موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

دوستی با مارها

نویسنده: مرجان هاشمی /خبرنگار استان‌ها
مار موجود شریری است. این را در کتاب شازده کوچولو نوشته آنتوان دوسنت‌اگزوپری می‌خوانیم، زمانی که روباه دارد به شازده کوچولو توصیه می‌کند که از این حیوان دوری کند. مار هم به شازده کوچولو می‌گوید که طبیعتش نیش زدن است و از این کار قصد بدی ندارد...
1396/04/14
مار موجود شریری است. این را در کتاب شازده کوچولو نوشته آنتوان دوسنت‌اگزوپری می‌خوانیم، زمانی که روباه دارد به شازده کوچولو توصیه می‌کند که از این حیوان دوری کند. مار هم به شازده کوچولو می‌گوید که طبیعتش نیش زدن است و از این کار قصد بدی ندارد. هیچ کس البته از مارها انتظار دیگری ندارد. بماند که برخی مارها سمی نیستند و برخی دیگر زهری کشنده دارند. در هر صورت اغلب ما وقتی مار می‌بینیم، چندان احساس خوشایندی نداریم. با این وجود کسانی هستند که از طریق مارها و طبیعت وحشی‌ این خزنده زندگی می‌گذرانند. علی غلامی ارجنکی را سلطان مار ایران می‌نامند. او در نمایشگاه‌های مختلف در داخل و خارج از کشور شرکت می‌کند تا مردم را با گونه‌های مختلف مار، فواید مار و سم آن آشنا کند. ارجنکی می‌گوید تا کنون سه مار در ایران کشف کرده است. یکی ماری در لرستان که ارجنگی نام گرفته است و منظور همان ارجنکی است.
دیگری یک افعی در حد فاصل شهرهای سودجان و کوهرنگ که افعی کوهرنگی نام گرفته است و مار تک‌حفره در همدان که دارای یک حفره به جای دو حفره در قسمت صورت است.
او می‌گوید علاوه بر مار با انواع دیگری از خزندگان همچون سوسمار، تمساح و عقرب نیز ارتباط و دوستی برقرار کرده است و در مورد آنان اطلاعات بسیاری دارد. به گفته ارجنکی  او 20 سال است که در این زمینه فعالیت می‌کند و تا کنون گزش مارهای بسیاری را روی بدنش تجربه کرده است. غلامی معتقد است سم مار هدیه‌ای از طرف خداوند برای نجات جان بشریت است و می‌گوید اکنون در بسیاری از مراکز علمی جهان از سم مار برای درمان بیماری‌هایی مانند تومور مغزی دارو می‌سازند. گفته می‌شود فائزه فرزند دختر سلطان مار ایران، در سن هفت سالگی 11 مرتبه زبان مار کبری را بوسه زده است و نامش در کتاب گینس ثبت شده است، او از سن سه سالگی انس و دوستی با انواع مار را از پدر آموخته است.
همچنین غلامرضا برادر فائزه نیز در سن دو سالگی کوچک‌ترین مارگیر جهان شناخته شده است که اکنون 15 سال دارد. غلامرضا در سن هشت سالگی به همراه خواهرش در یک آکواریوم یک متر در یک متر و 20 سانتی‌متر در کشور آلمان با بیش از 40 مار سمی، 12 ساعت زندگی کردند و این رکورد نیز در کتاب گینس ثبت شد. ارجنکی در حال حاضر با موسسه سرم‌سازی رازی و انستیتوپاستور و همچنین بیمارستان حضرت‌علی‌اصغر (ع) همکاری می‌کند. او راز موفقیت خود را در تجربه، شناخت، استعداد و علاقه به این موجود می‌داند و می‌گوید مار یک حیوان وحشی است و در ارتباط با آن همیشه باید احتیاط کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code