موضوعات
کردستان

آشفته بازار اجاره‌بهای مسکن در سنندج

نویسنده: شیما صادقی سنندج-خبرنگار
رهن و اجاره مسکن در سنندج همچنان در حال بالا رفتن است و از طرفی هیچ ارگان خاصی هم ناظر بر تصمیم‌گیری‌ صاحبان املاک نیست...
1396/05/18
رهن و اجاره مسکن در سنندج همچنان در حال بالا رفتن است و از طرفی هیچ ارگان خاصی هم ناظر بر تصمیم‌گیری‌ صاحبان املاک نیست. بازار افسار گسیخته مسکن در سنندج خانوارهای مستاجر را تحت فشار مضاعف قرار داده است.عمده نقل و انتقال‌ها و جابه‌جایی‌ها از اواخر اردیبهشت ماه کلید می‌خورد و تا پایان تابستان، با شدت و ضعف‌هایی ادامه می‌یابد، اگرچه در این میان تمدید احتمالی قراردادهای میان مستاجران و موجرین وجود دارد، اما همچنان رفت و آمد به بنگاه‌های معاملات ملکی فراوان است و بازار آنها در این فصل رونق دارد.
یکی از افرادی که به دنبال خانه‌ای برای اجاره است، می‌گوید: اجاره‌ خانه‌های استیجاری قاعده و روند مشخصی ندارد و موجر هرچقدر که زورش برسد خواهان اجاره می‌شود و بدون هیچ امتیازی اجاره‌های بیش از 500 تا 600 هزار تومان را در شهر کوچکی مانند سنندج طلب می‌کند.
«ایوب قادری» می‌افزاید: اجاره مسکن از قانون خاصی پیروی نمی‌کند، بنابراین باید قوانین اجاره و رهن توسط ناظران این بخش ساماندهی شود تا هر واحد مسکونی با توجه به شرایطی که دارد مشمول اجاره و رهن مشخص شود.

دلایل افزایش اجاره
به گفته یکی از مشاوران املاک در سنندج، قیمت تمام شده مسکن به علت افزایش قیمت مصالح، دریافت تسهیلات و نبود رشد ساخت و ساز بالا است.
«حسین دانایی» با اشاره به رشد قیمت مصالح ساختمانی در چند سال گذشته می‌گوید: گران شدن مصالح ساخت و ساز و دستمزد کارگران که به علت تورم افزایش یافته، سبب شده است که مسکن در سال‌های اخیر بسیار گران شود و همین گرانی دلیلی بر افزایش اجاره آن شده است.
وی ادامه می‌دهد: از دیگر عوامل موثر می‌توان به تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی و سود بانکی بالا اشاره کرد. به دلیل وجود ریسک بالا در این مقطع زمانی، صاحبان مسکن با دریافت رهن بیشتر و سپرده‌گذاری آن در بانک و همچنین تعیین اجاره بهای سرسام‌آور، مستاجران را تحت فشار قرار می‌دهند. به‌علاوه رکود ساخت و ساز که این روزها دامنگیر استان وکشور شده، از دیگر دلایل مهم در تورم اجاره بهاست.
دانایی در ادامه در زمینه وضعیت مسکن می‌گوید: مشاوران املاک برای آنکه کسب و کارشان رونق داشته باشد همواره از صاحبان ملک می‌خواهند از قیمت‌ها بکاهند، ولی آنها روی اجاره بهای خانه سرمایه‌گذاری می‌کنند و مشاوران املاک ناچارند با خواسته آنها موافقت کنند، چراکه موجرین افزایش قیمت املاک را حق قانونی خود می‌دانند و مستاجران نیز در این وضعیت نابسامان بازار ناچارند برای تامین مسکن این هزینه نجومی را که گاهی با درآمد آنها تناقض دارد پرداخت کنند. بنابراین دستگاه‌های نظارتی و متولی امر اجاره و رهن منازل مسکونی، لازم است تا کنترلی دقیق بر اجاره مسکن و بررسی نرخ‌ها داشته باشند، چراکه بسیاری از اجاره‌ها بدون هیچ گونه نظر کارشناسی تعیین می‌شود.

