موضوعات
کردستان

«پرتو ماه»؛ ستاره علمی آسمان کردستان

نویسنده:
« مظفر پرتوماه» فیزیکدان برجسته ایرانی، در سال ۱۳۱۴ درسنندج دیده به جهان گشود.
1395/10/06
 « مظفر پرتوماه» فیزیکدان برجسته ایرانی، در سال ۱۳۱۴ درسنندج دیده به جهان گشود.
پدر وی سیدمحمد و مادرش گل‌اندام پرتوماه بودند. به گزارش همشهری، پرتوماه تحصیلات ابتدایی خود را در سنندج آغاز کرد و تحصیلات ششم ابتدایی و سیکلِ اول را باعنوان شاگرد ممتاز در سنندج گذراند؛ سپس وارد دانشسرای مقدماتی شد و بعد از2 سال تحصیل، به‌عنوان شاگرد نمونه دیپلم ناقص را اخذ کرد.
بعد از آن، وارد دبیرستانی در سنندج شد و باعنوان شاگرداول در سنندج در رشته ریاضی‌فیزیک موفق به اخذ دیپلم کامل متوسطه شد.

تدریس در سقز
وی با شرکت در آزمون سراسری، به‌عنوان شاگرد ممتاز سنندج و نفر هفدهم کشور در کنکور سراسری، وارد دانشسرای عالی تهران می‌شود. به مدت 3 سال در دانشسرای عالی به تحصیل پرداخت و در آنجا نیز به‌عنوان نفر اول شناخته شد. همین شاگرداول بودن‌ وی، زمینه اعزام او را به ایالات متحده آمریکا از سوی وزارت فرهنگ وقت فراهم می‌کند .
علاقه به زادگاه و دیار سبب می‌شود که تا زمان آماده شدن برای سفر به خارج و فراهم آمدن سازوکار تحصیل، تهران را ترک و به کردستان رجعت کند و بعد راهی سقز شود تا در کسوت معلمی خدماتی را به مردم آن دیار عرضه کند. وی مدت یک سال و نیم در سقز به تدریس دروس ریاضی، فیزیک و ادبیات فارسی پرداخت.

ادامه تحصیلات
بالاخره در سال ۱۹۶۴میلادی برای ادامه تحصیل راهی ایالات متحده آمریکا می‌شود و در ایالت سردسیر وسکانسین، شهر مَدیسون اقامت می‌گزیند.
بعد از فراگیری زبان انگلیسی و تشکیل خانواده در دانشگاه وسکانسین، یکی از ده دانشگاه معتبر و مهم آمریکا در رشته فیزیک هسته‌ای تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه می‌دهد. پس از کسب درجه دکترای فیزیک هسته‌ای، فعالیت حرفه‌ای خود را در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) آغاز می‌کند . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ برای خدمت به کشور، در نظام جمهوری اسلامی ایران، غرب را رها می‌کند و به آغوش میهن باز می‌گردد.  دکتر مظفرپرتوماه از نخستین استادان ایرانی رشته فیزیک هسته‌ای بود و حدود 3 دهه در سازمان فضایی ناسا به پژوهش علمی اشتغال داشت.
پرفسور پرتوماه، همچنین از فعالان انجمن‌های اسلامی دانشجویان در آمریکا بود. وی پس از پیروزی انقلاب ایران، مدتی به‌عنوان مشاور استاندار فعالیت داشت. پرفسور پرتوماه، در سال‌های آخر به عنوان مسئول پرتودرمانی در مؤسسه سرطان درمانی واشنگتن به فعالیت اشتغال یافت. پرتوماه، که در سال‌های اخیر بارها به ایران سفر کرد، درپی بروز سکته قلبی، در ۷۰ سالگی درگذشت.

مسئولیت ها
دکتر مظفر پرتوماه در دوران زندگی‌اش دارای مسئولیت و مقام‌هایی بود، از جمله رئیس انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا، رئیس موسسه املاك مسلمانان در آمریکا، فعالیت در زمینه فیزیك سرطان در بیمارستان ناسا، تشکیل حزب اسلامی كردستان، نماینده دولت، ناظر بر انتخابات شورای اسلامی شهر سنندج، مشاور عالی رئیس جمهوری در امور علمی و رئیس سازمان صنعتی پژوهش‌های ایران بوده است. همچنین دستگاهی برای درمان بیماران سرطانی نیز اختراع کرده است.

ترجمه قرآن به زبان کردی
 از مهم ترین آثار این دانشمند کرد، ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان کردی تحت عنوان «پرشنگی نووری خودا» (تابش نور خدا) است که پس از وفات ایشان در دی‌ماه۱۳۸۸ از سوی انتشارات پرتوبیان در سنندج منتشر شده‌است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code