موضوعات
کردستان

بازاریابی؛ حلقه مفقود تجارت در استان

نویسنده:
فرماندار بانه گفت: حلقه ارتباطی بین تجار و تولید‌کنندگان در کردستان ضعیف است و علم بازاریابی حلقه مفقود تجارت در کردستان است....
1396/05/22
فرماندار بانه گفت: حلقه ارتباطی بین تجار و تولید‌کنندگان در کردستان ضعیف است و علم بازاریابی حلقه مفقود تجارت در کردستان است.
«محمد فلاحی» در گفت‌وگو با ایرنا با بیان این‌که حلقه ارتباطی بین تولید کنندگان و بازرگانان ضعیف است، تاکید کرد: باید در راستای تحول اقتصادی و شکوفایی اقتصاد مرزی علم بازاریابی را در جامعه نهادینه و از ظرفیت اقلیم کردستان برای صادرات بیشتر بهره‌گیری کنیم.
وی اظهار کرد: مرز سیرانبند بانه و باشماق مریوان ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه صادرات در کردستان و استان‌های همجوار است.
فلاحی گفت: بسیاری از مشکلات با رایزنی و مشورت حل می‌شود اما بسیاری از مشکلات نیز ساختاری و قانونی است که از حیطه اختیارات استاندار و فرماندار خارج است. این مشکلات باید به مقامات کشوری ارجاع داده تا با تعریف طرح و لایحه حل شود.
وی ادامه داد: زیرساخت‌های مرز سیرانبند برای همه تجار و بازرگانان تاحدود زیادی آماده است و مشکلات موجود مانع تولید و صادرات نمی‌شود، بلکه مشکل تجارت در فرآیند تولید و صادرات است.
فلاحی به ترکیب اعضای اتاق بازرگانی استان اشاره کرد و گفت: اعضای اتاق بازرگانی استان صاحب ایده و فکر هستند و از تخصص لازم در حوزه اقتصادی برخوردارند.

تحول در روش کار
این مسئول ایجاد کلینیک مشاوره اتاق بازرگانی را نشانه پیشرفت علم تجارت و توجه به فعالین اقتصادی بخش خصوصی دانست و افزود: متناسب با تغییر و تحولات اتاق بازرگانی استان تجار و بازرگانان باید در روش کار خود تحول ایجاد کنند.
وی ناآگاهی تعدادی از تجار به قوانین را یکی از مشکلات اقتصاد بخش خصوصی عنوان کرد و ادامه داد: مطرح کردن بعضی از مسائل حاشیه ای ناشی از ناآگاهی به قوانین است که ناآگاهی به قانون سبب وقفه در کار و هدر رفتن زمان می‌شود.
فرماندار بانه تاکید کرد: باید جدال بین بخش خصوصی و دولتی به حداقل برسد و هر کدام از طرفین سهم خود را از مشکلات تعریف و راه حل مناسب برای آن پیدا کنند. وی خاطر نشان کرد: بخش خصوصی و دولتی در مرز سیرانبند و بانه با توجه به تجربه کمی که در زمینه تجارت خارجی داشت نتوانست از موقعیت پیش آمده در دهه 80 به خوبی استفاده کند.
وی رشد جمعیت شهرستان بانه را 3/7  درصد بیان کرد و افزود: بیشترین رشد جمعیتی در استان مربوط به بانه است که در 3 سال اخیر 26 هزار نفر به جمعیت شهری اضافه شده و جمعیت روستایی همچنان ثابت است.

رکود بخش تولید در بانه
فرماندار بانه اظهار کرد: علی رغم پیشرفت در زمینه تجارت، بخش تولید در چند سال اخیر در بانه ضعیف شده است.
وی ادامه داد: بخش کشاورزی و صنایع دستی باید احیا شود و محصولات تولیدی بانه را به اقلیم کردستان صادر کنیم.
به گفته وی، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی بر سر 30 هزار هکتار اراضی این شهرستان اختلاف دارند. بر اساس ماده 54 رفع تداخل اراضی، در راستای حل مشکلات رفع تداخل اراضی ملی و کشاورزی اقدام شده که در گام نخست این طرح 148 هکتار از اراضی به کشاورزی واگذار شد.
فلاحی اضافه کرد: کشاورز باید در این اراضی مرتعی محصول تولید کند و مرتع باید به عنوان منبع تولید نگاه شود.
وی ادامه داد: کشاورز در مراتع محصول کشاورزی تولید می‌کند و بخشی از اراضی جنگلی نیز در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به عنوان منبع تولید سماق و بادام کوهی به بهره برداری می‌رسد.وی اظهار کرد: اراضی ملی که برای توسعه باغ‌های مناسب است برای ایجاد باغ‌ به کشاورزان واگذار شود. وی به تجاری سازی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: باید تولیدات بخش کشاورزی تجاری سازی شود و تجار و بازرگانان در این زمینه همکاری کنند. وی تاکید کرد: در شرایط موجود، تا زمانی که کشاورزی تجاری سازی نشود نمی‌تواند در شهرستان اشتغالزایی ایجاد کند.

مزایای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی
فرماندار بانه ایجاد منطقه ویژه تجاری را فرصتی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بانه توصیف کرد و افزود: مشکلات زیست محیطی منطقه ویژه اقتصادی بانه که چندین سال مانع اجرایی شدن این طرح شده بود در سال جاری با تلاش نماینده شهرستان حل شده و به زودی طرح‌های این منطقه به مناقصه گذاشته  می‌شود.
وی گفت: تاکنون5 هزار دفترچه معابر موقت مرزی صادر شده و کالاهای مورد نیاز بازار از طریق 2 معبر موقت هنگه ژاله و گله سوره وارد چرخه تجارت شهرستان بانه می‌شود.
فلاحی اظهار کرد: تلاش شده بسیاری از هزینه‌های ورود کالاها در معابر موقت مرزی کمتر شود که تجار بتوانند سود بیشتری از فروش کالاهای خود ببرند.
وی به ساماندهی کولبران فعال در معابر موقت مرزی بانه اشاره کرد و گفت: در راستای طرح ساماندهی کولبران، تعداد زیادی از کولبران بیمه شده‌اند و معابر مرزی هم به زودی ساماندهی می‌شود و امکانات مورد نیاز در اختیار کولبران قرار می‌گیرد.
فلاحی تاکید کرد: افرادی که در مناطق غیر مجاز تردد کنند به عنوان کولبر شناخته نمی‌شوند. کولبر کسی است که کارت و دفترچه کولبری داشته باشد و تمام روستاییان واقع در 15 کیلومتری مرز دفترچه کولبری دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code