موضوعات
کردستان

اخطار به 521 متخلف تغییر کاربری اراضی کشاورزی

نویسنده:
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در شش‌ماهه اول سال جاری شناسایی و برخورد با تخلفات و توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز در صدر دستور کاری بوده...
1396/07/18
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در شش‌ماهه اول سال جاری شناسایی و برخورد با تخلفات و توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز در صدر دستور کاری بوده و در مجموع 521 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در استان شناسایی شده و برای متخلفان اخطاریه صادر شده است.
ملکی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: 397 اخطاریه تخلف از سوی کارشناسان و نیروی گشت به متخلفان، حین انجام تغییر کاربری، ابلاغ شده و در 124 مورد از شناسایی‌ها، متخلفان در محل حاضر نبوده و اخطاریه الصاقی صادر شده است.
وی عنوان کرد: در شش‌ماهه نخست سال 96 در مجموع حدود یک‌هزار و 240‌اکیپ گشت ویژه شامل 3هزار و 521 نفر مامور عملیات حفاظت داشته‌اند که تمام فعالیت‌ها و اقدامات آنها از سوی مرکز کنترل و فرماندهی سامانه 131 استان کنترل و رصد می‌شود.
ملکی با بیان این که نیروهای ما با هدف پیشگیری وارد عرصه حفاظت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی می‌شوند، عنوان کرد: دستاورد اصلی فعالیت مستمر گشت‌ها در سطح عرصه‌های کشاورزی، بازدارندگی مردم و آگاهی‌بخشی به آنهاست، به طوری که همین حضور مستمر همکاران ما در عرصه به‌خودی‌خود سبب کاهش تخلفات و کم شدن تغییر کاربری‌ها می‌شود.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در خصوص شناسایی تغییر کاربری‌های غیرمجاز در شهرستان‌ها در شش‌ماهه اول سال 96 هم افزود: همه شهرستان‌ها در نیمه اول سال فعال بوده اند، ولی با توجه به حجم فعالیت و سطح عرصه‌های کشاورزی، بیشترین فعالیت در سنندج بوده و در این مدت 274 مورد شناسایی تغییر کاربری غیرمجاز و صدور اخطاریه صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: بعد از سنندج، بانه با 73 مورد شناسایی تغییر کاربری و صدور اخطاریه در مرتبه دوم استانی بوده است.
ملکی در خصوص نقش سامانه ارتباطات مردمی 131 و میزان مشارکت در حفاظت اراضی اظهار کرد: هدف اصلی ایجاد سامانه تلفنی 131 افزایش مشارکت مردم در راستای حفاظت اراضی کشاورزی و شناسایی تخلفات و همچنین ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات مردم در این حوزه و اخذ نظرها و پیشنهادهای مردمی است.
وی بیان کرد: ارتباط مردم استان با سامانه 131 از ابتدای استقرار آن از سال 1394 تاکنون بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده روند رو به رشدی داشته و زمینه تسریع در شناسایی تغییر کاربری‌های غیرمجاز را برای ماموران سازمان جهاد کشاورزی فراهم کرده است.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: در گذشته معمولا همکاران ما از اقدامات غیرمجاز دیرتر باخبر می‌شدند، اما امروزه با افزایش مشارکت مردم به دلیل آشنایی آنان با سامانه ارتباط مردمی 131 توانسته‌ایم روند مثبت و خوبی برای جلوگیری از تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی استان داشته باشیم.
ملکی مجموع تماس‌های ثبت‌شده از سوی مردم با سامانه 131 در شش ماهه اول امسال را 182 مورد اعلام و خاطرنشان کرد: از این رقم تعداد 159 مورد گزارش تغییر کاربری غیرمجاز بوده و تعداد 19 تماس نیز برای دریافت مشاوره بوده است.
همچنین بخشی از تماس‌ها مربوط به تخلفات در حوزه دستگاه‌های دیگر بوده که اینگونه موارد به مراجع ذیربط گزارش شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code