موضوعات
کردستان

تولید روزانه 380 تن زباله در سنندج

نویسنده:
روزانه 380 تن زباله در سنندج تولید می‌شود که از این مقدار 71 درصد زباله تر (مواد آلی) و 29 درصد زباله خشک و بازیافتی است...
1396/06/22
روزانه 380 تن زباله در سنندج تولید می‌شود که از این مقدار 71 درصد زباله تر (مواد آلی) و 29 درصد زباله خشک و بازیافتی است.
به گزارش ایرنا، دفن غیراصولی و غیربهداشتی و حجم عظیم زباله‌های شهری معضلات جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی را به دنبال خواهد داشت و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.
فرایند تولید زباله که ناشی از فعالیت انسان شهرنشین مصرف‌کننده است جزو لاینفک زندگی بشر امروز شده است.تولید آلاینده‌های مختلف که هر روز بر تعداد و تنوع آنها افزوده می‌شود سبب شده این زباله‌ها همراه با مقادیر زیادی مواد زاید که به اشکال جامد، نیمه‌جامد، مایع و گاز است خسارت زیادی به منابع آب، خاک و هوا وارد کند.استفاده از 48‌هزار ماده شیمیایی در زندگی روزمره که تاکنون تنها خاصیت سرطان‌زایی 500 نوع آن به اثبات رسیده است نوعی تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت انسان به شمار می‌رود.افراد جامعه باید به این باور برسند که علاوه بر رعایت موازین بهداشت فردی ملزم به حفظ بهداشت محیط پیرامون خود نیز هستند، زیرا در صورت عدم رعایت این موضوع سلامت آنها و سلامت سایر افراد جامعه در معرض تهدید جدی قرار خواهد گرفت.در همین راستا دفع زباله به شیوه اصولی و صحیح در بسیاری مناطق شهری و روستایی به منظور حفظ و ارتقای سلامت جامعه از سوی شهروندان لازم و ضروری است.

بازیافت مستقیم 180تن زباله
معاون فنی اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج گفت: از 380 تن زباله تولیدی در سنندج 180 تن به صورت مستقیم بازیافت می‌شود و مابقی به محل دفن پسماندها (لندفیل) منتقل می‌شود.
«سامان شریعتی» اظهار کرد: 40 درصد زباله‌های تولیدی شهر در محل لندفیل پوشش داده می‌شود و مابقی پس از فرایند تفکیک به کود کمپوست تبدیل می‌شود که 40 درصد کمپوست به مواد آلی تبدیل و 60 درصد دفن و تفکیک می‌شود.وی با اشاره به اینکه هر فرد در منطقه شهری روزانه نیم‌کیلوگرم زباله تولید می‌کند که بیش از یک‌‌سوم آن قابل تبدیل به کمپوست است، گفت: اجرای طرح تفکیک از مبدا منجر به کاهش حجم پسماندها و تفکیک پسماندهای خشک و تر می‌شود.
شریعتی تاکید کرد: با به کار بستن اصول عملی و علمی دفن پسماندها می‌توان طی فرآیندهایی زباله‌های تر را به مواد تقویت‌کننده خاک یا کود (کمپوست) تبدیل کرد که سرشار از مواد آلی و عناصر مورد نیاز گیاه است.به گفته وی، با مصرف کمپوست می‌توان تا 70 درصد در مصرف کودهای شیمیایی صرفه‌جویی کرد.

