موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

سرزمین سی پهلوان

نویسنده: روناک حسینی/ خبرنگاراستان‌ها
کوله‌بار سفر ببندید. یکی دو دست لباس گرم هم بردارید. قرار است به یکی از زیباترین مناطق ایران سفر کنیم. کهگیلویه و بویراحمد را اغلب به طبیعت زیبایش می‌شناسند و کوه‌ها و سرمای زمستانش. در این تابستان که آفتاب نزدیک است ذوبمان کند، می‌توانیم به خنکای دشت‌های این استان پناه ببریم...
1396/04/17
کوله‌بار سفر ببندید. یکی دو دست لباس گرم هم بردارید. قرار است به یکی از زیباترین مناطق ایران سفر کنیم. کهگیلویه و بویراحمد را اغلب به طبیعت زیبایش می‌شناسند و کوه‌ها و سرمای زمستانش. در این تابستان که آفتاب نزدیک است ذوبمان کند، می‌توانیم به خنکای دشت‌های این استان پناه ببریم. کهگیلویه و بویراحمد در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس در جنوب غربی ایران، نمایشگاهی است از تنوع آب و هوایی، کوه، رود، جنگل، دشت، چشمه، آبشار و گل‌های دیدنی. جالب این است که این استان دارای دو نوع آب و هوای سردسیری و گرمسیری است و فاصله زمستان تا بهار در این استان کمتر از یک ساعت است. کهگیلویه، گچساران، چرام، لنده و بهمئی از مناطق گرمسیری این استان و بویراحمد و دنا شهرستان‌های سردسیر‌اند.
زیبایی‌های طبیعی و خنکی هوا در تابستان تنها امتیاز سفر به این ناحیه نیست. در این استان، همین‌طور که دارید در فراوانی زیبایی‌های طبیعت ایران قدم می‌زنید، با نشانه‌هایی از تمدن کهن ایرانی هم آشنا می‌شوید. اماکن بازمانده از دوران باستان و پس از اسلام در این ناحیه از تاریخ کهن این سرزمین حکایت می‌کند.
از جمله این اماکن تاریخی می‌توان به قبرستان لما، پل پاتاوه، پل بریم، بلاد شاپور، چارطاقی خیرآباد و .. اشاره کرد. کهگیلویه و بویراحمد از اصلی‌ترین مناطق زندگی عشایر است. زندگی عشایر در تعامل با طبیعت غریب این استان، از زیبایی‌های فرهنگی در این ناحیه است. می‌گویند یاسوج پایتخت طبیعت ایران است. این شهر، یکی از زیباترین شهرهای ایران است و در آن به هر طرف رو‌گردانید سبز حریرگونه دامنه دنا، پیش چشم شماست. هوای مطبوع این شهر، پناهگاهی است برای روزهای گرم تابستان. اطراف این شهر را رودهای خروشان بشار و مهریان و کوه‌های سر به فلک کشیده دنا با جنگل‌های بلوط و بنه فرا گرفته است به طوری که عده‌ای این منطقه را شمال جنوب می نامند. تنگ گنجه‌ای در 10 کیلومتری شمال غربی یاسوج، پناهگاه دیگری است که با جنگل و رودخانه‌ای زلال در دل دنا، آغوش خود را به روی دوست‌داران طبیعت باز کرده است. پارک جنگلی یاسوج هم با 80 هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است. این پارک در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است. در شمال یاسوج، تنگه دیگری هم هست به اسم تنگه مهریان. این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد  با آب و هوای مطبوع خود جان هر رهگذری را تازگی می‌بخشد. گروهی از پژوهشگران تاریخ ایران باستان می‌گویند این تنگه همان جایی است که آریوبرزن راه را بر لشکر اسکندر می‌بندد. از میان جنگل‌های هزار ساله بلوط و سینه‌کش کوه‌های زاگرس جنوبی که بگذریم، به شهر سی‌سخت می‌رسیم. شهری که بر دامن سپید دنا به نگینی سبز شبیه است. کوه‌ها پشت به پشت ایستاده‌اند و رودها در میان درختان بلوط می‌خروشند. این شهر 35 کیلومتر با یاسوج فاصله دارد. می‌گویند نام آن برگرفته از نام سی پهلوان است که در رکاب کیخسرو کیانی مبارزه می‌کرده‌اند. ظاهرا این سی پهلوان در محلی به نام گردنه بیژن در میان قله‌های دنا کشته شده‌اند. رشته کوه دنا با ارتفاع 4هزار و 448 متر و 44 قله‌ با ارتفاع بالای4هزار متر سی سخت را به شهر کوهنوردان و صخره نوردان تبدیل کرده است. گفته می‌شود در طول سال صدها کوهنورد ایرانی و خارجی به دنا صعود می‌کنند. در فاصله چهار کیلومتری سی سخت، یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس می‌جوشد. چشمه بشو یا میشی از زیبایی‌های این ناحیه است.  
از دیگر جاذبه‌های این استان، می‌توان به منطقه حفاظت شده دنا اشاره کرد. این منطقه  بیش از 80هزار هکتار وسعت دارد و خانه حیات وحش ایران است. گوزن زرد ایرانی، از گونه‌های حفاظت شده در این منطقه زندگی می‌کند.
چند سالی است که چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از مستعدترین مقاصد توریستی ایران شناخته شده است. در این بین توانسته توجه‌ها را به خود جلب کند و در نتیجه زیرساخت‌های گردشگری در این استان در حال ساخت هستند.  اقامتگاه بوم‌گردی عشایر چهارمحال و بختیاری در بندان سی‌سخت جایی است که می‌توان در سفر به این استان شب را در آن گذراند. دومین اقامتگاه بوم‌گردی عشایر این استان نیز به تازگی افتتاح شده است و سیاه‌چادرهای عشایری در کاکان، پذیرای حضور گردشگران هستند. خانه‌های گلی قدیمی در شهرستان‌های این استان نیز گزینه‌های دیگری برای اقامت در طول سفر هستند. در این اقامتگاه‌ها می‌توانید غذای محلی بخورید و به شیوه اهالی کهگیلویه و بویراحمد زندگی کنید. شیوه‌ای که احتمالا آزمودنش خاطره‌ای خوش از زندگی در دل طبیعت به جا خواهد گذاشت.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code