موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

روایت زنبورها و باران

نویسنده:
بارش‌های سیل‌آسا در کهگیلویه و بویراحمد خسارت‌های مختلفی در چند روز گذشته به بار آورده است...
1396/06/01
 بارش‌های سیل‌آسا در کهگیلویه و بویراحمد خسارت‌های مختلفی در چند روز گذشته به بار آورده است. به گفته کشاورزان گرفتار در این سیلاب‌ها، درخواست‌های کمک برخی سیل زدگان در منطقه بید سردره، سیب مداب و... در شهرستان بویراحمد نیز با پاسخ مناسبی روبه‌رو نشد و حتی پیگیری‌های آنها برای بازگشایی مسیر ارتباطی راه به جایی نبرد، تا اینکه روز گذشته دستگاه‌های راهداری برای بازگشایی مسیرهای مسدود، راهی مناطق حادثه شدند. به گزارش مهر، تخریب صدها درخت، نابودی صدها کندوی عسل و خسارت به لوازم، چادرها و خودروها از جمله آسیب‌های این بارش‌ها تنها در منطقه بیدسردره است.
خسارت دیدگان چند منطقه با تجمع مقابل ساختمان استانداری خواستار پیگیری مشکلات توسط متولیان شدند. در تمام نقاط استان خسارت‌هایی به تاسیسات، منابع و بخش‌های مختلف کشاورزی وارد شده است. کرامت فرج‌زاده معاون عمرانی فرماندار در این زمینه می‌گوید: دستگاه‌های راهداری، حمل و نقل جاده‌ای و امور عشایر از مناطق خسارت دیده بازدید‌کرده اند.
در یک نقطه رانش زمین داشته‌ایم که بخشی از جاده بوده است و ماشین آلات سنگین راهداری در حال تلاش برای بازگشایی مسیر بودند و اقدامات لازم انجام شده است.
از باغ‌ها، مزارع و زنبورداران خسارت دیده توسط دستگاه متولی برآورد خسارت می‌شود. طبق سوابق خسارت به صورت مستقیم پرداخت نمی‌شود و کسانی که محصولات آنها بیمه است مشمول پرداخت خسارت می‌شوند. مدیرکل بحران استانداری هم خبر از پیش‌بینی خسارت ۱۰ میلیارد تومانی سیل و تندبادهای اخیر در استان و در حوزه‌های زیرساختی و کشاورزی می‌دهد. علی وفایی مقدم می‌گوید: میزان خسارت وارده در دست بررسی است و در اولین فرصت و تکمیل گزارش نهایی خسارات، اقدامات لازم برای پیگیری انجام خواهد شد. کشاورزانی که محصول خود را بیمه کرده بودند، خسارت آنها توسط بیمه پرداخت می‌شود.
 بارش‌های چند روز گذشته خسارت‌هایی را به بخش‌های مختلف در استان وارد کرد که برآورد خسارات و رفع مشکلات در حال انجام است، اما سوالی که در این میان پیش می‌آید این است که کشاورزان ما چه اندازه به سمت بیمه محصولات رفته‌اند و آیا ترویج فرهنگ بیمه در استان کهگیلویه و بویراحمد مناسب بوده است. در بررسی این موضوع، باید در نظر داشت که زنبورداری و تولید عسل و موم و محصولات مشابه، از جمله مشاغل مهم در کهگیلویه و بویراحمد است و عده بسیاری از طریق پرورش زنبور عسل امرار معاش می‌کنند. زنبوردارانی که به هر دلیلی کندوهای خود را بیمه نکرده‌اند، در اثر این باران‌ها، اصلی‌ترین منبع درآمد خود را از دست داده‌اند.
در هر حال، تعیین خسارت بیمه‌شدگان و پرداخت بیمه تنها یک سوی ماجرا است و برپا کردن دوباره کندوها و شروع دوباره کار، اصلی‌ترین چالش در این رویداد است. از این‌روی شاید اندیشیدن تدابیری برای کاهش خسارت در جریان این پدیده‌های طبیعی ضروری‌تر از هر چیز دیگری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code