرکه روشه، گرکه ساده و شمامه مهم ترین ارقام کشت شده آن در استان است. در بین مردم محلی گرکه دیم نیز دارای انواع مختلفی است که طعم‌های متفاوتی دارند، به عنوان مثال نوع «گرکه روشه» که دارای پوستی خشن و خط خطی است، دارای طعم شیرین مایل به ترش است. دفع مواد زاید و سموم موجود در خون و کمک به فعالیت و شست وشوی مثانه و کلیه‌ها و کمک به جذب مواد قندی به خون به واسطه آب زیاد از مزیت‌های استفاده از گرمک است. این خربزه به دلیل مواد فیبری و طعم و اسانس‌هایی که دارد، یک محرک قوی شیمیایی برای دستگاه گوارش است و مصرف آن برای مبتلایان به نقرس، رماتیسم، بواسیر و به ویژه برای کسانی که یبوست دارند، بسیار توصیه می‌شود، چون این میوه تاثیر خاصی در تخلیه میکروب و عفونت‌های موجود در روده‌ها دارد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code