کاهش قدرت خرید مردم، سود بانکی و تورم
رئیس اتحادیه املاک سنندج کاهش نرخ سود بانکی بر کل اقتصاد و بخش مسکن، درآمد اقتصادی پایین، نبود نظارت کافی مسئولان بر افزایش اجاره بها و رکود ساخت و ساز را از عوامل اصلی افزایش اجاره بها می‌داند.«وریا احسن» می‌افزاید: نبود توازن میان عرضه و تقاضا که ناشی از کاهش ساخت و ساز در چند سال گذشته بوده است سبب شده تا عرضه مسکن از تقاضا عقب بماند، بنابراین نبود این توازن نیز سبب شده تا موجران فرصت را غنیمت بشمارند و اجاره بها را افزایش دهند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر این‌که عوامل دیگری جز قیمت مسکن بر نرخ اجاره‌ها مؤثر است، می‌گوید: سود بانکی و تورم عوامل موثر دیگری در بازار اجاره مسکن هستند. وقتی موجران می‌بینند نرخ سود بانکی بالاست، نرخ اجاره ‌بها را نیز براساس همان سود تعیین می‌کنند.
وی تأکید می‌کند: کاهش قدرت خرید و افزایش تعداد مستاجران از یک سو و کاهش عرضه مسکن از سوی دیگر سبب شده است که مستاجران بر سر اجاره خانه با یکدیگر رقابت کنند و مشاوران املاک نیز با ایجاد فضای رقابتی میان مستاجران تا 70 درصد در این افزایش اجاره بها دخیل هستند.وی در ادامه می‌گوید: تعیین طرح مالیات خانه‌های خالی از سکنه و اجرایی کردن طرح تعزیراتی اجازه بها تا حد زیادی می‌تواند افزایش اجاره بها را کاهش دهد.

روند افزایشی اجاره بها در مرکز و نواحی نوساز
یک کارشناس املاک در سنندج نیز درباره افزایش اجاره بها می‌گوید: بعد از آنکه بازار مسکن در سال 92 از نظر حجم معاملات خرید و فروش با رکود مواجه شد که برخی نیز آن را تهدیدی برای سایر بخش‌های اقتصادی و حتی اشتغال دانستند، میزان ساخت و ساز کاهش چشمگیری یافت. به همین دلیل اجاره بها امسال نسبت به سال قبل در مرکز شهر و نواحی نوساز سنندج افزایش 20 تا 30 درصدی داشته است.
«هیوا رحیمی» از دیگر عوامل موثر در رکود ساخت و ساز را تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی می‌داند و می‌افزاید: مالکان بر اساس تورم اقدام به افزایش اجاره بها می‌کنند و این امر روند افزایشی اجاره بها را نیز به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه می‌افزاید: مالکان در تعیین اجاره بها و افزایش آن تاثیر بسزایی دارند و برخورد اتحادیه با اینگونه متخلفان در حد تذکر است، چراکه اتحادیه قدرت اجرایی برای پلمب یا ابطال این واحدهای صنفی را ندارد.رحیمی می‌گوید: دریافت مالیات از واحدهای خالی از سکنه و تعیین قیمت کارشناسی شده اجاره بها بر اساس متراژ از راه‌های جلوگیری از افزایش بی رویه ساخت و ساز توسط مالکان املاک است. به‌علاوه افزایش ساخت وسازهای با کیفیت و کاهش هزینه‌های ساخت وساز برای انبوه‌سازان، ساخت خانه‌های باکیفیت و اجاره آن برابر نرخ دولتی از عوامل کاهش چشمگیر اجاره بها خواهد بود.

5_653415.jpg رهن بالا و اجاره سرسام‌آور
کارمند سنندجی با اشاره به افزایش بی دلیل اجاره‌ مسکن می‌گوید: در ماه گذشته به دنبال یافتن واحدی متناسب با سطح درآمدم بودم. به همین منظور به مناطق نزدیک محل کارم مراجعه کردم، اما با هزینه‌های رهن و اجاره سرسام آور مواجه شدم.
«محمد سعیدی» ادامه می‌دهد: در گذشته مالکان بیشتر به دنبال دریافت رهن برای سرمایه‌گذاری بودند، اما امسال با وجود رکود ساخت و ساز علاوه بر دریافت رهن ترجیح می‌دهند اجاره بها زیادی نیز دریافت کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code