موضوعات
کردستان

بازار رقابتی شیرینی فروشی‌های قروه

نویسنده: روح الله زرین قروه-خبرنگار
در شهرستان قروه ۳۹ واحد عرضه محصولات قنادی مانند انواع شیرینی خشک، تر و انواع کیک فعالیت می‌کنند. قیمت شیرینی‌ها نیز از ۹ تا ۱۵ هزار تومان متفاوت است...
1396/05/22
در شهرستان قروه ۳۹ واحد عرضه محصولات قنادی مانند انواع شیرینی خشک، تر و انواع کیک فعالیت می‌کنند. قیمت شیرینی‌ها نیز از ۹ تا ۱۵ هزار تومان متفاوت است. این تنوع شیرینی و افزایش تعداد واحدهای عرضه کننده آن در قروه شرایط رقابتی را به وجود آورده که محصول تولید‌شده را تحت تاثیر قرار داده است.
یکی از فروشندگان شیرینی می‌گوید: حدود ۱۷ سال است به‌عنوان استادکار در زمینه پخت انواع کیک، شیرینی و سایر محصولات این صنف فعالیت دارم. به طور میانگین ۵ سال طول کشید که پخت چند نوع از آن را به صورت تخصصی بیاموزم.«سامان زارعی» ادامه می‌دهد: برخی از واحدهای صنف شیرینی و قنادی در قروه برای کاهش هزینه‌های خود از نیروی کار کم تجربه بهره می‌برند که فاقد توانایی در استفاده و ترکیب مواد اولیه تولید شیرینی هستند. این کار سبب کاهش کیفیت در پخت و عرضه آن می‌شود.
وی می‌افزاید: پخت هر نوع کیک، شیرینی و سایر محصولات مشابه آن نیازمند تجهیزات حرفه‌ای ( فر و دیگ‌های استاندارد قابل شست وشو و استیل) است که به دلیل این‌که هر یک از این وسایل قیمت چند ده میلیون تومانی دارد برای واحد صنفی مقرون به صرفه نیست. بنابراین تنها از یک نوع آن استفاده می‌کنند که موجب خمیر و سوخته شدن قسمت‌هایی از شیرینی می‌شود. این استادکار صنف شیرینی‌پزی و قنادی تصریح می‌کند: به دلیل این‌که برخی شیرینی‌های خشک نیازمند تزئین با میوه است، برخی از فروشندگان به دلیل قیمت بالای میوه در برخی از فصول سال از محصول جایگزین یعنی مرباهای فله‌ای استفاده می‌کنند. به دلیل وجود مواد شیمیایی، رنگ‌های غیر طبیعی، شکر و نگهدارنده‌های غیرمجازدر این مرباها سلامتی افراد به خطر می‌افتد، به طوری که مصرف برخی از آنها توسط افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاصی مانند دیابت، اضافه وزن و فشار خون هستند تا حد مرگ خطرناک است.

فراموشی شیرینی‌های محلی
یکی از شهروندان قروه‌ای که چند جعبه انواع شیرینی در دست دارد، می‌گوید: هر منطقه‌ای از کشور یک نوع خوراکی خاص دارد که مردم آن‌را به‌عنوان سوغاتی می‌شناسند و برای معرفی و مصرف به دیار خود می‌برند.
«سودابه موسوی» ادامه می‌دهد: شیرینی کنجد(گزانگبین و شکری)، نان برنجی، باسلق، بادام سوخته، کماج و سوهان که هر یک خاص یکی از شهرهای استان و پخت آنها با شربت، مویز، گردو، بادام و سایر مغزدانه‌ها همراه است، همواره مورد توجه مسافران و گردشگران قرار گرفته است.وی می‌افزاید: اکنون در شیرینی‌فروشی‌‌های قروه هیچ نشانه‌ای از شیرینی‌های محلی وجود ندارد، اما به آسانی می‌توان در این قنادی‌ها انواع شکلات و شیرینی‎های خشک با بسته‌بندی‎های تولید ترکیه و عراق را دید. این در حالی است که یکی از مواد اصلی و اولیه این شیرینی‌ها(ون) از کردستان تهیه می‌شود. این شیرینی‌ها با قیمت کیلویی بیش از ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود. درحالی که با تولید شیرینی‌های محلی منطقه می‌توان این قیمت را تا کمتر از ۱۰ هزار تومان برای مصرف‌کننده کاهش داد.این بانوی قروه ای تصریح می‌کند: تعداد شیرینی فروشی‌هایی که در قروه وجود دارد در چند سال گذشته افزایش یافته است. این ظرفیت رقابت را میان فعالان این صنف به‌وجود آورده است.
برخی از آنها بدون در نظر گرفتن بهداشت محیط، نوع مواد اولیه مصرفی، زمان پخت، حمل مناسب شیرینی و ده‌ها مورد دیگر فعالیت دارند. شیرینی‌هایی هم که ماندگاری آنها کمتر از ۱۰ روز است در یخچال‌های مختلف نگهداری و حتی با زمان یک ماهه نیز عرضه می‌شود .

