موضوعات
کردستان

سقز روی ریل توسعه شهری

نویسنده: فردین مصطفایی سقز-خبرنگار
سقز دومین شهر بزرگ استان است که هنوز برخی از پروژه‌های شهری آن نیمه‌کاره مانده است. شورای پنجم در شرایطی به انتخاب شهردار جدید اقدام کرد...
1396/09/14
سقز دومین شهر بزرگ استان است که هنوز برخی از پروژه‌های شهری آن نیمه‌کاره مانده است. شورای پنجم در شرایطی به انتخاب شهردار جدید اقدام کرد که مدیریت شهری نیازمند بررسی وضعیت پروژه‌های عمران شهری، بررسی مسائل و مشکلات شهرداری، برنامه‌ریزی جدید شهری برای ایجاد درآمدهای پایدار و جذب اعتبارات دولتی بود. علاوه بر این، بدهی مالی زیاد شهرداری، وضعیت خیابان‌ها و معابر سقز، وضعیت ساخت مجتمع‌های پزشکان و مسکونی، شروع به کار پایانه جدید، تعطیلی مرکز معاینه فنی هنرستان بیدهندی و پرداخت نشدن مطالبات شهرداری، ساخت اِلمان برای میادین اصلی شهر و حقوق پرسنل و کارگران شهرداری نیز از دیگر مشکلاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای بررسی بیشتر این موضوعات گفت‌وگوی همشهری را با شهردار جدید سقز «چیا صالحی بابامیری» که دارای دکترای جغرافیای انسانی است، می‌خوانید.

مشکلات شهرداری
شهردار سقز با بیان اینکه بدهی مالی زیاد شهرداری یکی از مشکلات اساسی این نهاد است، می‎گوید: شهرداری حدود 120‌میلیارد تومان بدهی دارد که 73 میلیارد تومان آن مربوط به «اوراق مشارکت پروژه تجاری گولان» و بقیه آن مربوط به بخش‌هایی مانند کارپردازی، حقوق و دستمزد، پیمانکاران و تامین اجتماعی است.
«چیا صالحی بابامیری» می‌افزاید: تاکنون 36درصد از درآمدهای شهرداری در سال جاری تحقق یافته است که این میزان درآمد نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای گسترده عمرانی و خدماتی باشد. باید در سیستم بودجه‌ریزی و درآمدها تحولات جدی ایجاد کنیم.
وی کمبود ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز در بخش‌های عمرانی و خدماتی و نیز نیاز دستگاه‌های موجود به تعمیر و نوسازی را از دیگر مشکلات شهرداری می‌داند و می‌گوید: نیروی مازاد انسانی از دیگر مشکلات ماست که نیاز به مدیریت و ساماندهی مناسب برای بالا بردن ظرفیت‌های موجود و پیشبرد کارها دارد.

بیشتر مراجعات مردمی برای اشتغال است
بابامیری یکی دیگر از مشکلات شهرداری را درخواست‌های متعدد شهروندان برای استخدام و کمک مالی بیان می‌کند و می‌گوید: در چند هفته گذشته بیشترین مراجعات مردمی به من برای این خواسته‌ها بوده است. در حالی که در شهرداری ردیف و منبع مالی خاصی برای این امر وجود ندارد. ردیف ماده 17 نیز تعریف خاصی دارد و طبق مقررات برای کمک به افراد ناتوان و فقیر در پرداخت عوارض شهرداری پیش‌بینی شده است.
وی در ادامه می‌گوید: میزان تحقق بودجه تاکنون 36درصد بوده و باید میزان پرداختی ماده 17 نیز 36درصد باشد، ولی درصد پرداختی بسیار بیشتر بوده است که باید این روند را اصلاح کنیم. همچنین کمک‌های ماده 5 برای برنامه‌های فرهنگی نیز تعریف خاصی دارد، ولی ما به دلیل ایجاد نشاط اجتماعی و درخواست‌های متعدد هنرمندان و فعالان فرهنگی و ورزشی چند برابر این مبلغ تاکنون هزینه کرده‌ایم.

وضعیت معابر و خیابان‌ها
بابامیری عنوان می‌کند:از دیگر مشکلات مهم مربوط به خیابان‌ها و معابر سقز مشکل آسفالت و بهسازی است که برای رسیدن به سطحی قابل قبول نیازمند اعتبارات و اقدامات اساسی هستیم.
شهردار سقز درباره وضعیت ساخت مجتمع‌های پزشکان و مسکونی روبه‌روی شهرداری و علت رکود پروژه می‌افزاید: این پروژه حدود 2 سال پیش به صورت مشارکتی به یکی از سرمایه‌گذاران خارجی واگذار شد که اقداماتی ابتدایی انجام داد. اما پیشرفت پروژه قابل قبول نبوده و در حال حاضر کار عملاً تعطیل شده است.
در حال پیگیری اداری و قانونی برای تعیین تکلیف پروژه هستیم، به ‌طوری‌ که حقوق شهرداری و بیت‌المال حفظ شود.

