موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

فناوری نفت در بام انرژی ایران

نویسنده:
شهرستان گچساران می‌تواند به یکی از قطب‌های پژوهش و فن آوری کشور در حوزه نفت تبدیل شود...
1396/09/04
شهرستان گچساران می‌تواند به یکی از قطب‌های پژوهش و فن آوری کشور در حوزه نفت تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران با اشاره به فعالیت 7 هزار کارمند دراین شرکت به ایرنا گفت: ایجاد واحد پژوهش و فناوری در شرکت نفت این شهرستان ضروری است.
هوشنگ صیدالی افزود: اکنون واحد پژوهش و فن آوری شرکت نفت این شهرستان زیرنظر مناطق نفتخیز جنوب فعالیت می‌کند.
وی تصریح کرد: با این وجود بیش از 2 هزار قلم کالای فنی مورد نیاز تاسیسات این شرکت از سال گذشته تاکنون با هدف حمایت از تولید داخلی توسط تولیدکنندگان کشورمان ساخته شده است.
این مسئول افزود: شرکت بهره برداری نفت وگازگچساران دارای چشم انداز درزمینه افزایش کیفیت وکمیت محصولات، دستیابی به فناوری پیشرفته، مدیرت علمی مخازن، به کارگیری استانداردهای مختلف و به حداقل رساندن گازهای سوزانده شده درمیدان‌های نفتی است.
صیدالی با اشاره به نقش شرکت نفت گچساران دراقتصاد ملی افزود: با راه اندازی واحد پژوهش وفناوری می‌توان هم نقش اثرگذاری درحمایت ازنخبگان داشت وهم زمینه اشتغال به کارنیروهای انسانی بیشتری را فراهم کرد.

ساخت پارک فناوری
رئیس مرکز فناوری و راه اندازی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: هم اینک بیش از 60 واحد فناوری در این استان در حال فعالیت است.
سید شمس الدین هاشمی اظهارکرد: سال گذشته موافقت اصولی احداث پارک فناوری دریاسوج اخذ شد.
وی افزود: ساختمانی با زیربنای هزارمترمربع درشهریاسوج برای مرکز فناوری خریداری شده است.
رئیس مرکز فناوری وراه اندازی پارک علم وفناوری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: براساس قانون باید 10 هکتارزمین ویک سوله نیزبه پارک علم وفناوری دراستان اختصاص داده شود.
وی عنوان کرد: وجود ظرفیت‌های خوب وایده آل‌های بکر و خلاق در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی پارک علم و فناوری را ضروری‌تر کرده است.
رئیس مرکز فناوری و راه اندازی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: از 3200 شرکت دانش بنیان کشورسهم کهگیلویه و بویراحمد فقط 4 شرکت بوده و به همین دلیل امکان استفاده ازبودجه‌های متعلق به این پارک‌های علم وفناوری میسر نیست.
وی خواستار نگاه ویژه مسئولان برای افزایش واحدهای فناوری و شرکت‌های دانش بنیان در کهگیلویه و بویراحمد شد.

چشم انداز آینده
ازسوی دیگر رئیس سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: مرکزنوآوری وتوسعه فن آوری حوزه انرژی (نفت وگاز) در گچساران دایرمی‌شود.
حسن نوروزی افزود: براساس تفاهم منعقد شده با یک شرکت صنعتی این مرکز در شهرستان نفتخیز گچساران دایر خواهد شد.
وی بیان کرد: این مرکز در وهله نخست برای نیاز تجهیزات مورد نیاز شرکت نفت و گاز گچساران و در صورت گسترش برای ساخت قطعات مناطق نفتخیز جنوب ایجاد خواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: ایجاد چنین مرکزی به دلیل قابلیت شهرستان گچساران که 20 درصد از تولید نفت کشور را دارد ضروری است.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در چهار استان فارس، بوشهر، کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان فعالیت دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code