کارگاه‌های شیرینی‌پزی زیرزمینی
از طریق یکی از دوستان وارد کارگاه پخت شیرینی در یکی از کوچه‌های خلوت قروه می‌شویم. یکی از استادکاران می‌گوید: به دلیل این‌که پخت انواع شیرینی نیازمند محیط کاملا بهداشتی مانند کاشیکاری تمام محیط کارگاه، وجود سرویس بهداشتی، حمام، تهویه مناسب و استفاده از ظروف و قالب‌های استاندارد است، برخی از واحدهای صنفی برای کاهش این هزینه‌ها و فرار از دست ماموران بهداشت، زیر زمین‌هایی را به دور از محل عرضه شیرینی اجاره می‌کنند که فاقد این امکانات است.
وی می‌افزاید:ساعات طولانی کار در چنین زیرزمین‌هایی سبب خستگی کارگران این صنف می‌شود که در پی آن بهداشت در پخت شیرینی رعایت نمی‌شود. رفع این مشکل هم نیازمند بازرسی توسط مسئولان بهداشت محیط از چنین اماکنی است.

نرخ گذاری
رئیس اتحادیه قنادان قروه می‌گوید: بر اساس بند ۳ مصوبات کمیسیون نظارت بر اصناف شهرستان قروه که در مرداد ماه سال گذشته به تصویب رسیده است نرخ انواع شیرینی خشک، خامه ای، میوه ای، کره ای، کشمشی، کیک و نخودچی مشخص شده و قیمت آن از ۹ تا ۱۵ هزار تومان بنا به نوع آن متغیر است.
«فریدون میمنت آبادی» ادامه می‌دهد:مسئول واحد صنفی عرضه شیرینی باید نرخ نامه را که دارای مهر و تاییدیه اتحادیه است در معرض دید عموم قرار دهد.
وی می‌افزاید: برخی شیرینی‌هایی که بنا به سفارش مشتری تولید می‌شود و میزان مواد مصرفی آن  به صورت دلخواه است قیمتش به صورت توافقی محاسبه می‌شود.
رئیس اتحادیه صنف قنادان قروه ادامه می‌دهد: با بازرسی‌هایی که در چند ماهه نخست امسال از ۳۹ واحد قنادی و عرضه شیرینی در قروه صورت گرفت ۹ مورد تخلف شناسایی شد که شامل یک مورد گرانفروشی و ۸ مورد تخلف در زمینه استفاده از مواد بی کیفیت و تقلبی بود که طبق قانون با متخلفان برخورد شد.
میمنت آبادی در پایان می‌گوید: شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف در زمینه کم فروشی وگرانفروشی مراتب را به سازمان نظارت و بازرسی سازمان صنعت،معدن و تجارت این شهرستان از طریق تلفن‌های (۱۲۴و۳۵۲۲۵۰۱۰)اطلاع دهند تا به نوع تخلف طبق قانون رسیدگی شود.

5_653415.jpg رعایت بهداشت و اصول تغذیه در مصرف شیرینی
یک کارشناس بهداشت محیط و متخصص تغذیه می‌گوید: طبق قانون بهداشت محیط افرادی که در بخش تولید و پخت انواع شیرینی و بستنی فعالیت دارند باید روپوش سفید داشته و  از سر و وضعی آراسته برخوردار باشند.
«مینا مبارکی» ادامه می‌دهد: هنگام پخت انواع شیرینی و کیک حتما باید بعد از سرد شدن آن را در سینی‌های استیل کاملا خشک در یخچال نگهداری کنند تا زمینه کپک زدگی و رشد باکتری‌های هوازی آن از بین برود.
وی می‌افزاید: به دلیل این‌که واحدهای دامداری فراوانی نزدیک قروه وجود دارد، واحدهای صنفی پخت شیرینی و بستنی از شیر و فرآورده‌های لبنی محلی استفاده می‌کنند. به دلیل طی نشدن مراحل پاستوریزه و استریلیزه این محصولان نیز امکان انتقال بیماری‌های مشترک میان دام و انسان مانند تب مالت به وجود خواهد آمد. باید محصولات فراوری بهداشتی خریداری شده را قبل از مصرف ۴۸ ساعت در دمای بین صفر تا منفی ۸ درجه سانتی گراد نگهداری کنند.
این کارشناس بهداشت محیط و متخصص تغذیه ادامه می‌دهد: به دلیل تمایل افراد به مصرف انواع خوراکی‌های خوش رنگ و لعاب مانند شیرینی خطر بروز بیماری‌هایی مانند انواع دیابت، اضافه وزن، فشار خون، بی اشتهایی در کودکان و بیماری‌های دندان به وجود خواهد آمد. از این رو توصیه می‌شود این افراد از مصرف انواع شیرینی، بستنی و فرآورده‌های آن بپرهیزند و افراد سالم و پر تحرک نیز به صورت هفتگی ۲۰۰ گرم شیرینی مصرف کنند که البته باید همراه با ورزش و فعالیت فراوان برای سوزاندن کالری باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code