موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

مهاجرت از دهدشت ریشه در نا امیدی دارد

نویسنده: سمانه رضوی/ خبرنگاراستان‌ها
صحبت از قصه تلخ مهاجرت در دهدشت را این روزها می‌شود خیلی جاها شنید. قصه‌ای که ریشه در مشکلات اجتماعی و اقتصادی فراوان دارد...
1396/08/03
صحبت از قصه تلخ مهاجرت در دهدشت را این روزها می‌شود خیلی جاها شنید. قصه‌ای که ریشه در مشکلات اجتماعی و اقتصادی فراوان دارد. در گفت‌وگو با «نریمان حسینی» از جامعه‌شناسان استان کهگیلویه و بویراحمد به بررسی این چالش اجتماعی پرداختیم.
  • علت مهاجرت لجام‌گسیخته از دهدشت را چه می‌دانید؟
مهاجرت در دهدشت را امروز باید یک مصیبت اجتماعی بخوانیم، چرا که به اعتقاد من و خیلی دیگر از کارشناسان اجتماعی، این مسئله از معضل فراتر رفته است. مصیبتی که ریشه در اقتصاد معیوب و بی‌توجهی به زیرساخت‌های توسعه فرهنگی و اجتماعی دهدشت دارد .
  • بیکاری عاملی است که اغلب مهاجرین بدان اشاره می‌کنند. شما هم این مسئله را می‌پذیرید که معضل اشتغال باعث این مهاجرت‌ها باشد؟
تاریخچه توسعه صنعتی در دهدشت را که ورق می‌زنیم سرگذشت تلخ پروژه‌هایی را برایمان روایت می‌کند که سال‌های زیادی جوانان این شهر را چشم‌انتظار بهره‌برداری نگه داشته است و باعث شده تا در کنار ناامیدی یک جور بی‌اعتمادی هم در میان مردم شکل بگیرد. این بی‌اعتمادی و ناامیدی به بهبود وضعیت موجود، باعث شده تا شاهد موضع‌گیری مردم دهدشت با مهاجرت در برابر مشکلات باشیم.
  • مهاجرت چه آسیب‌هایی برای دهدشتی‌ها به همراه داشته؟
از خالی شدن شهر و توقف چرخ‌دنده‌های اقتصاد‌گرفته تا آسیب‌هایی چون اعتیاد و طلاق. ضمن این‌که مهاجرت جوان‌ها از دهدشت باعث شده تا امروز با جمعیت زیادی از دختران روبه‌رو باشیم که از سن ازدواج گذشته‌اند و حالا باید در سایه فرهنگ عشیره‌ای تن به ازدواج‌هایی دهند که نه رضایتی در آن هست نه آینده خوشی را می‌توان برای آنها ترسیم کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code