موضوعات
کردستان

اولویتی به نام بهسازی معابر

نویسنده: توفیق مشیرپناهی
مردم به آسفالت معابر شهری و جاده‌های بیرون شهری توجه دارند؛ بنابراین شهرداری سنندج و دیگر شهرداری‌های کردستان این برنامه را به‌صورت گسترده‌ای اجرا می‌کنند...
1396/07/19
توفیق مشیرپناهی
سنندج-خبرنگار

مردم به آسفالت معابر شهری و جاده‌های بیرون شهری توجه دارند؛ بنابراین شهرداری سنندج و دیگر شهرداری‌های کردستان این برنامه را به‌صورت گسترده‌ای  اجرا می‌کنند. شهرداری سنندج در 5 سال اخیر، با توجه به نامطلوب بودن کیفیت کف‌پوش معابر و خیابان‌ها به آسفالت خیابان‌ها توجه کرده است. سازمان خدمات موتوری شهرداری سنندج مشکل کمبود آسفالت دارد. از طرفی اجرای مرحله دوم ایجاد کارخانه دوم آسفالت از شورایی به شورای بعدی و از شهرداری به شهردار بعدی انتقال یافته، اما هنوز روی کاغذ مانده است.
 به همین سبب، در سنندج میزان تولید آسفالت هنوز پاسخگوی نیاز و خواسته شهروندان نیست و برخی خیابان‎ها و معابر آسفالت مناسب ندارند یا نیاز به آسفالت تازه دارند. مدیرعامل سازمان خدمات موتوری علاوه بر اعلام حجم آسفالت ریخته‌شده در هر فصل، از بی‌برنامگی برای جذب وام بانکی برای راه‌اندازی کارخانه دوم آسفالت گلایه کرده است. آسفالت در دیواندره اما وضع بهتری دارد؛ زیرا اوایل سال جاری شهردار جدید از احیای تنها کارخانه آسفالت و از پایان وابستگی آسفالت به شهر بیجار خبر داد. شهرداری مریوان و بانه نیز از وجود مشکلات مشابهی در تأمین آسفالت شهر خود، با در‌نظر گرفتن عبور انبوه خودروها از آن شهرها خبر داده‌اند.
شواهد نشان می‌دهد در کامیاران و قروه تناژ آسفالت ریخته‌شده بهتر از برخی دیگر شهرهای استان است. شهرداران این دو شهر از ضمانت کیفیت آسفالت شهرداری سخن به میان آورده‌اند.
گسترش حاشیه‌ها و نواحی منفصل، شهرک‌ها و مسکن‌های‌مهر در شهرهای استان، لزوم ترمیم گذرگاه‌ها و کف‌پوش آسفالت به کمک شهرداری‌ها را افزایش می‌دهد. در حالی که تعداد کارخانه‌های آسفالت برای این نیاز کافی نیست. با این اوصاف و با افزایش مطالبات عمومی در شهرهای بزرگ و اعتراض به ناهمواری آسفالت خیابان‌ها باید برای جلب رضایت شهروندان از خدمات شهرداری‌ها در ترمیم بیشتر معابر و کاهش اعتراض‌ها راهکاری اندیشیده شود. معاون امور عمرانی استاندار تجهیز واحد خدمات موتوری و واحدهای آسفالت، گران بودن قیر و مصالح را از علت‌های دیرکرد در ترمیم یا روکش آسفالت معابر برشمرده است. در انتخابات دوره پنجم شورای اسلامی شهر، کاندیداها در کنار پرداختن به امور مختلف، درباره این معضل هم صحبت به میان آوردند. این توجه ناشی از الزام به پاسخگویی به این خواست شهروندان است. معبر پردست‌انداز بخش مهمی از گفتمان رایج امروز در استان است. فارغ از درستی یا نادرستی اعتراض نسبت به این ناهمواری‌های خیابانی، برآوردن خواست‌ها و مطالبات شهروندان، در قانون شوراها به صراحت آمده است. ناهمواری خیابان‌های سنندج، مریوان و بانه به خودروها نیز آسیب می‌زند و هزینه اضافی برای شهروندان ایجاد می‌کند.
روشن است شهرداری‎های شهرهای استان باید رضایت شهروندان را در صدر برنامه‌های خود بدانند و به گفته معاون امور عمرانی استاندار، واحدهای مربوط را مجهز کنند؛ زیرا معابر سالم و پاکیزه برای شهروندان بهداشت روانی ایجاد می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code