سرانجام پایانه جدید
صالحی بابامیری در مورد چرایی شروع به کار نکردن پایانه جدید به‌رغم افتتاح آن در بهار 96 می‌گوید: بیشتر از 95درصد این طرح تکمیل شده است و در حال پیگیری و راه‌اندازی موتورخانه و پرداخت مطالبات پیمانکار هستیم.
وی ادامه می‌دهد:فضاسازی بیرون ساختمان نیز در دستور کار شهرداری قرار دارد. باید با تعاونی‌ها و صنف‌های مرتبط نیز توافقات لازم را برای انتقال به این ساختمان جدید انجام دهیم. امیدواریم همه در این قضیه کمک و همراهی کنند تا پایانه‌ای متناسب با شأن و جایگاه شهر فرهنگی و تاریخی سقز داشته باشیم.

تعطیلی مرکز معاینه فنی هنرستان بیدهندی
شهردار سقز درباره علت تعطیلی مرکز معاینه فنی هنرستان بیدهندی و پرداخت نشدن طلب‌های شهرداری می‌گوید: این مرکز به‌صورت مشترک توسط شهرداری و آموزش‌وپرورش راه‌اندازی شده است، اما تعهدات پیمانکار و آموزش‌وپرورش در مقابل شهرداری انجام نشده که درصدد حل مشکل هستیم. اگر به نتیجه نرسد، پیگیری‌های لازم حقوقی و قانونی را برای تحقق مطالبات شهرداری انجام می‌دهیم.
بابامیری در خصوص ساخت اِلمان برای میادین اصلی شهر مثل میدان آزادی می‌افزاید: باید طرح مطالعاتی و مناسبی برای این قضیه متناسب با فرهنگ و تاریخ منطقه داشته باشیم. نباید هر نمادی را برای سقز طراحی و اجرا کرد، ضمن اینکه این امر نیاز به هماهنگی و تصویب در شورای فرهنگی شهرستان در فرمانداری دارد.

پرداخت حقوق کارکنان شهرداری
شهردار سقز درباره پرداخت به‌موقع حقوق پرسنل و کارگران شهرداری ادامه می‌دهد: 2 منبع یا ردیف اعتباری برای این مساله در نظر گرفته‌ایم و با همکاری و هماهنگی شورای شهر و بخش‌های شهرداری در حال ساماندهی موضوع و پرداخت به‌موقع این حقوق و مطالبات هستیم.
وی درباره اقدامات در دست اجرا برای ایجاد درآمدهای پایدار شهری و حل مشکلات موجود نیز می‌گوید: برنامه‌ها و طرح‌هایی در این زمینه در نظر داریم که یکی از آنها ساخت مجتمع نمایشگاه‌های دائمی و فصلی با همکاری یک موسسه دیگر است. این نمایشگاه در سطحی منطقه‌ای ساخته می‌شود و همزمان نیز جمعه‌بازار به‌صورت تخصصی در جوار این نمایشگاه ساماندهی خواهد شد.
بابامیری به راه‌اندازی واحد مستقل تاسیسات درآمدزایی شهرداری (کارخانه آسفالت و قطعات بتنی) اشاره می‌کند و می‌گوید: این واحد با مدیریت مناسب و بهینه می‌تواند بسیاری از نیازهای شهرداری سقز و شهرهای اطراف را تامین کند.
وی یکی دیگر از برنامه‌های مدنظر را طراحی نرم‌افزارهای مدیریت شهری بیان می‌کند و می‌افزاید: به‌عنوان یک قطب در منطقه در نظر داریم با همکاری چند مجموعه پژوهشی نرم‌افزارهای مربوط به شهرداری‌ها و مدیریت شهری را طراحی کنیم تا با توجه به تحولات فعلی و ورود گسترده فناوری ارتباطی و اطلاعاتی به امور مختلف شهری بتوانیم به پیشبرد، شفاف‌سازی و مکانیزه کردن امور و همچنین خدمات‌رسانی بهتر به مراجعان کمک کنیم.

رایزنی برای جذب اعتبارات دولتی
بابامیری در خصوص رایزنی و اقدامات انجام‌شده برای جذب اعتبارات و کمک‌های دولتی می‌گوید: تاکنون در چند حوزه این مساله را پیگیری کرده‌ایم. در اولین مورد موفق به جذب 500میلیون تومان اعتبار از سازمان شهرداری‌های وزارت کشور برای خرید ماشین آلات موردنیاز شهرداری شدیم که 2 دستگاه ماشین خریده‌ایم و 4 ماشین دیگر نیز خریداری خواهیم کرد. در زمینه ساماندهی پسماند هم رایزنی‌هایی برای جذب اعتبارات انجام داده‌ایم. در حوزه توانمندسازی اسکان غیررسمی و حاشیه‌های شهری هم طرح‌ها و برنامه‌هایی را به شورای استانی ارائه داده‌ایم که امید است مساعدت لازم در این زمینه انجام شود. طرح‌هایی مانند مجتمع فرهنگی و هنری شهرداری هم می‌توانند از محل اعتبارات استانی بودجه دریافت کنند، اما در این زمینه نیاز به پیگیری بیشتر و همکاری مسئولان است که امیدواریم اعتباراتی را برای ساخت این طرح‌های اساسی اختصاص بدهند.  ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code