موضوعات
کردستان

ذخیره گندم برای سال‌های آینده

نویسنده:
میزان مصرف گندم کردستان سالانه 180 هزار تن است که هم‌اکنون 3/5 برابر آن یعنی 630 هزار تن گندم در سیلوهای دولتی و انبارهای بخش خصوصی این استان ذخیره شده است...
1396/06/14
میزان مصرف گندم کردستان سالانه 180 هزار تن است که هم‌اکنون 3/5 برابر آن یعنی 630 هزار تن گندم در سیلوهای دولتی و انبارهای بخش خصوصی این استان ذخیره شده است.
به گزارش ایرنا، بر اساس سیاست‌های دولت در خصوص تامین امنیت غذایی و حمایت از کشاورزان، کار خرید تضمینی محصول گندم از کشاورزان استان در حال انجام است که تاکنون 512 هزار و 737 تُن از محصول مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده تا میزان گندم ذخیره شده فعلی در این استان به 630 هزار تن برسد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان افزود: کردستان دارای بیش از 630 هزار تن ظرفیت ذخیره گندم شامل 400 هزار تن در سیلوهای دولتی به صورت بلندمدت و در کارخانه‌های آرد بخش خصوصی حدود 200 هزار تن است. در سال جاری تا کنون با تکمیل این ظرفیت حدود 200 هزار تن گندم  نیز به 9 استان کشور حمل شده است.
«جمال صالحی» ادامه داد: حمل گندم‌های اضافی با اخذ مجوز از نهادهای ذی‌صلاح انجام شده که مقصد آنها استان‌های تهران، اصفهان، یزد، البرز، بوشهر، گیلان، قم، مازندران و چهارمحال‌وبختیاری است.
به گفته وی، سازمان جهاد کشاورزی کردستان در سال جاری خرید گندم مازاد بر نیاز استان را با سقف 526 هزار تن پیش‌بینی  کرده بود که تاکنون 97 درصد از این میزان شامل 512 هزار و 737 تن تحقق یافته و همچنان کار خرید تضمینی ادامه دارد.
وی با بیان اینکه ارزش کل گندم خریداری شده 670 میلیارد و 417 میلیون ریال است، گفت: تاکنون 44 درصد از این میزان یعنی حدود 292 میلیارد و 320 میلیون ریال از سوی بانک کشاورزی به حساب بهره‌برداران واریز شده است.
به گفته وی، تا 23 مرداد معادل 50 درصد ارزش بهای گندم‌های خریداری شده به حساب بهره برداران واریز شده بود و به زودی نیز مقدار دیگری از بدهی دولت به آنان پرداخت می‌شود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان با بیان اینکه پیش‌بینی میزان خرید گندم سال جاری هم‌اکنون در حال تحقق صددرصدی است، افزود: به دلیل بروز خسارت‌های طبیعی به محصول گندم، میزان برداشت با کاهش محسوسی همراه بود که این مساله دلیلی بر کاهش 39 درصدی میزان خرید گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این استان است.
صالحی تاکید کرد: بیشترین میزان کاهش خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته مربوط به شهرستان‌های دیواندره با 58 درصد، بیجار با 57 درصد و سنندج با 54 درصد است اما شهرستان‌های سقز، کامیاران و بانه توانسته اند بیشتر از میزان پیش‌بینی خود گندم از کشاورزان بخرند.به گفته وی، قروه با 113 هزار تن، بیجار با 99 هزار و 156 تن و سقز با 99 هزار و 48 تن به ترتیب بیشترین میزان خرید گندم مازاد بر نیاز در سال زراعی جاری را به خود اختصاص داده اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code