طرح تفکیک زباله از مبدا
شریعتی طرح تفکیک زباله از مبدا را اصولی ترین روش برای صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی، کاهش حجم زباله‌ها، صرفه جویی در زمان، کاهش تعداد خودروها و نیروی انسانی برای جمع آوری و حمل زباله دانست.
معاون فنی و اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج افزود: طرح تفکیک زباله از مبدا بهترین روش برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آسیب رساندن به آن است.
شریعتی با اشاره به اینکه تفکیک زباله از مبدا بهترین راهکار برای جلوگیری از اتلاف منابع و کاهش انرژی است، گفت: شهرداری در راستای نهادینه کردن فرهنگ تفکیک از مبدا، به صورت دوره‌ای و مداوم در محلات مختلف شهر و در فصول مختلف سال به شهروندان آموزش می‌دهد.
وی استفاده از منابع ملی و سرمایه ای به صورت بازیافتی و برگشت مجدد به چرخه تولید محیط زیست، کم‌حجم‌سازی زباله‌ها و کاهش آلودگی ناشی از آلاینده‌های محیط زیست انواع پلیمر و پت را دستاورد مهم تفکیک از مبدا عنوان کرد.
شریعتی با اشاره به اینکه با مشارکت ان‌جی‌‌او‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دعوت بخش مشارکت سازمان شهرداری آماده اجرای طرح تفکیک از مبدا در نقاط شهری هستیم، افزود: هم اکنون این طرح به صورت پایلوت در محلات تکیه و چمن، شهرک نور و غفور سنندج در حال اجراست.
وی یادآور شد: سازمان بازیافت سنندج هم اکنون در حال مذاکره و انجام تشریفات قانونی برای واگذاری امور تفکیک از مبدا به متقاضیان و پیشنهاددهندگان سرمایه گذاری در سایر نقاط شهر است.

تفکیک ضایعات خشک
وی با بیان اینکه تفکیک ضایعات خشک در مقصد باعث کاهش حجم زباله‌ها، جلوگیری از تخریب محیط زیست و افزایش بهره بیشتر از منابع طبیعی می‌شود، اضافه کرد: هم اکنون در 2 نقطه تفکیک زباله انجام می‌شود؛ یک مرحله تفکیک زباله در کارخانه و دیگری در محل دفن انجام می‌شود.
شریعتی ادامه داد: با بهره مندی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، بدون ایجاد رابطه استخدامی برای مجموعه شهرداری و ایجاد تعهدات بلندمدت در این خصوص، حداقل برای 22 نفر نیرو به صورت مستقیم و 50 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.
به گفته وی، اجرای طرح تفکیک از مبدا و تحویل ضایعات خشک به مراکز جمع‌آوری دارای مجوز از سازمان اساسی‌ترین گام در راستای جلوگیری از فعالیت سودجویان و متخلفان است و تمایل سرمایه گذاران برای ادامه طرح و استفاده از روش‌های‌ نوین و فناوری‌های جدید را افزایش می‌دهد.  

5_653415.jpg نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله
معاون فنی و اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج نهادینه کردن فرهنگ تفکیک از مبدا زباله را مرهون آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه دانست و افزود: طرح تفکیک از مبدا با همکاری سرمایه گذاری بخش خصوصی، نظارت کارشناسان شهرداری و صاحب نظران امور فرهنگی، همزمان با اجرا، به شهروندان آموزش داده می‌شود.
«سامان شریعتی» در زمینه زباله‌های ویژه عفونی، صنعتی و کشاورزی طبق ماده 7 قانون مدیریت پسماند گفت: زباله‌های ویژه پس از بی‌خطرسازی و تبدیل به زباله‌های عادی دفن می‌شود.
وی افزود: فرایند بی‌خطرسازی زباله‌ها با نظارت ادارات ذیصلاح صورت می‌گیرد و زباله‌ها برای دفع به محل دفن پسماندهای شهری انتقال می‌یابد و از طریق سازمان بازیافت سنندج دفن می‌شود.به گفته وی، فرایند دفن با کنترل ناظران و بر اساس نوع زباله صورت می‌گیرد و در صورت نیاز با خاک و نخاله پوشش نهایی انجام می‌شود.
شریعتی زباله‌های غیرقابل بازیافت را شامل خاک‌روبه، نخاله‌ها و تفاله‌های غیربهداشتی مانند پوشک بچه دانست و افزود: مابقی زباله‌های خشک مانند کاغذ، روزنامه، قوطی، پلاستیک و نایلون قابل بازیافت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code