موضوعات
کردستان

رازهای گورستان 2 هزار ساله مریوان

نویسنده:
گورستان زردویان مریوان، برای رمزگشایی برخی گره‌های تاریخ ایران، امسال شاهد کاوش‌های باستان‌شناسی بود و طبق یافته‌های این عملیات، مشخص شد...
1396/05/18
گورستان زردویان مریوان، برای رمزگشایی برخی گره‌های تاریخ ایران، امسال شاهد کاوش‌های باستان‌شناسی بود و طبق یافته‌های این عملیات، مشخص شد نیاکان حاشیه غربی زاگرس مرکزی حدود 2 هزار سال پیش برای مردگان خود حریم خصوصی قائل می‌شدند.به گزارش ایرنا، تدفین درگذشتگان، بخشی از فرهنگ معنوی یک قوم محسوب می‌شود که با کاوش‌های باستان شناسی در گورستان‌های تاریخی بسیاری از این فرهنگ‌ها رمزگشایی می‌شود. شهرستان مریوان کردستان واقع در قسمتی از حاشیه غربی زاگرس مرکزی نیز به دلیل قدمت دارای گورستان‌های متعدد تاریخی است.
گورستان زردویان واقع در روستای دره تفتی مریوان از جمله این آثار است که امسال به مدت 60 روز شاهد کاوش‌های علمی برای نجات بخشی و تعیین عرصه و حریم با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه لوون بلژیک بود.

گورستان اشکانیان
به گفته پژوهشگر تاریخی و سرپرست تیم کاوش گورستان زردویان، این گورستان متعلق به دوره اشکانیان است که قدمت آن به یک هزار و 800 تا 2‌هزار و 200 سال پیش بر می‌گردد.«محمد معصومیان» با بیان این‌که کاوش‌های باستان‌شناسی این گورستان از نیمه دوم اردیبهشت سال جاری به مدت 60 روز کاری انجام شد افزود: در این عملیات 5ترانشه در اندازه‌های مختلف حفاری شد که کشف 25‌گورخمره سالم از جمله دستاوردهای آن بود.به گفته وی، مهم ترین دستاورد این کاوش‌ها وجود سابقه معماری در گورستان است که پیش از این در گورستان‌های کاوش‌شده کشور مربوط به دوره اشکانیان این ویژگی مشاهده نشده بود.دانش آموخته کارشناسی ارشد باستان شناسی دانشگاه تهران ادامه داد: گذشتگان در داخل این گورستان با استفاده از معماری سنگی خوشه چین 2 تا 4 رج فضای شخصی بین گورخمره‌ها را با هم تفکیک کرده اند.
معصومیان با بیان این‌که مریوان دارای گورستان‌های تاریخی متعددی است افزود: پیش از این اطلاعات جامعی از باستان شناسی این شهرستان در دسترس نبود. با کاوش‌های انجام یافته داده‌های اولیه به دست آمده و نتایج نهایی نیز نیازمند بررسی بیشتر داخل گورخمره‌های کشف شده است.

رانش زمین و کشف گورستان
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مریوان نیز در این زمینه با بیان این‌که گذر زمان و انباشت خاک باعث تدفین کامل این گورستان شده است گفت: چند سال پیش اگر رانش زمین در این منطقه روی نمی‌داد شاید گورستان زردویان سال‌ها زیر خاک پنهان می‌ماند.
«فریاد حدادیان» افزود: همزمان با این رانش 3 گورخمره نمایان شد و در کاوش‌های سال جاری نیز 25‌مورد دیگر کشف شده که با توجه به ظاهر آنها، انباشت خاک و گذر زمان سبب آسیب رسیدن به برخی از گورخمره‌ها شده است.

گورخمره ها
به گفته حدادیان، تعدادی از گورخمره‌های کشف شده در کاوش‌های سال جاری به صورت 90 درصد سالم باقی مانده است و شاید اجساد داخل آنها سالم باشد، اما به دلیل شرایط جغرافیایی و بارش‌های مداوم برف و باران در این منطقه پوسیده شدن استخوان‌های اجساد دور از انتظار نیست.
وی ادامه داد: هم اکنون کاوش‌های باستان‌شاسی در گورستان زردویان به اتمام رسیده و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال تکمیل اقدامات حفاظتی این اثر است.
به گفته وی، عملیات کاوش این اثر در زمینی به مساحت 150 متر مربع صورت گرفته و هم اکنون تمامی محل مورد نظر داربست کشی شده و نصب حفاظ‌ها برای تکمیل اقدامات حفاظتی نیازمند حدود یک میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این‌که این میزان اعتبار طبق برنامه توجیهی به اداره کل استان پیشنهاد شده است افزود: تاکنون باستان شناسان هیچ گونه برداشتی از خمره‌ها و دیواره‌های کشف شده نداشته اند و تحقیق و بررسی بیشتر پس از اتمام اقدامات حفاظتی انجام می‌شود.
وی گفت: تدفین گورخمره ای از شیوه‌های رایج تدفین دوران اشکانی است. در منطقه مریوان به دلیل عدم انجام بررسی‌ها و مطالعات باستان شناسی هیچگونه اطلاعی از وضعیت تاریخی و باستان شناسی منطقه و وجود گورخمره در این ناحیه وجود نداشت.
با توجه به این‌که بیشتر گورستان‌های تاریخی مریوان مربوط به دوره اشکانیان است در سال‌های 83 و 94 عملیات پژوهشی در تعدادی از گورستان‌های گورخمره ای این شهرستان انجام شده که طی آن چند شیوه تدفین دوران اشکانی کشف و شناسایی شده است.گورستان باستانی زردویان روستای دره تفتی سال 82 به شماره 9627 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مریوان دارای 135 اثرباستان شناسی از دوره‌های مختلف تاریخی از هزاره سوم قبل از میلاد تا دوره‌های مختلف معاصر است که 50 درصد این آثار قابلیت ثبت در فهرست آثار باستانی کشور را دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code