موضوعات
کردستان

افق روشن توسعه راه‌های استان

نویسنده:
طرح‌های نیمه‌تمام در حوزه راه‌های اصلی کردستان با 171 کیلومتر هم اکنون با مدیریت تیمی به سمت تکمیل پیش می‌رود. این روند نشان می‌دهد که استان در مسیر توسعه زیرساخت‌ها فعال عمل می‌کند...
1396/08/29
طرح‌های نیمه‌تمام در حوزه راه‌های اصلی کردستان با 171 کیلومتر هم اکنون با مدیریت تیمی به سمت تکمیل پیش می‌رود. این روند نشان می‌دهد که استان در مسیر توسعه زیرساخت‌ها فعال عمل می‌کند.
به گزارش ایرنا، شاخص‌های کردستان در حوزه دسترسی به بزرگراه حدود یک‌دوم کشور است که انتظار می‌رود با طرح‌‌های در حال اجرا، این میانگین در افق 1399 به شاخص کشوری نزدیک شود.توسعه زیرساخت‌‌های دسترسی از مهم‌ترین مطالبات مردم کردستان است که اجرای همزمان 8 هزار و 800 میلیارد ریال طرح بزرگراهی در این استان نشان از توجه دولت به این مطالبات است.

طرح‌های در حال اجرا
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در گفت وگو با ایرنا میزان طرح‌های در حال اجرای بزرگراهی در این استان را 171 کیلومتر اعلام کرد.
«شهرام ملکی» با بیان اینکه هم اکنون در ازای هر 100 کیلومتر راه اصلی 21‌کیلومتر بزرگراه در کشور وجود دارد، افزود: این شاخص در استان حدود 11‌کیلومتر در هر 100 کیلومتر است که با بهره برداری از طرح‌های در حال اجرا تا سال 1399 این میانگین به 20‌کیلومتر می‌رسد.
به گفته وی، طرح‌های بزرگراهی در حال اجرای کردستان در مسیرهای سنندج به کامیاران، کامیاران به مریوان، بیجار به زنجان، سنندج به مریوان، کریدور شماره 10 (شمال به جنوب) بیجار به همدان و دیواندره-سقز-بانه قرار دارد.
ملکی تاکید کرد: بهره برداری از این طرح‌ها از سال 1397 تا 1399 هدفگذاری شده و با توجه به اینکه سرعت عمل پیمانکاران کردستان نسبت به میانگین کشوری بالاست، رسیدن به این هدف دور از انتظار نیست.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان افزود: همچنین توسعه زیرساخت‌ها در زمینه راه‌های استان، به دلیل اینکه از مطالبات اساسی مردم است، به صورت تیمی مدیریت و با همکاری تمامی ارگان‌های مربوطه انجام می‌شود که تسریع در روند اجرای پروژه‌‌ها را به دنبال دارد.ملکی گفت: اداره راه و شهرسازی هم اکنون در خط مقدم توسعه زیرساخت‌های استان قرار دارد و با توجه به اهتمام مسئولان برای توسعه مطالبات مردم، با وجود مشکلات مالی دولت، این فعالیت‌ها همچنان ادامه دارد.

تامین اعتبار مورد نیاز واریانت تیژتیژگاران
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه احداث واریانت تیژتیژگاران در مسیر جدید سنندج-مریوان از طرح‌های اولویت‌دار حوزه راه و شهرسازی است، افزود: برای تکمیل این طرح حدود یک هزار و 80 میلیارد ریال اعتبار نیاز بود که از این میزان 960 میلیارد ریال در اعتبارات سال 96 تخصیص یافته است.
به گفته ملکی، از میزان تخصیص یافته نیز 450 میلیارد ریال تامین شده که تلاش برای جذب اعتبار تخصیص‌یافته در یک سال آینده ادامه دارد تا بتوانیم این طرح را تا پایان سال 98 به بهره‌برداری برسانیم.
وی افزود: برای تسریع در اجرا، این طرح به 6 قسمت تقسیم شده و هر قسمت به یکی از پیمانکاران بومی واگذار شده است و قطعات 4 تا 6 آن تا پایان سال 98 به بهره برداری می‌رسد.
او ادامه داد: هم اکنون پیشرفت کلی طرح 65 درصد است و عملیات اجرایی قطعات یک تا 3 طرح نیز به اتمام رسیده و قطعات 4 تا6 هم طبق زمانبندی در سال 98 به اتمام می‌رسد.
ملکی گفت: جاده فعلی سنندج به مریوان با 87 کیلومتر طول دارای پیچ‌های متعددی است که با بهره برداری از جاده جدید، علاوه بر کاهش 24 کیلومتری طول مسیر، مدت تردد از سنندج تا مریوان نیز کاهش می‌یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان یادآور شد: هم اکنون عملیات عمرانی در 3 قطعه مجزا به صورت همزمان در حال انجام است که قطعه 4 دارای 4درصد، قطعه 5 دارای 21درصد و قطعه 6 نیز دارای 12 درصد پیشرفت هستند.
به گفته وی، این قطعات دارای 3 تونل شامل تونل همرو 800متری، گذر دره 300متری و تونل باغان یک‌هزار و 883متری است و به جز تونل باغان، بقیه تونل‌ها بیش از 90درصد پیشرفت دارند.
ملکی اضافه کرد: تونل یک‌هزار و 883متری باغان به علت طویل بودن و عملیات سخت اجرایی از 2 طرف سمت ورودی و خروجی در حال حفاری است که تاکنون 521 متر آن شامل 302 متر از ورودی و 219 متر از خروجی حفاری شده است.

تکمیل کریدور شمال-جنوب
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه 320 کیلومتر از یک‌هزار و 482 کیلومتر کریدور شمال-جنوب در حوزه استحفاظی استان قرار دارد، افزود: هم اکنون اجرای این طرح، به صورت همزمان در قسمت‌‌های مختلف، با 2 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی‌شده در حال تکمیل است.
ملکی گفت: هم اکنون 75 کیلومتر از 110 کیلومتر باقی مانده این مسیر در استان به پیمانکاران واگذار شده و در حال تکمیل است و 35 کیلومتر باقی‌مانده نیز در قالب طرح‌های کمربندی در شهرستان‌های استان است.

 پیشرفت 45 درصدی گردنه صلوات آباد
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه گردنه صلوات‌آباد به دلیل اتصال کردستان به مرکز کشور از حوزه‌های مهم ترافیکی استان است، گفت: تبدیل این گردنه 21 کیلومتری به چهار خط دو‌بانده از اردیبهشت سال جاری آغاز شده و هم اکنون دارای 45 درصد پیشرفت است.به گفته «شهرام ملکی» با اینکه پیمانکار این طرح مطالبه 120میلیارد ریالی از وزارت راه و شهرسازی دارد، اما در اجرای طرح سرعت خوبی دارد و با سرعت فعلی در نیمه اول سال آینده زیر بار ترافیک می‌رود.ملکی اعتبار پیش‌بینی‌شده برای این طرح را 320میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: پیمانکاران از توان مالی خود برای اجرای این طرح استفاده می‌کنند و هم اکنون بسیاری از مسیر آماده آسفالت ریزی است.
وی یادآور شد: گردنه صلوات آباد تنها نقطه ای است که در مسیر سنندج به تهران با عرض 3/7 متری دوطرفه است و پس از بهره‌برداری   به 2 باند مجزا با عرض 23 متری تبدیل می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code