موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

فروش زمین در عرصه‌های ملی به اشخاص ممنوع شد

نویسنده:
هرگونه واگذاری وفروش زمین درعرصه‌های ملی ومنابع طبیعی به اشخاص حقیقی درشهرهای مختلف کهگیلویه وبویراحمد به ویژه یاسوج با دستوراستاندارممنوع شد...
1395/08/22
هرگونه واگذاری وفروش زمین درعرصه‌های ملی ومنابع طبیعی به اشخاص حقیقی درشهرهای مختلف کهگیلویه وبویراحمد به ویژه یاسوج با دستوراستاندارممنوع شد.به گزارش ایسنا، معاون عمرانی استاندارکهگیلویه وبویراحمد گفت: این دستورالعمل نیزبه اداره کل راه وشهرسازی استان و رونوشت آن نیز به وزارتخانه مربوطه ودستگاه قضایی ارایه شده است.پژمان نیک اقبالی افزود: این دستورالعمل اجرایی برای مقابله با بروز پدیده زمین خواری و جلوگیری از سوء استفاده‌های شخصی از منابع ملی اعلام شده است.این مسئول پیش ترنیز از وجود افزون بر 4 هزار و 800 هکتار از زمین‌های ملی کهگیلویه وبویراحمد دردست سودجویان خبرداده بود.به گفته نیک اقبالی نبود نقشه کاداستریکی ازمهم‌ترین دلایل افزایش بروز پدیده زمین خواری دراستان است.معاون عمرانی استاندارکهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: از280 هزار هکتار زمین ملی نیازمند نقشه کاداستر تنها 40 هزار هکتار آن دارای نقشه در این استان است.
نقشه کاداستر، یک نوع نقشه برداری ثبتی است که ارزش حقوقی داشته باشد وبتوان براساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.
شهرستان بویراحمد نیز با حدود 2 هزار و 230 هکتار دارای بیشترین منابع ملی تصرف شده به دست متصرفان و سودجویان در سال گذشته بوده است.نیک اقبالی گفت: شهرستان‌های گچساران با 916 هکتار و کهگیلویه با 591 هکتار در رده‌های بعدی زمین‌های ملی تصرف شده قرار دارند.معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد: طرح‌های عمرانی دربخش‌های مختلف قبل ازآغازباید مجوزهای زیست محیطی از نهادهای مربوطه را گرفته باشند.

منع خدمات به ساخت وسازهای غیرمجاز
مدیر کل دفتر فنی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز معتقد است که نقش دستگاه‌های خدمات رسان در بروز پدیده‌های زمین خواری و ترغیب سودجویان به این مهم به ویژه در شهر یاسوج بسیار پررنگ شده است.حسین کاظمی که دبیری کارگروه مقابله با زمین خواری را نیز عهده دار است ارائه خدمات دهی از سوی دستگاه‌های خدماتی از جمله آب، برق، گاز و مخابرات و برخی امور زیربنایی برای ساخت و سازهای غیرمجاز را مصداق بارز پدیده زمین خواری می‌داند.
وی که پیش تر به صراحت از وجود نفوذ کارکنان دولتی در بروز پدیده زمین خواری به عنوان یکی از معضلات و چالش‌های مهم در استان خبر داده بود، اکنون از کاهش میزان و جلوگیری از این معضل با اهتمام جدی مسئولان و متولیان مربوطه ظرف 2 سال گذشته ابراز امیدواری کرد.

   پیشروی زمین خواران در کهگیلویه و بویراحمد
در نشست کارگروه زمین خواری کهگیلویه وبویراحمد نیز تصاویری عینی از بروز پدیده زمین خواری در شهر یاسوج و روستاهای اطراف آن نمایش داده شد. احداث هفت دهنه مغازه که شبانه توسط سودجویان درپشت بیمارستان شهید بهشتی یاسوج احداث شد، دست درازی و تصرف زمین‌های ملی در برخی مناطق و روستاهای اطراف یاسوج از جمله سروک، پارک ساحلی و حاشیه رودخانه بشار از دیگر موارد مصداقی در این تصاویر بود. مساحت زمین‌های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیش از 250 هزار هکتار و میزان تولیدات محصولات زراعی در این استان سالانه افزون بر 650 هزار تن است که 42 هزار هکتار از این میزان باغی است.  حدود 89 درصد از کل زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد. کهگیلویه وبویراحمد با حدود 16هزار و 249 کیلومتر مربع و با جمعیتی افزون بر 700 هزار نفر دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور در جنوب غربی ایران واقع شده است. این استان با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17شهر و یکهزار و 676 روستای دارای سکنه است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code