موضوعات
کردستان

رونق اقتصادی استان با توسعه صنایع معدنی

نویسنده: هیوا محمدپور دیواندره – خبرنگار
کردستان دارای منابع طبیعی غنی است که با فراوری این معادن می‎توان برای افراد بسیاری شغل ایجاد کرد و به اقتصاد استان رونق بخشید...
1396/05/22
کردستان دارای منابع طبیعی غنی است که با فراوری این معادن می‎توان برای افراد بسیاری شغل ایجاد کرد و به اقتصاد استان رونق بخشید. بنابراین باید از مشکلات این بخش کاسته شود و از طرفی باید بستر مناسبی برای ورود سرمایه گذاران به استان برای سرمایه‌گذاری در زمینه فراوری و ایجاد صنایع تبدیلی فراهم کرد.
یک فعال اقتصادی می‌گوید: ایران با حدود یک درصد جمعیت جهان حدود 7 درصد ذخایر كشف شده دنیا را داراست كه خود حاكی از در اختیار داشتن بستر مناسب سرمایه‌گذاری در این بخش است.
«خالد عبدالمحمدی» ادامه می‌دهد: معادن نقش مهمی در رشد اقتصاد هر منطقه دارد. بهره‌برداری از معادن و ایجاد صنایع تبدیلی در این زمینه می‌تواند استان را برای رسیدن به توسعه اقتصادی کمک کند و منجر به اشتغال‌زایی ‌شود. مواد اولیه تعداد زیادی از صنایع از معادن فراهم می‌شود که این موضوع در امر خودکفایی صنعتی و ایجاد اشتغال و درآمد سرانه استان نقش بسزایی دارد.
وی می‌افزاید: با این‌که ذخایر معدنی زیادی در کردستان وجود دارد، اما تاکنون سرمایه‌گذاری مناسبی در این حوزه انجام نشده است. برای جذب سرمایه گذار در این حوزه باید حجم زیادی از اطلاعات در این باره منتشر شود. همچنین باید به صورت ویژه از سرمایه‌گذاران دعوت شود تا اطلاعات دقیقی از وضعیت معادن در اختیار آنها قرار گیرد.
عبدالمحمدی بیان می‌کند: اگر صنایع گچ، سیمان، فولاد، سنگ، روی و سرب و مانند آن در ایران سودآور هستند، به دلیل فعالیت معادن متعدد است، اگر این‌طور نبود صنایع معدنی در ایران رونق نمی‌گرفت و در مرحله بعد اگر صنایع معدنی قدرتمند در ایران نبود، بسیاری از ارزش افزوده‌های بخش معدن ایجاد نمی‌شد. معادن قدرت و ارزش افزوده نمایان و مخفی دارد که نباید از یاد برده شود.
به گفته این فعال اقتصادی، با توجه به پراکندگی معادن در استان اشتغال‌زایی آن برای افراد در شهرستان‌های مختلف ایجاد می‌شود. همچنین فعال‌سازی معدن، حوزه ترانزیتی و ترابری را نیز رونق می‌بخشد. با سرمایه‌گذاری در بخش معدن وصنایع معدنی می‌توان ارزش افزوده ناشی از فروش و صادرات مواد معدنی را افزایش داد. از طرفی سرمایه‌گذاری در زمینه فراوری سبب رونق بخش‌های اکتشاف و به تبع آن بهره‌برداری می‌شود.

حل مشکل بیکاری با شناسایی ظرفیت معادن
یک کارشناس علوم اجتماعی می‌گوید: بیشتر مردم کردستان به‌دلیل بیکاری به استان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند، اگر دربخش معادن از نیروهای بومی استفاده و در استان هم فراورده‌های معدنی به صنایع مربوطه تبدیل شود دیگر شاهد بیکاری و مهاجرت نخواهیم بود. باید یک استراتژی تعریف شده از بخش اکتشاف برنامه‌ریزی شود تا از کوچ بی‌رویه تحصیلکرده‌ها و حتی شاغلان کردستان به پایتخت جلوگیری ‌شود. «ارسلان مولودی» ادامه می‌دهد: اگر ظرفیت‌های استان فعال و با برنامه ریزی دقیق به سرمایه تبدیل شود، مردم به زندگی امیدوارتر خواهند شد و می‌توانند فعالیت‌های خود را در حوزه‌های دیگر نیز افزایش دهند.
وی می‌افزاید: دولت و مجلس باید نگاه ویژه‌ای به بخش معدن داشته باشند. در بخش نظارتی نیز پیگیری استراتژی بخش معدن برای ارائه به مجلس، باید به طور جدی از سوی نمایندگان مجلس پیگیری شود تا در اولین فرصت نقشه راه بخش معدن به تصویب برسد و بهره‌وری سرمایه و نیروی کار در این بخش افزایش یابد تا کمک قابل توجهی برای توسعه مناطق محروم باشد.

