موضوعات
کردستان

جشنواره ای برای انگور بیجار

نویسنده:
جشنواره انگور بیجار با محوریت و مرکزیت شهر حسن‌آباد در آینده نزدیک برگزار می‌شود و باغداران با عرضه انواع مختلف انگور و به ویژه انگورهای شاخص منطقه در 20نوع مختلف به رقابتی سالم می‌پردازند تا بخت خود را در بازار محک بزنند...
1396/06/22
جشنواره انگور بیجار با محوریت و مرکزیت شهر حسن‌آباد در آینده نزدیک برگزار می‌شود و باغداران با عرضه انواع مختلف انگور و به ویژه انگورهای شاخص منطقه در 20نوع مختلف به رقابتی سالم می‌پردازند تا بخت خود را در بازار محک بزنند.
به گزارش ایرنا، کشاورزی از دیرباز در دیار گروس از ظرفیت‌های زیادی برخوردار بوده و تاکنون نیز ثابت شده کمتر عرصه اقتصادی توانسته است این مهم را در اولویت دوم قرار دهد. 2محصول گندم و انگور از ظرفیت‌های بی‌نظیر در زمینه کشاورزی در دیار کهن و تاریخی گروس است که با اشتغال‌زایی بالا در این منطقه از سابقه درخشانی برخوردار است.انگور به خاطر تنوع محصول، تعدد بهره برداری و صنایع تبدیلی از آن با استقبال خوب باغداران روبه‌رو بوده و اگر خشکسالی سال‌های اخیر نبود، بسیاری از زمین‌های آبی منطقه گروس زیر کاشت تاکستان رفته بود.رئیس جهاد کشاورزی بیجار گفت: انگور از انواع محصولات باغی است که اگر کارخانه‌های صنایع تبدیلی به کمک باغدار بیاید، می‌تواند، اشتغال‌زایی و درآمدزایی با کمترین افت و ضرر را داشته باشد.«محمد عباسی» به ضرورت تبلیغ و اطلاع رسانی در کنار راه‌اندازی ظرفیت‌های صنایع تبدیلی تاکید کرد و افزود: به همان میزانی که نیاز به راه اندازی صنایع تبدیلی در مورد انگور داریم به تبلیغ و آگاهی‌بخشی نیز نیاز داریم.وی برگزاری جشنواره انگور را یکی از راه‌های کم‌هزینه و مناسب در وضعیت فعلی برشمرد و اضافه کرد: تاکنون 3 جشنواره انگور با مرکزیت شهر یاسوکند در این منطقه برگزار شده که در حد خود بی‌نظیر بوده است. انواع انگور در بیجار به ویژه نوع یاقوتی و سیاه آن کم‌نظیر است. برای همین به زودی چهارمین جشنواره انگور بیجار در شهر یاسوکند برگزار می‌شود.وی با بیان اینکه بازدید از این جشنواره برای استان‌ها کمترین هزینه را دارد و مسافت کمی هم باید طی شود، اظهار امیدواری کرد که بازدیدکنندگان از استان‌های زنجان، آذربایجان غربی و همدان حضوری فعال داشته باشند.عباسی هدف از برگزاری این جشنواره را اصلاح، احیا و بهسازی باغ‌های انگور، مدیریت و بهره‌وری عوامل تولید، آشنایی بیشتر مردم با انواع مرغوب انگور این شهرستان و بررسی و اتخاذ راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی و روش‌های بهینه‌سازی مصرف آب در باغ‌ها بیان کرد.به نظر مدیر جهاد کشاورزی، بیکاری در دیار گروس به یک معضل منطقه‌ای تبدیل شده است و به علت نبود و یا فعالیت کم صنایع دیگر، مهاجرت تنها راه پیش روی مردم است. لذا با محوریت برنامه‌های حمایتی اقتصاد مقاومتی می‌توان با راه اندازی واحدهای کوچک تبدیلی و افزایش سطح زیر کشت و توسعه باغ‌های فعلی به ماندگاری مردم و درآمدزایی آنان کمک کرد.
عباسی گفت: این شهرستان دارای حدود 2 هزار و 900 هکتارباغ با انواع محصولات باغی است که انگور در‌مقایسه با سایر محصولات از وسیع‌ترین سطح زیرکشت در حدود یک‌هزار و 300 هکتار برخوردار است. به طور میانگین حدود 11تن انگور در هکتار برداشت می‌شود.
وی اضافه کرد: ظرفیت زیادی برای افزایش و توسعه این سطح وجود دارد که کم‌آبی، نبود فضای مناسب برای نگهداری و نبود بازار فروش سبب شده است رغبت زیادی برای سرمایه‌گذار و حتی کشاورز مالک باغ مشاهده نشود.
وجود افزون بر 20 گونه انگور از جمله عسگری، فخری، یاقوتی، سیاه و کشمشی سفید و قرمز در دیار گروس و به خصوص مناطق حسن‌آباد، پیرتاج، خسروآباد و مرکزی سبب شده است که تنوع خوبی برای تامین نیاز بازار و تولید در صنایع تبدیلی ایجاد شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code