موضوعات
کردستان

بامسئول

سد «عباس‌آباد» مشکل كم‌آبی بانه را رفع می‌كند

نویسنده: زینب طلایی /بانه- خبرنگارهمشهری
یكی از مهم‌ترین مشكلات بانه، كمبود سفره‌های آبی زیرزمینی ذخیره آب است، چراكه بیشتر آب‌های این شهرستان، سطحی و جاری است و این موضوع اهمیت ساخت سد و جمع‌آوری آب‌های سطحی را بیش از پیش مشخص می‌كند...
1394/09/28
 یكی از مهم‌ترین مشكلات بانه، كمبود سفره‌های آبی زیرزمینی ذخیره آب است، چراكه بیشتر آب‌های این شهرستان، سطحی و جاری است و این موضوع اهمیت ساخت سد و جمع‌آوری آب‌های سطحی را بیش از پیش مشخص می‌كند. با وجود اینكه كردستان ازنظر منابع آب زیرزمینی فقیر است، اما ازنظر آب‌های سطحی بسیارغنی بوده و سیاست دولت نیز در ساخت سدهای متعدد در استان در راستای مهار آب‌های سطحی است و در بیشتر شهرهای استان حداقل یك یا 2 سد درحال بهره‌برداری یا در دست ساخت است.
اكنون نیز مسئولان حوزه آب بانه درحال ساخت سد «عباس‌آباد» باهدف رفع مشكل كمبود آب آشامیدنی مردم این شهرستان به‌ویژه درتابستان‌ها و فصل‌های كم بارش هستند.
02-1.jpg

پیشرفت 70درصدی ساخت سد
رئیس اداره امورمنابع آب شهرستان‌های سقز و بانه در گفت‌وگو با همشهری سدها را از مهم‌ترین تأمین‌كننده‌های منابع آب آشامیدنی در بانه عنوان می‌كند و می‌افزاید: سد بانه كه در سال‌های گذشته ساخته شده است، آب آشامیدنی 95‌درصد از مردم این شهر را تأمین می‌كند.
«انور كریمی كانی» ادامه می‌دهد: با توجه به رشد سریع جمعیت و توسعه جهشی شهرنشینی دربانه و بالا رفتن میزان مصرف آب برای رفع مشكل كمبود آب آشامیدنی، سدعباس‌آباد درحال ساخت است كه این طرح با پیشرفت 70‌درصد در آینده نزدیك به بهره‌برداری می‌رسد و بانه ای‌ها می‌توانند از این سد استفاده كنند.
وی می‌گوید: عملیات اجرایی سد عباس‌آباد در سفر رهبرمعظم انقلاب اسلامی به كردستان درسال 1388 آغاز شد و همزمان خط انتقال و تصفیه‌خانه شماره 2 بانه نیز درحال ساخت است.

پایان خط انتقال
كریمی كانی ادامه می‌دهد: اكنون خط انتقال از سد عباس‌آباد تا ایستگاه پمپاژ «بوئین» به پایان رسیده و ایستگاه پمپاژ بوئین تا تصفیه‌خانه شماره 2 و شماره یك نیز در دست اقدام است.
این مسئول تصریح می‌كند: با اختصاص ظرفیت 14میلیون مترمكعب آب از سد عباس‌آباد به بانه، آب آشامیدنی این شهرستان برای 20 سال تأمین می‌شود و مردم بانه دیگر در اواخر تابستان با كمبود آب مواجه نمی‌شوند.
وی با اشاره به نقش سدها در توسعه باغ‌های بانه می‌افزاید: اكنون سدی در زمینه كشاورزی در دست ساخت نیست. درحالی كه اگر به این موضوع توجه شود و سد كشاورزی ساخته شود به دلیل ایجاد شبكه و استفاده كشاورز از آب تنظیم شده، شاهد رونق چشمگیری در كشاورزی می‌شویم.

كاهش سطح آب‌های زیرزمینی
رئیس اداره امورمنابع آب سقز و بانه اظهار می‌كند: بانه درطول سال نزولات جوی خوبی دارد و میانگین بارندگی سالانه 650 میلی‌متر است كه البته این میزان جاری است. ازسوی دیگر به دلیل تغییر شرایط جوی نزولات جوی به‌صورت برف كمتر شده كه این موضوع سبب كاهش آب‌های سطحی دراین شهرستان شده است.كریمی كانی می‌افزاید: اداره منابع آب دستگاهی حاكمیتی و مجری قانون توزیع عادلانه آب و اصلی‌ترین وظیفه آن نیز حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی است.
وی ادامه می‌دهد: این اداره مجری ساخت طرح‌های تأمین آب از جمله سدها و خط انتقال و تصفیه‌خانه است كه خط انتقال و تصفیه‌خانه بعد از پایان برای بهره‌برداری به اداره آب و فاضلاب شهری تحویل داده می‌شود.

حفاظت از منابع آب
رئیس اداره امورمنابع آب شهرستان‌های سقز و بانه می‌گوید: وظیفه ما در زمینه حفاظت منابع آب، صدور پروانه بهره‌برداری برای مصرف آشامیدنی، صنعت و كشاورزی از چاه یا رودخانه، اندازه‌گیری و پایش منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی با دراختیار داشتن ایستگاه‌های مطالعاتی و «هیدرومتری» در نقاط مختلف شهرستان، تعیین حد حریم و بستر رودخانه و نهرها و حفاظت و جلوگیری از تصرف آنهاست.
كریمی كانی می‌افزاید: بانه به دلیل وضع زمین‌شناسی ویژه و توپوگرافی منطقه، در زمینه آب‌های زیرزمینی ظرفیت‌های مناسبی ندارد و بیشتر چاه‌های نیمه‌عمیق این شهرستان در فصل تابستان و پاییز با كاهش آبدهی یا خشك شدن مواجه می‌شوند. وی همچنین با اشاره به آلودگی منابع آب عنوان می‌كند: منابع آلوده‌كننده آب بیشتر فاضلاب شهرها و واحدهای صنعتی هستند. برهمین اساس تصفیه‌خانه فاضلاب درپایین دست بانه درحال ساخت است و واحدهای صنعتی نیز ملزم به ساخت تصفیه‌خانه یا «سپتیك» هستند و در صورت رعایت نكردن، این موضوع تا رفع كامل آلودگی از طریق مراجع قضایی قابل پیگیری است.

برخورد با چاه‌های غیرمجاز
رئیس اداره امورمنابع آب شهرستان‌های سقز و بانه یكی دیگر از مشكلات بانه را نیز حفر چاه‌های غیرمجاز عنوان می‌كند و می‌افزاید: برای جلوگیری از این پدیده با به كارگیری گروه‌های گشت و بازرسی كه وظیفه گشت‌زنی و شناسایی متخلفان را عهده دارند، این عده را شناسایی و پس از تشكیل پرونده، در محاكم قضایی احكامی برای آنها صادر می‌شود.
وی می‌افزاید: پس از شناسایی چاه حفر شده، با به كارگیری ماشین‌آلات مربوطه نسبت به پر كردن آن اقدام می‌شود. البته از آنجا كه این كار به تشریفات اداری و صدور حكم نیاز دارد و بیشتر با اعتراض مشاكی مواجه می‌شود،این روند‌گاه تا یك سال نیز طول می‌كشد. ولی موضوع مهم اینجاست كه در هر‌حال مفاد قانون توزیع عادلانه آب، منجر به پر شدن چاه غیرمجاز می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code