موضوعات
کردستان

سدها همچنان قربانی می‌گیرند

نویسنده:
هر ساله چندین نفر به دلیل شنا در دریاچه پشت سدهای این استان غرق می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند...
1396/05/22
هر ساله چندین نفر به دلیل شنا در دریاچه پشت سدهای این استان غرق می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش مهر، کردستان جزو استان‌هایی است که به آب‌های آزاد و دریا راهی ندارد ولی علی رغم این دور بودن از دریا و آب‌های آزاد، غرق شدن به یکی از دلایل مرگ و میر در این استان تبدیل شده است و هر ساله ده‌ها نفر به این دلیل جان خود را از دست می‌دهند. حضور مردم در اطراف دریاچه‌های سدهای استان برای تفریح و سرگرمی در حالی صورت می‌گیرد که در بعضی از مواقع این حضور با تلخی تمام می‌شود و افراد برای یک لحظه تفریح نه تنها زندگی خود را تباه می‌کنند که جمعیت زیادی را نیز داغدار می‌کنند. غرق شدن در سدهای کردستان موضوعی تازه نیست و علی رغم هشدارهای متعدد سازمان‌های مسئول و متولی امر این سدها همچنان قربانی می‌گیرد ، زیرا افراد بدون توجه به این هشدارها برای شنا و همچنین ماهیگیری اقدام می‌کنند و در نهایت جان خود را از دست می‌دهند.
در تازه ترین مورد از غرق شدن در آب پشت سدهای کردستان 4 نفر در سد عباس آباد بانه غرق شدند و علی رغم تمامی تلاش‌های مسئولان و متولیان امر هر 4 نفر جان خود را از دست  دادند. «رضا فاتحی» رئیس فوریت‌های پزشکی بانه در مورد وقوع این حادثه گفت: علی رغم توصیه‌های فراوان در خصوص ممنوعیت شنا در محدوده سد عباس آباد همچنان عده‌ای برای شنا به این سد مراجعه می‌کنند.
غرق شدن این 4 نفر در کردستان به اضافه 4 نفر دیگری که پیش از این غرق شده و جان خود را از دست داده بودند، سبب شد تا در کمتر از 5 ماه از سال ۹۶ در مجموع 8 نفر به دلیل غرق شدن در استان جان خود را از دست بدهند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان نیز بیان کرد: در 3 ماهه اول سال جاری 4 نفر به دلیل غرق شدن در استان جان خود را از دست داده بودند که طی هفته‌های گذشته 4 مورد دیگر نیز به آنها اضافه شد. هم اکنون در تمامی سدهای استان تابلوهای شنا ممنوع نصب شده است، ولی مردم توجهی ندارند و سبب بروز حوادث تلخ و ناگوار می‌ شوند.
«غلامرضا همایون پور» ادامه داد: در 3 ماهه اول سال ۹۵ نیز در استان 5 نفر به دلیل غرق شدن جان خود را از دست داده بودند و این در شرایطی است که بارها در خصوص احتیاط مردم در این بخش اطلاع رسانی‌های متعددی صورت گرفته است.
وی به آمار غرق شدگی در سال ۹۵ در استان اشاره کرد و افزود: در طول سال ۹۵ در مجموع ۲۲ نفر به دلیل غرق شدن در استان کردستان جان خود را از دست دادند که ۱۷ نفر از آنها مرد و 5نفر نیز زن بودند.شرکت آب منطقه ای کردستان به عنوان مسئول و متولی سدهای این استان، سالانه در موارد متعدد و ضمن انتشار اطلاعیه‌های گوناگون مردم را به رعایت مسائل ایمنی در خصوص شنا در سدهای این استان دعوت می‌کند.بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، هم اکنون در تمامی سدهای استان تابلوهای شنا ممنوع نصب شده است، ولی مردم توجه نمی‌کنند.بی‌احتیاطی مردم در خصوص شنا کردن در دریاچه‌های پشت سدهای استان همچنان ادامه دارد و هر ساله افراد زیادی قربانی این بی احتیاطی‌ها می‌شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code