موضوعات
کردستان

زخم آتش برقامت شاهو

نویسنده:
آتش سوزی در روزهای گذشته در 400‌هکتار از جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده شاهو در روستاهای تنگی ور و پالنگان شهرستان کامیاران سبب شد...
1396/05/21
آتش سوزی در روزهای گذشته در 400‌هکتار از جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده شاهو در روستاهای تنگی ور و پالنگان شهرستان کامیاران سبب شد تا قامت کوه شاهو خم شود.رئیس منابع طبیعی کامیاران به ایرنا گفت: تاکنون بیش از 200 هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه طعمه حریق شده است.
«اسماعیل پیروندی» با بیان این‌که مهار آتش به دلیل وزش باد، پوشش گیاهی و سخت گذر بودن منطقه با مشکل روبه رو است، افزود: برای مهار این آتش‌سوزی، محیط بانان محیط زیست، منابع طبیعی و اعضای تشکل‌ها و انجمن‌های زیست محیطی از شهرستان‌های مختلف استان همراه با مردم محلی در تلاش بودند.وی اظهار کرد: در محل آتش سوزی برخی مسیرها به مناطق صخره ای و سنگلاخی رسیده بود ، اما در سایر مسیرها مهار آتش با استفاده از آتش کوب، بیل و آبپاش و وسایلی که مردم محلی با خود آورده بودند انجام شد.
پیروندی یادآور شد: در این حادثه تاکنون بیش از 200 هکتار از مجموع 57 هزار هکتار وسعت این منطقه حفاظت شده طعمه حریق شده است.
وی با قدردانی از تلاش و همکاری مردم در مهار این آتش سوزی اضافه کرد: علت اصلی وقوع این حریق مشخص نیست و باید توسط کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی بررسی شود تا برای جلوگیری از تکرار آن تدابیر لازم اتخاذ شود.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کامیاران از مردم خواست برای مهار آتش به کمک نیروهای امدادی و محیط بانان بیایند و در حفظ استقامت بلند کوه شاهو و جنگل‌های بلوط زاگرس مشارکت کنند.

عامل انسانی علت 95 درصد آتش سوزی‌های مراتع
معاون اداره کل منابع طبیعی استان گفت: عامل انسانی علت 95 درصد آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع در کردستان است.به گزارش ایرنا، «حسن بهرامی» افزود: شهرستان‌های بانه، مریوان، سروآباد و بخشی از سنندج پوشش گیاهی بیشتری نسبت به سایر مناطق استان دارند.وی خشکسالی، آفات و امراض گیاهی و ریزگردها را مهم ترین عوامل تهدیدکننده منابع طبیعی استان عنوان کرد و گفت: عوامل جوی، زمان آتش‌سوزی، فصل بحران و تغییرات جوی از عوامل تاثیرگذار در شدت آتش‌سوزی است.وی با اشاره به این‌که هر اندازه شدت گرما بیشتر باشد به همان اندازه آتش سوزی بیشتر است افزود: بالاترین میزان آتش سوزی منابع طبیعی و جنگل‌های استان مربوط به سال 89 و کمترین میزان آتش سوزی مربوط به سال 91 است.
وی تقویت گشت‌ها و مراقبت‌های زمینی، عملیات جنگل گردی و مرتع گردی، گشت‌های دیده بانی، بهره گیری از مشارکت‌های مردمی، ایجاد کشیک‌های اطفای حریق به صورت شبانه روزی، تدوین برنامه ترویجی با بهره برداران وجمع آوری سرشاخه خشک موثر در آتش سوزی را از اقدامات موثر در راستای پیشگیری از بروز آتش سوزی عنوان کرد.بهرامی عدم تخصیص اعتبارات مورد نیاز، عدم همکاری برخی دستگاه‌های اجرایی، آلوده بودن برخی نقاط مرزی به مین و اجرای مانورهای نظامی را از مشکلات موجود در زمینه مقابله با آتش‌سوزی برشمرد.وی اظهار کرد: در 6 ماه گذشته 32 دستگاه دمنده برای تمام شهرستان‌های استان برای مهار و خاموش کردن آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها خریداری شده است.وی بیان کرد: از تعداد 18 فقره آتش سوزی جنگل سال گذشته در استان تعداد 13 فقره مربوط به مریوان بوده است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code