موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

قصه کلوار

نویسنده: رضا محبوبی /خبرنگار استان‌ها
کلوار روستایی در بویراحمد است که نیمی از مردمش تحت پوشش کمیته امداد هستند...
1396/06/27
کلوار روستایی در بویراحمد است که نیمی از مردمش تحت پوشش کمیته امداد هستند. روستا یک خانه بهداشت دارد که بیشتر وقت‌ها تعطیل است و افراد بیمار باید زمان و پول زیادی هزینه کنند تا به نزدیک‌ترین شهرستان بروند. کودکان اینجا وقتی بیماری سخت و هوا سرد و جاده‌ها برفی و یخبندان باشد، شرایط طاقت‌سوزی را تجربه می‌کنند.
 در کلوار هر خانواده‌ای چندین کودک دارد تا وقتی بزرگ شدند، کمک حال خانواده باشند. آنها از کوچکی کار می‌کنند.
اگر به پدرانشان در زمین‌های کشاورزی و دامداری کمک نکنند، بزرگ‌ترین تفریحشان بنه‌چینی در کوه‌های بلند و تیزی است که روستا را در بر گرفته یا نگهداری از خواهر و برادران کوچک‌ترشان. آنها جز حیاط مدرسه‌ای که در تابستان در آن قفل است و از دیوارش پایین می‌پرند، وسیله بازی ندارند.
شاید بشود گفت که خاک و سنگ و حیوان و گاهی نگاه کردن به گرگ و شغال‌هایی که در کوه‌ها دیده می‌شوند هم جزو سرگرمی‌های آنهاست. این کودکان محصور در روستایی هستند که تا شهرستان مارگون باید ساعت‌ها راه پر پیچ و خم طی کنند و از کوه‌ها و دشت‌ها به شهرستانی بروند که خودش هم جزء مناطق محروم است.
یا به شهرستان لردگان بروند که جاده‌ای پر فراز و نشیب دارد.کودکان کلوار در تنها مدرسه روستا با هم درس می‌خوانند اما تا مقطع راهنمایی. چون رفت و آمد در این مسیرها سخت و هزینه‌بر است. دختران هم وقتی مقطع راهنمایی را تمام کردند، باید حلقه نامزدی به دست کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code