موضوعات
کردستان

افزایش 32هزار هکتار به اراضی آبی

نویسنده:
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: با اجرای طرح‌هایی از محل اعتبارات حوزه رودخانه‌های مرزی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در آینده، نزدیک به ۳۲ هزار هکتار به ۱۰ درصد اراضی آبی موجود استان افزوده می‌شود...
1396/05/22
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: با اجرای طرح‌هایی از محل اعتبارات حوزه رودخانه‌های مرزی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در آینده، نزدیک به ۳۲ هزار هکتار به ۱۰ درصد اراضی آبی موجود استان افزوده می‌شود که تحول بزرگی در بخش کشاورزی کردستان رخ خواهد داد.
«مصطفی جلیلی» در گفت‌وگو با فارس با عنوان این‌که استان در مقایسه با استان‌های همجوار از اراضی کشاورزی بیشتری برخوردار است، اظهار کرد: ۱۳۳ هزارو ۶۳۰ بهره‌بردار در استان در ١٦٣هزار واحد بهره‌برداری فعالیت می‌کنند.
وی افزود: از ٢ میلیون و٢٠٠ هزار تن تولیدات بخش زراعی و باغی استان در سال گذشته، ۳۲۰ هزار تن محصولات باغی در سطح ۳۹ هزارو ۹۰۰ هکتار باغ تولید شده است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر از طریق واحدهای مرغداری و دامداری‌هایی که در استان در حال فعالیت هستند، سالانه ۲۶ هزار تن گوشت مرغ، ۷۳ هزار تن گوشت قرمز و ۲۲۶ هزار تن شیر تولید می‌شود.
جلیلی خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون استان 9/1  اسب بخار است.
معاون توسعه و مدیریت انسانی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به وجود ۸ درصد از منابع آبی در کردستان گفت: 2 مجتمع بزرگ پرورش ماهی کشور در استان وجود دارد و سال گذشته ۹ هزار تن گوشت ماهی در این استان تولید شده است.
وی خواستار افزایش مراکز در دهستان‌ها شد و تاکید کرد:۱۸۰ روستا در استان فاقد پهنه‌بندی هستند که در راستای انجام پهنه‌بندی در این روستاها باید مراکز جهاد کشاورزی را گسترش داد. در حال حاضر ۲۹ مرکز کد دار و ۸ مرکز بدون کد در حال فعالیت هستند.به گفته این مسئول، استان با ۳۵ درصد یعنی دو برابر میانگین کشوری در افزایش راندمان آبی مجهز به سیستم‌های آبیاری است.
جلیلی تصریح کرد: جهاد کشاورزی استان همچنین در کشور رتبه‌دار تولید بسیاری از محصولات کشاورزی است.
وی در پایان گفت: در راستای پرداخت طلب بازنشستگان بخش کشاورزی پیگیری‌های لازم برای تامین اعتبار در حال انجام است و امیدواریم با پیگیری‌های مراجع ذیربط استانی و وزارتخانه مطالبات این عزیزان بیش از این به تاخیر نیفتد.

رشد 90 درصدی صادرات از« سیرانبند» 
رئیس گمرک بانه گفت: در 4 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات در مرز سیرانبند بانه 90 درصد رشد داشته است.
«سعید سنجابی» در گفت و گو با ایرنا افزود: در 4ماه نخست امسال 11 میلیون و 500 هزار دلار کالا از مرز سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر شده که در مقایسه با 6 میلیون و 100 هزار دلار مدت مشابه سال قبل بیش از 90 درصد رشد کرده است.
سنجابی نبود واردات از مرز سیرانبند بانه را نقطه قوت این مرز دانست و اظهار کرد: کفش، سیمان، پوکه، شیشه، انواع مصنوعات پلاستیکی و انواع میوه از عمده کالاهایی است که از مرز سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود.
وی انتصاب در ورود و خروج مرز سیرانبند بانه را به سامانه جامع کشوری اقدامی مهم در راستای حل مشکلات این مرز خواند و گفت: با انتصاب سامانه جامع گمرکی بانه به سامانه جامع گمرکی کشوری صادرات کالا به اقلیم کردستان بهتر انجام می‌شود و این امر سبب تسهیل و رونق بیشتر در بخش صادرات خواهد شد.
سنجابی ادامه داد: انتصاب در ورود و خروج سیرانبند به سامانه جامع گمرکی کشور در راستای حل مشکلات زیر ساختی این مرز بوده که انتظار می‌رود با حل مشکلات زیرساختی صادرات در این مرز به بیش از 4‌میلیون دلار در ماه برسد.
رئیس گمرک بانه به مشکلات زیرساختی مرز سیرانبند بانه اشاره کرد و افزود: نبود برق، اینترنت و دیوارکشی محوطه از جمله مشکلات این مرز بوده که برای دیوار کشی محوطه اعتباراتی در نظر گرفته شده  است.
وی افزود: جاده دسترسی به مرز سیرانبند بانه مناسب این مرز نیست و پیچ و خم زیادی دارد و عرض آن کم است.
با توجه به وجود گردنه در این مسیر ضروری است که جاده منتهی به مرز سیرانبند بانه اصلاح شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code