موضوعات
کردستان

سفره‌های رنگین کردستان

نویسنده: شیما صادقی سنندج-خبرنگار
هر یک از شهرهای کردستان غذاهای ویژه خود را دارند. از جمله غذاهای محلی استان می‌توان به «پرپوله»، «دانه‌کلانه»، «شه‌له‌مین»، «دوینه»، «دلمه»، «یکاوه»، «دو خواو»، «هالاو»، «بورشین‌تورش»، «رشته‌پلو»، «قایرمه» و «‌قلیه» اشاره کرد...
1396/09/08
هر یک از شهرهای کردستان غذاهای ویژه خود را دارند. از جمله غذاهای محلی استان می‌توان به «پرپوله»، «دانه‌کلانه»، «شه‌له‌مین»، «دوینه»، «دلمه»، «یکاوه»، «دو خواو»، «هالاو»، «بورشین‌تورش»، «رشته‌پلو»، «قایرمه» و «‌قلیه» اشاره کرد که طرفداران زیادی در این شهر و حتی سراسر استان دارد. در ادامه برخی از آنها معرفی می‌شود.

آش شه‌له‌مین و دوینه
آش شه‌له‌مین و دوینه از غذاهای محلی رایج در میان کردستانی‌ها هستند که در همه فصول و به‌ویژه در زمستان مصرف می‌شوند. این غذاها خواص درمانی ویژه‌ای دارند و به دلیل ترکیب سبوس و شلغم در آنها خاصیت آنتی‌بیوتیکی پیدا می‌کنند.

غذاهای مناسبتی
در بسیاری از موارد بعضی از غذاهای سنتی در استان در مناسبت‌های ویژه پخته و مصرف می‌شود. از جمله این نوع غذاهای محلی می‌توان به دلمه و یکاوه اشاره کرد.
معمولاً کردستانی‌ها در شب یلدا این غذاها را می‌پزند و در کنار یکدیگر با شادمانی میل می‌کنند. صرف این غذاها از قدیم در میان مردم کردستان‌ رسم بوده است.

آش قلیه
قلیه نیز نوعی آش مقوی و خوشمزه است که پخت آن در میان کردستانی‌ها قدمت بسیاری دارد. اما امروزه به دست فراموشی سپرده شده است.
این آش به دلیل داشتن زردآلو، ویتامین «ث» و آهن دارد و برای کودکان در حال رشد بسیار مفید و مقوی است، اما نسل جدید به دلیل روی آوردن به غذاهای آماده کمتر از چنین غذاهایی استفاده می‌کنند.
آش دوغ نیز از غذاهای محلی کردستان است که در فصل بهار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع آش از سبزی‌های بهاری استفاده می‌شود و بسیار مفید و مقوی است.

آش دانه‌کُلانه
دانه‌کلانه نیز از دیگر آش‌های محلی رایج در استان و به‌ویژه سنندج است که در آن از انواع حبوبات استفاده می‌شود. این نوع آش در سنندج استفاده مناسبتی نیز دارد. از دیرباز رسم بوده است که این آش را زمانی که کودکان تازه دندان درمی‌آورند، می‌پختند و در میان همسایگان و نزدیکان پخش می‌کردند.

آش‌ هالاو
آش‌ هالاو که آبگوشت غوره نیز خوانده می‌شود یکی از غذاهای استان و به ویژه سنندج است و معمولا در پاییز و زمستان طبخ می‌شود.
 نخود، برنج، گوشت ماهیچه، چغندر، پیاز، برگ چغندر، آبغوره و زعفران مواد اولیه آن را تشکیل می‌دهد. به هنگام سرو، گوشت آن را با بادمجان مصرف می‌کنند.

آش عدس بلغور
معمولاً طرفداران آش در استان آن‌قدر از خوردن آن لذت می‌برند که از آن به‌عنوان پیش‌غذا یاد نمی‌کنند. آش در برنامه غذایی این افراد غذای اصلی است و حال اگر این وعده‌ اصلی کالری مورد نیاز فرد را تأمین کند حتماً در برنامه‌ غذایی جایگاه ویژه‌ای پیدا خواهد کرد.
 آش عدس بلغور یکی از آش‌های پرطرفدار استان و سنندج است. در تهیه‌ این آش از عدس، بلغور گندم، سیب‌زمینی و ادویه استفاده می‌کنند. روی آش آماده نعناع‌داغ می‌ریزند و آن را با لیموترش تازه سرو می‌کنند.

خورش تره کُردی
به برکت وسعت و تنوع اقلیم در گوشه و کنار ایران گیاهان خوراکی مختلفی می‌روید که وقتی در کنار هنر و خلاقیت آشپزان ایرانی قرار می‌گیرد حاصل آن تنوع در خورشت‌های بی‌نظیر ایرانی است. خورشت تره کُردی یکی از انواع این خورشت‌هاست. این خورشت بسیار لذیذ است که در هیچ یک از رستوران‌های ایرانی سرو نمی‌شود. بنابراین باید به مهمانی کُردها بروید یا اینکه خودتان دست به کار شوید. گوشت چرخ کرده، تره‌ خردشده، پیاز، رب گوجه فرنگی، زرشک، روغن مایع و ادویه (زردچوبه، نمک، فلفل سیاه، و پودر لیمو) مواد تشکیل‌دهنده خورشت تره کُردی است. بهتر است دستور پخت این خورشت را به‌دقت بخوانید و تمام فوت‌وفن آن ‌را یاد بگیرید تا بتوانید از طعم اصلی آن لذت ببرید.

آش پرپوله
این آش مخصوص فصل‌های سرد است. عدس، پیاز، رشته‌ آش، مرزه، نمک و فلفل قرمز مواد تشکیل دهنده‌ این آش لذیذ کُردی است. به‌ خاطر داشته باشید که رشته را در مرحله آخر پخت آش اضافه کنید.

برونشین
برونشین از ترکیب لپه، روغن، پیاز، بلغور و ادویه (فلفل، نمک، زردچوبه) تهیه می‌شود و یکی دیگر از غذای محبوب کُردها به شمار می‌رود. برونشین را با طعم ترش هم تهیه می‌کنند که در این صورت به ترکیب اصلی سرکه و زردآلو اضافه می‌شود.

آش سه‌نگه سیر
 آش مخصوص «سه‌نگه سیر» در کردستان بسیار طبخ می‌شود. گوشت مرغ یا بوقلمون، برنج، عدس، کشک پاستوریزه، زردچوبه، فلفل سیاه و قرمز، پیازداغ و نعناع‌داغ از مواد تشکیل دهنده‌ این آش معروف و البته خوشمزه است. می‌توانید در این آش بعد از پختن گوشت، استخوان‌ها را جدا کنید و گوشت را تکه‌تکه کنید و در آش بریزید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code