موضوعات
کردستان

تجربه‌های موفق مدیریت پسماند در سنندج

نویسنده: محمدتوفیق مشیرپناهی سنندج –خبرنگار
طرح بازیافت زباله از حدود 11 سال پیش در سنندج به اجرا در آمده است. با اجرای این طرح پسماندهای تر در سازمان بازیافت تفکیک و دوباره به چرخه طبیعت بازگردانده می‌شود...
1396/05/22
طرح بازیافت زباله از حدود 11 سال پیش در سنندج به اجرا در آمده است. با اجرای این طرح پسماندهای تر در سازمان بازیافت تفکیک و دوباره به چرخه طبیعت بازگردانده می‌شود و دیگرآسیبی به محیط زیست وارد نمی‌شود.
شهرداری سنندج در زمینه بازیافت طرح‌های خوبی ارائه داده و تلاش‌های فراوانی برای فرهنگسازی در این زمینه انجام داده است. برای بررسی بیشتر موضوع، همشهری با «سیروان غفوری» مدیر عامل سازمان بازیافت شهرداری سنندج گفت و گو کرده است که می‌خوانید.

سازمان بازیافت شهرداری سنندج از چه سالی فعالیتش را شروع کرد؟
در سال 83 قانون مدیریت پسماند‌ها به تصویب رسید و بر اساس قانون سازمان شهرداری‌ها و قانون مدیریت پسماندها، وظیفه شهرداری‌ها در حوزه خدمات شهری مانند تنظیف و جمع‌آوری زباله تعریف شد.
در راستای انجام خدمات تخصصی بهتر، سازمان بازیافت در سال 84 با مجوز وزارت کشور تأسیس شد و در حال حاضر ما تمام خدمات پسماند را در سنندج بر عهده داریم.

 فقط سازمان بازیافت شهرداری‌ها مؤظف است در این زمینه فعالیت کند؟
در تعاریف پسماند‌ها آمده است که پسماند هر‌چیزی است که از فعالیت‌های انسانی تولید شود، اما دیگر قابل استفاده نباشد و کارایی نداشته باشد، مانند زباله‌های شهری، دوده‌هایی که تولید می‌شود و آب‌ها وفاضلاب ها. بر اساس وظایف، هریک از این‌ها در حوزه‌کاری یک سازمان تعریف شده که بخش جامدات و زباله‌های شهر به عهده سازمان شهرداری‌ها، گازها به عهده سازمان حفاظت محیط زیست وآب‌ها به عهده سازمان و شرکت‌های آب و فاضلاب گذاشته شده است.

مسائل فرهنگی در تولید زباله توسط خانواده‌ها نقش دارد؟
در جوامع امروزی هر چه سطح توسعه یافتگی و پیشرفت جامعه بیشتر باشد تولید زباله نیز افزایش می‌یابد. آداب و رسوم و فرهنگ جامعه در ایام خاص مثل اعیاد و جشن‎ها در فصول مختلف نیز در افزایش و حجم زباله‌ها تاثیر دارد. میانگین تولید زباله برای هر خانواده 4/1 کیلوگرم در روز است. به طور متوسط هرنفر روزانه 760 گرم زباله تولید می‌کند. در حال حاضر روزانه 350 تن زباله در سنندج دفع می‌شود.

سازمان مدیریت پسماند برای خدمات بهتر و بیشترخود چه طرح‌هایی را در سنندج دارد؟
این سازمان با توجه به فعالیت‌های خود، بهره‌گیری از پیشنهادها و دانش و تکنولوژی روز ، استفاده از تجربه سایر شهرهای بزرگ و دریافت خدمات علمی و مشاوره‌ای از صاحب نظران و متخصصان دانشگاهی توانسته است از کارخانه کمپوست و تولید کود آلی از زباله‌های شهری بهره برداری کند. همچنین اجرای طرح مکانیزاسیون جمع‌آوری پسماندها و تنظیف شهری، ایجاد ستاد ساماندهی ضایعات ساختمانی و عمرانی و واگذاری به بخش خصوصی، اجرای طرح تفکیک از مبدأ پسماندها و تفکیک کاغذ از مبدأ را در طرح‌های خود داشته است. این طرح‌ها از تجربه‌های موفقی بوده که در‌چند سال گذشته با مشارکت متخصصان، مردم، مسئولان و حمایت آن‌ها به انجام رسیده است.

تمام زباله‌های شهری سنندج بازیافت می‌شود؟
از کل حجم زباله‌های شهری سنندج دو سوم آن‌ها بازیافت می‌شود. در حال حاضر کارخانه بازیافت زباله در سنندج در 2 نوبت توسط یک شرکت خصوصی اداره می‌شود. در آینده نزدیک فاز شماره 3 کارخانه بازیافت نیز به بهره‌برداری می‌رسد که در یک منطقه کوهستانی است و در حال انجام عملیات زیرساختی آن و آسفالت هستیم.

