موضوعات
کردستان

صدور 729 كارت شناسایی برای صنعتگران صنایع‌دستی كردستان

نویسنده:
معاون صنایع‌دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كردستان گفت: در 3ماه نخست سال جاری 729 كارت شناسایی برای صنعتگران رشته‌های مختلف صنایع‌دستی این استان صادر شده است كه این تعداد در سال گذشته 296 مورد بود...
1394/04/20
معاون صنایع‌دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كردستان گفت: در 3ماه نخست سال جاری 729 كارت شناسایی برای صنعتگران رشته‌های مختلف صنایع‌دستی این استان صادر شده است كه این تعداد در سال گذشته 296 مورد بود.
به گزارش ایرنا «مهرداد كیانی» افزود: تعداد صدور كارت‌های شناسایی در این مدت بیش از 60‌درصد افزایش داشته كه این نشان‌دهنده افزایش هنرمندان صنایع‌دستی و زیرپوشش قرار دادن آنها ازسوی معاونت صنایع‌دستی اداره كل میراث فرهنگی استان است. وی همچنین تعداد پروانه تولید صادر شده در 3 ماه نخست سال جاری را 3مورد اعلام كرد و ادامه داد: در سال گذشته 14 پروانه تولید صادر شد.
كیانی در ادامه به بازدید كارشناسان صنایع‌دستی از كارگاه‌های فعال در استان اشاره كرد و افزود: در 3 ماه نخست سال جاری 200 مورد بازدید از كارگاه‌های صنایع‌دستی توسط كارشناسان و بازرسان صنایع‌دستی انجام شد كه این تعداد در سال گذشته 100مورد بوده است.
رئیس اتحادیه صنایع‌دستی كردستان نیز خواستار اصلاح قوانین بیمه و مالیات كارگاه‌های صنایع‌دستی و صنعتگران این حرفه شد و گفت: اصلاح نكردن این قوانین آسیب زیادی به صنعتگران صنایع‌دستی استان زده است.
«فریدون زندی» افزود: در این استان 80 هزار نفر صنعتگر داریم كه از این تعداد 23 هزار نفر بیمه شده بودند، اما در سال‌های گذشته با اقدام سازمان تأمین اجتماعی در تعدیل و قطع بیمه تعدادی از این صنعتگران، این آمار به 18 هزار نفر بیمه شده كاهش یافت. وی ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی قرار است این تعداد را نیز تعدیل كند كه این موضوع مشكلاتی را برای صنعتگران به وجود آورده است.
زندی عنوان كرد: كمك به حضور در نمایشگاه‌های خارج از كشور، برگزاری كلاس‌های آموزشی حرفه‌ای صنایع‌دستی، ایجاد بازارچه یا فروشگاه صنایع‌دستی در كردستان و رفع ضعف اتحادیه صنایع‌دستی در تأیید كارت ارزش‌یابی و بازریابی و تولیدات از خواسته‌های هنرمندان صنایع‌دستی است.
وی همچنین بالا بودن هزینه‌های پستی برای ارسال صنایع‌دستی به خارج از كشور، نبود تسهیلات كم بهره‌برای صنعتگران،  نبود نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در اقیلم كردستان عراق و بی‌توجهی به پیشكسوتان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی كردستان و تجلیل از آنها، توزیع نشدن بن‌های صنایع‌دستی در ادارات و ارگان‌های دولتی و بی توجهی به انجام كارهای پژوهشی و تحقیقاتی برای رشته‌های مختلف صنایع‌دستی را از دیگر مشكلات حوزه صنایع‌دستی كردستان اعلام كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code