موضوعات
کردستان

آمار بالای کودکان سرطانی در بانه و مریوان

نویسنده:
کودکان مبتلا به سرطان خون در شهرستان‌های مریوان و بانه بیشترین مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بعثت سنندج هستند...
1396/06/14
کودکان مبتلا به سرطان خون در شهرستان‌های مریوان و بانه بیشترین مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بعثت سنندج هستند.
به گزارش فارس،  پزشک فوق ‌تخصص خون کودکان گفت: ساکنان شهرستان‌های بانه و مریوان بیشترین مراجعه‌کنندگان به این مرکز درمانی به علت ابتلای کودکانشان به سرطان خون هستند.
وی گفت: درمان بیماری سرطان در کودکان 4 سال طول می‌کشد که تقریبا در این بازه زمانی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از کودکان مبتلا بهبود می‌یابند و ۲۰ تا ۳۰ درصد از آنها فوت می‌کنند. بیشترین علت مرگ کودکان سرطانی، عدم رعایت بهداشت در مرحله درمان است، چون سیستم ایمنی این کودکان ضعیف می‌شود و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند. این مساله نهایتا منجر به مرگ و میر آنها می‌شود، ولی با این حال دلیل تمامی سرطان‌ها ناشناخته است. در این میان نقش حشره‌کش‌ها، اشعه‌های رادیواکتیو، سی‌تی‌اسکن و وراثت که در بروز توده‌های سرطانی نقش زیادی دارند، کم‌تاثیر نیست.
مرادویسی با اشاره به اینکه در کودکان، سرطان مساوی با مرگ و پایان زندگی نیست، افزود: درمان این بیماری در کودکان و بزرگسالان تفاوت دارد. در کودکان درمان برای گرفتن شفاست و در بزرگسالان درمان برای طولانی‌ شدن عمر است. در کودکان امید به درمان بیشتر است و به هدف شفاست، نه برای تسکین و افزایش طول عمر.
به گفته یکی دیگر از پزشکان متخصص خون‌شناسی، سرطان خون علائم غیراختصاصی دارد، از جمله تب ضعیف، بی‌حالی، و درد استخوانی که شبانه موجب بیداری کودک می‌شود. علائم اختصاصی سرطان خون در کودکان نیز کم‌خونی، تنگی‌نفس، رنگ‌پریدگی، ایجاد کبودی در بدن و خونریزی از مخاط همراه با عفونت‌های شدید است.
وی در ادامه شایع‌ترین سن سرطان کودکان را سنین ۲ تا ۵ سال عنوان کرد و افزود:  بعضی از سرطان‌ها به صورت توده‌ای شکمی، قفسه سینه و بزرگی غدد لنفاوی است که شایع‌ترین تومورها در کودکان ۲ تا ۵ سال تومور کلیه است. این توده بدون درد است و مهم‌ترین علامت آن این است که والدین در زمان تعویض لباس کودک متوجه برجستگی آن می‌شوند.

بیشترین کودکان سرطانی کردستان از بانه و مریوان هستند
پرستار بخش آنکولوژی و سرطان‌شناسی بیمارستان بعثت سنندج خاطرنشان کرد: در سال گذشته۸۰ کودکِ یک تا ۱۵ سال به علت ابتلا به بیماری سرطان به این مرکز آورده شده‌اند که از این تعداد ۷۰ درصد آنها پسران بوده‌اند. بیشتر آنها نیز مبتلا به سرطان خون و از شهرستان‌های بانه و مریوان بوده‌اند.
«ماریا عباسی» در ادامه گفت: در وقوع بیماری سرطان عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، محیط، تغذیه، بهداشت، آب و هوا تاثیرگذارند که در این میان درمان این افراد بستگی به نوع بیماری و سرطان آنها دارد.
به گفته وی، ۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان مراجعه‌کننده به این بیمارستان از اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه هستند که هزینه درمان آنها رایگان است.
بدن ما از هزاران سلول تشکیل شده است که این سلول‌ها در کنار هم بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن را می‌سازند. قابلیت رشد، تکثیر و همانندسازی از ویژگی‌های سلول زنده است. ساختار ژنتیک هر سلول که مربوط به DNA است سرعت رشد، تقسیم و زمان مرگ آن را تعیین می‌کند.
در حالت طبیعی بدن، سلول‌های فرسوده و سلول‌های جوان از یک برنامه منظم پیروی می‌کنند و فرایند رشد و تجدید سلولی به طور ثابت در بدن اتفاق می‌افتد.
اما گاهی اوقات تقسیم سلولی در بدن فرد بدون کنترل و به صورت غیرعادی انجام می‌شود که رشد غیرعادی و بیش از حد سلول‌ها موجب ایجاد بافت تومور می‌شود که این تومورها می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند.
طبق گفته پزشکان، سلول‌های سرطانی ممکن است با جریان خون و یا بستر لنفاتیک به مناطق دورتری در بدن منتقل شوند. احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی با افزایش سن احتمال آن افزایش می‌یابد.
بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از سرطان در جهان وجود دارد که هر کدام به شیوه‌های مختلفی ایجاد می‌شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان عامل ۱۳ درصد از مرگ و میرها در دنیاست.

سرطان خون شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان است
سرطان خون در میان سرطان‌های موجود شایع‌ترین نوع است که در کودکان به وفور مشاهده می‌شود.
فوق تخصص خون کودکان بیمارستان بعثت سنندج گفت: شایع‌ترین سرطان در کودکان، سرطان خون است و پس از آن سرطان مغز دومین سرطان شایع در اطفال است.
به گفته «برهان مرادویسی» در سنین زیر ۱۴ سال سرطان خون از انواع دیگر سرطان‌ها بیشتر مشاهده می‌شود که شایع‌ترین نوع آن سرطان خون نوع لنفوئید است. اما با این اوصاف تومورها در افراد زیر ۱۴ سال اکثرا با توجه به رعایت برخی نکات بهداشتی و درمانی درمان می‌شوند.
این پزشک در ادامه افزود: در میان پسران سرطان خون دوبرابر دختران است. زیرا پیش‌آگاهی و پاسخ به درمان در دختران بهتر از پسران است.
به گفته این پزشک حاذق، رعایت اصول بهداشتی در روند بهبودی و درمان کودکان سرطانی نقش مهمی دارد، چون به دلیل مصرف داروهای شیمی‌درمانی، کودک ضعف سیستم ایمنی پیدا می‌کند و آماده عفونت و گیرایی آن است.
وی اذعان داشت: مصرف آجیل، خشکبار، میوه‌های خشک‌شده، میوه‌های پوست‌نازک که با پوست خورده می‌شود، غذاهای خام، جگر و فست‌فودها به دلیل ریسک عفونت‌های قارچی در افراد مبتلا به سرطان ممنوع است.
مرادویسی تصریح کرد: با طرح تحول نظام سلامت، دولت تمامی هزینه دارو و درمان بیمارانی را که در بیمارستان بعثت تحت مداوا و شیمی‌درمانی هستند تقبل کرده است و خانواده‌های این کودکان دیگر دغدغه مالی برای تامین هزینه‌های گزاف این بیماری را ندارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code