موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

کشت بی رویه برنج در پهنه‌های گرمسیری

نویسنده:
کاشت برنج در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است...
1396/05/10
کاشت برنج در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب گفت: با وجود هشدارهای کارشناسان جهاد کشاورزی مبنی بر کشت نکردن برنج در مناطق گرمسیری به دلیل افت سطح آب‌های زیرزمینی، در برخی مناطق اقدام به کشت شده است.
به گزارش ایرنا، شهرام عسکری درنشست کارگروه پدافند غیرعامل کشاورزی ومنابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد با بیان این‌که برخی کشاورزان استان ازبحران کمبود آب آگاهی ندارند، اظهارکرد: دربرخی مناطق گرمسیری استان اقدام به کشت برنج شده وهشدارهای ما برای جلوگیری از کشت این محصولات پرمصرف آب کارساز نبوده است.
وی با اشاره به این‌که توسعه باغ‌ها از اولویت‌های جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است، افزود: برای این کارباید نهال سالم دراختیار کشاورز قرارداده شود تا در آینده ضرر و زیانی متوجه آنها نشود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود 34 فروشگاه سموم، کود و بذر در استان ساماندهی شده است، اما مواردی وجود دارند که نیاز به نظارت بیشتر دارند.
عسکری بیان کرد: تولید غذای سالم و کافی از رسالت‌های مهم جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است و بی توجهی به این موضوع، عواقب مشخص داشته و سبب ایجاد مشکل می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست به بحران آب در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود مشکلات در حوزه پرورش ماهی باید از صدور مجوز جدید در این حوزه خودداری شود.
عبدالله بهمنش افزود: به منظور مدیریت مصرف آب لازم است صاحبان مزارع پرورش ماهی در زمان تمدید پروانه نسبت به نصب سیستم بسته ملزم شوند.
وی درباره برخی مطالب مطرح شده مبنی بر تزریق هورمون به مرغ‌های تولیدی استان گفت: هیچ چیزی تحت عنوان هورمون در مرغ‌های تولیدی استان وجود ندارد زیرا چنین کاری برای تولیدکنندگان به صرفه نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code