بسیاری از طرفداران محیط زیست بر این باورند که جمع‌آوری و دفن زباله در نزدیکی روستاها و در حومه سنندج سبب آلوده شدن محیط زیست و آب‌های زیر زمینی شده است. در این زمینه فعالیتی انجام داده‌اید؟
 اکنون از دفع بهداشتی زباله بر اساس اصول و قواعد خاص ناتوانیم، زیرا برای اجرای این روش باید سیستمی را تهیه کنیم که شیرابه‌ها و گازها را جمع‌آوری کند. البته در بعضی از کلان‌شهرها مثل مشهد، شیراز، اصفهان و تهران فعالیت‌هایی در این زمینه انجام و ژنراتورهایی تعبیه شده که انرژی برق تولید می‌کند. با توجه به این که مرکز دفن زباله در 11 کیلومتری سنندج با 2 کیلومتر راه فرعی و در منطقه کوهستانی است، با کمبود خاک برای لایه‌گذاری مواجه هستیم. هر ماه 2 الی 3 بار با خاک، سطح زباله‌ها را می‌پوشانیم. در زمینه آلوده شدن آب‌های زیرزمینی شاکیانی هم داشته‌ایم که در حال حاضر با توجه به آزمایش‌های انجام شده روی آب‌ها و با توجه به این که چاه‌ها دارای کاربری کشاورزی هستندو دارای آب شرب نیستند از دادگاه رأی برائت گرفته‌ایم. بنابراین همچنان یک سوم زباله‌ها در این مرکز دفن می‌شود.

سرانجام طرحی که چند سال قبل به صورت آزمایشی در تفکیک زباله در نقاطی از شهر سنندج اجرا شد به کجا رسیده است و آیا مشکل معتادان و دوره‌گردهایی که سبب پخش زباله‌ها می‌شوند به عهده سازمان شما است؟
شهرداری سنندج یکی از شهرداری‌های فعال در بخش خدمات شهری در کشور است. این شهرداری در سال 85 از نظر بهداشت شهری که شامل جمع‌آوری زباله، تنظیف شهری، احداث فضای سبز در شهر، تأمین آب بهداشتی، جمع‌آوری بهداشتی فاضلاب و بهداشتی بودن اماکن و سالن‌های غذا خوری است در میان 1052 شهر حائز رتبه دوم کشور شد.
طرح تفکیک زباله از مبدأ توسط یک شرکت تعاونی با 100 عضو از مرحله آزمایشی تا ثابت انجام شد و برای اعضا نیز به نوعی اشتغال زایی شده بود. اما پس از چند سال به تعامل مشترک نرسیدیم و به ناچار شهرداری و سازمان بازیافت برای اجرای تفکیک پسماندها از مبدأ با پیمانکار دیگری قرار داد اجرایی بسته است. در این زمینه به دلیل اهمیت موضوع، آموزش‌های لازم نیز به نیروهای آن توسط کارشناسان فن داده شد. یکی از مشکلات سازمان در حال حاضر پدیده زباله‌دزدی است که اغلب توسط معتادانی که زباله‌ها را پخش می‌کنند تا آن‌چه را به درد فروش می‌خورد با خود ببرند به وجود آمده است. رفع این ناهنجاری به‌وجود آمده نیازمند هماهنگی با سایر ارگان‌ها چون نیروی‌انتظامی است.
امید می‌رود که در آینده نزدیک برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از هرگونه آلودگی در محیط بتوانیم پسماند‌ها را ساماندهی کنیم و شهری آباد و زیبا داشته باشیم.

5_653415.jpg چگونگی جمع‌آوری زباله در سنندج
مدیر عامل سازمان بازیافت شهرداری سنندج می‌گوید: ما بر اساس توپوگرافی جغرافیای مناطق سنندج و با توجه به شرایط جغرافیایی این شهر به 2 روش سنتی در مناطق کوهستانی و بافت قدیمی و روش مکانیزه در مناطق بافت جدید شهری اقدام به جمع‌آوری زباله‌های شهری می‌کنیم.
«سیروان غفوری» می‌افزاید: هزار مخزن پلاستیکی 240 لیتری و گالوانیزه نیز تهیه کرده‌ایم. برای جمع‌آوری پسماندها نزدیک به 300 نفر نیروی انسانی و 49 دستگاه ماشین آلات مکانیزه و نیمه مکانیزه در اختیار سازمان است که زباله‌ها توسط این نیروهای زحمتکش جمع‌آوری و به کارخانه بازیافت در حومه شهر سنندج انتقال داده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code