موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

‌درمان با گیاهان کوهستان

نویسنده: مرجان هاشمی/ خبرنگار استان‌ها
یک شوخی معروف می‌گوید اگر از مادربزرگ‌ها دوایی برای دردهای صعب‌العلاج هم بخواهی، کارت را با یک لیوان چای و نبات راه می‌اندازند...
1396/07/18
یک شوخی معروف می‌گوید اگر از مادربزرگ‌ها دوایی برای دردهای صعب‌العلاج هم بخواهی، کارت را با یک لیوان چای و نبات راه می‌اندازند.
در روزگار قدیم، زمانی که طب امروزی این‌قدر رایج نبود و هر کسی دستش به دوا و دکتر حسابی نمی‌رسید، درمانگر دردها، طبیبانی بودند که با چند دمنوش و ضماد و خوراک، دردها را دوا می‌کردند. امروزه هم می‌توان دردهایی را که در مشکلی حاد ریشه ندارند با چند جور دمنوش تسکین داد.
البته   این‌که کدام ترکیب برای درد مورد نظر عمل می‌کند و کدام درد را بیشتر می‌کند و رنج را فزون‌تر، نیاز به سواد و آگاهی از خاصیت انواع گیاهان دارویی دارد. یکی از دردهایی که بسیار با آن دست به گریبان می‌شویم، درد معده است.
 برای تسکین اعصاب معده، بابونه و گل‌گاوزبان، سنبل‌الطیب و بادرنجبویه و البته افسنتین، تاثیر مثبتی دارند. البته که استفاده از این گیاهان در شرایطی است که معده‌‌درد ناشی از مشکلی حاد نباشد.
این گیاهان می‌توانند یک درمان خانگی سریع باشند تا فرد بتواند خود را به دکتر برساند و درمان تکمیلی را دریافت کند. اگر غذا خوب جویده نشود یا هضمش مشکل باشد، درد ایجاد می‌شود. گاهی هم فشارهای عصبی موجب می‌شوند که دچار معده‌درد شویم. جدا از آن که رعایت اصول غذا خوردن، در شیوه و زمان و نوع غذا می‌تواند پیشگیری کننده خوبی از بروز درد معده و ناراحتی گوارشی باشد، استفاده از این دمنوشی است که مواد اولیه آن ذکر شد.
این گیاهان در ایران، در مناطق کوهستانی می‌رویند و می‌توانید آن‌ها را در بازارهای سنتی و یا در عطاری‌هایی که به کیفیت و بهداشت محصولاتشان اعتماد دارید تهیه کنید.
مقداری مساوی از بابونه، گل گاوزبان، سنبل‌الطیب، بادرنجبویه و افسنتین را با هم ترکیب کنید، و در آب جوش بریزید و بگذارید دم بکشد. سه بار نوشیدن از این ترکیب در روز، اعصاب معده را آرام می‌کند و به این شیوه کوهستان درد شما را دوا می‌کند.
علاوه بر این ترکیب، مخلوط دمنوش‌های زیره‌سبز، آویشن، نعناع، کاکوتی، رازیانه، شیرین‌بیان، زنیان و بومادران هم معده و دستگاه گوارش را تقویت می‌کند.
 برای مشکل نفخ و دل‌پیچه هم باید سراغ همان نسخه مادربزرگ‌ها برویم. عرق‌نعناع وبارهنگ و نبات در آب‌جوش، درمان این درد است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code