روستاییان از بخش معادن بهره نمی‌برند
مولودی بیان می‌کند: اگر مردم دارای شغل و اقتصاد مناسب باشند، به طور قطع به دنبال مسائلی همچون اعتیاد نخواهند رفت و همین موضوع سبب خواهد شد حجم زیادی از آسیب‌های اجتماعی کاسته شود. از این طریق امنیت شغلی پایداری هم در منطقه ایجاد خواهد شد.
این کارشناس علوم اجتماعی اظهار می‌کند: در تعدادی از روستاهای کردستان معادن به صورت خام برداشت می‌شود، بنابراین روستاییان سهم چندانی از این معادن نمی‌برند. از همین روستاها چندین تحصیلکرده در شهرهای بزرگ مشغول کارگری هستند، زیرا کار در این معادن برای آنها به شغل تبدیل نشده است.

ظرفیت‌های معدنی استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان می‌گوید: یکی از اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، شناخت ظرفیت‌‌های جدید است. چرا که بسیاری از ظرفیت‌های ما شناخته شده نیست و برای این کار مطالعات اکتشافی نوین را شروع کرده ایم. برای این کار حدود 8 هزار و 500 کیلومتر مربع پهنه‌های قروه، بیجار و سقز را مورد مطالعه اکتشافات نوین قرار می‌دهیم.
«محمد دره‌وزمی» اظهار می‌کند: با تمام شدن طرح پرواز ژئو فیزیک در شهرستان‌های قروه و بیجار، این اقدام نیز در شهرستان سقز انجام خواهد شد و یک پهنه 4 هزار کیلومتری نیز در دیواندره برای مطالعات اکتشافی نوین تعریف کرده‌ایم که در سال جاری به انجام خواهد رسید.ادامه می‌دهد: هم‌اکنون در حال برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکار این طرح هستیم. بعد از تکمیل مطالعات اکتشافی و شناخت ذخایر و زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن، می‌توانیم از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری و فراوری مواد معدنی در استان بیشتر دعوت به عمل آوریم.
به گفته این مسئول، این استان دارای ظرفیت‌های شناخته شده و ویژه‌ای است که سازمان صنعت، معدن و تجارت تمام تلاش خود را برای استفاده از این ظرفیت‌های معدنی و حرکت به سمت فراوری این معادن پیش می‌برد.
دره‌وزمی همکاری بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران را ضروری می‌داند و می‌گوید: همکاری سازمان‌های دیگر همچون سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هم از مولفه‌های تاثیرگذار هستند و همت سرمایه‌گذاران نیز برای توسعه حوزه معادن کردستان لازم است.

5_653415.jpg   ظرفیت اشتغالزایی معادن استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان می‌گوید: یکی از معادن استان دارای سنگ تزئینی از نوع کریستال است که این معدن یکی از معادن فعال استان است و در این معدن برای حدود 20 نفر نیز اشتغال زایی شده است. ظرفیت ذخیره معدن ویهج 4، یک میلیون و 200 هزار تن است که در پروانه بهره‌برداری آن نیز قید شده و تلاش خوبی در راستای استخراج علمی و اصولی در آن صورت گرفته است.
«محمد دره وزمی» ظرفیت اشتغال واقعی معادن استان را یک هزار و 600 نفر اعلام می‌کند و می‌افزاید: اگر تمام معادن استان فعال شوند و ظرفیت‌های موجود را هم به حالت بالفعل برسانیم، میزان اشتغال بخش معادن بیشتر خواهد شد، اما برای اشتغال بیشتر باید به فراوری نسبت به بخش استخراج توجه بیشتری کنیم. ما اعتقاد داریم که اگر سنگ آهن، طلا و همه ظرفیت‌های استان را بتوانیم بالفعل کنیم و تا مرحله محصول نهایی پیش ببریم، برای افزون بر 10‌هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهیم کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code