موضوعات
کردستان

هزار و یک مصیبت غذای شور

نویسنده:
مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است...
1396/09/04
مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است.
به گزارش ایرنا، مشاور تغذیه بیمارستان توحید سنندج با اشاره به اینکه ناراحتی‌های قلبی و عروقی و افزایش فشار خون از علل اصلی مرگ‌ومیر است، گفت: مصرف روزانه بیش از اندازه نمک منجر به افزایش فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، سرطان معده و سنگ کلیه در افراد  می‌شود.
«زاهد مفاخری» با بیان اینکه سدیم دریافتی بدن از طریق نمک تامین می‌شود، افزود: میزان مصرف روزانه نمک برای عملکرد انقباضات عضلانی، انتقال پیام‌های عصبی، سوخت وساز بدن و غلظت خون لازم و ضروری است.
مفاخری یادآور شد: از آنجا که در تولید و فراوری منابع غذایی مصرفی مانند پنیر، رب گوجه فرنگی، سس‌ها و فست‌فودها مقادیری نمک استفاده می‌شود، برای کاهش فشار خون باید میزان نمک دریافتی بدن کاهش یابد.
وی بر کاهش مصرف برخی چاشنی‌ها مانند انواع سس، شوری‌ها، رب و غذاهای شور و کنسروشده که حاوی مقادیری نمک هستند و جایگزین کردن سبزی‌های تازه، سیر، لیموترش، آب نارنج و آویشن به جای مصرف نمک تاکید کرد.
مشاور تغذیه بیمارستان توحید سنندج اضافه کرد: برای جلوگیری از مصرف بیش از حد نمک، نمکدان از سفره غذا باید حذف شود، با این اطمینان که هر غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم حاوی مقداری نمک است.
مفاخری با اشاره به اینکه در غذاهای مصرفی ما در مرحله فراوری و تولید مقادیری نمک استفاده می‌شود، گفت: قبل از مصرف هر نوع مواد غذایی برچسب آن را بخوانیم تا از میزان نمک موجود در آن مطلع شویم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code