موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

بهشتی در گچساران

نویسنده: فرشاد محمدزاده / خبرنگار استان‌ها
کوه خامین، منطقه‌ای است حفاظت‌شده در شمال و شمال شرقی دوگنبدان در شهرستان گچساران...
1396/07/03
کوه خامین، منطقه‌ای است حفاظت‌شده در شمال و شمال شرقی دوگنبدان در شهرستان گچساران.
این منطقه از نظر پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد است و زیستگاه موجودات مهمی است که گونه‌شان نیاز به حفاظت دارد. حدود 20 سال از تحت حفاظت قرار گرفتن این منطقه می‌گذرد.
حمایت از جمعیت پلنگ، بز و پازن، قوچ، میش و کبک دری در اولویت بوده است. منطقه کوه خامین حدود 30 کیلومتر از دوگنبدان فاصله دارد و دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و معتدل است. قرار گرفتن این ناحیه در جنگل‌های زاگرس به معنای این است که کوه خامین از پوشش گیاهی متنوع و خوبی برخوردار است.
نزدیک به 26 هکتار دارای درختان بلوط، ارژن، انجیر وحشی، کیکم، چویل، زالزالک و کلخنگ پوشش گیاهی جنگلی این ناحیه است. پلنگ، خوک وحشی، سمور، جغد، گرگ، خرگوش و شاهین گونه‌های دیگر جانوری در این منطقه هستند. همچنین در منطقه حفاظت‌شده کوه خامین خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، بحری، سارگپه پا بلند و کبوتر جنگلی زندگی می‌کنند. کوه خامین  منطقه‌ای است غالبا کوهستانی که در میان ارتفاعات و صخره‌های صعب‌العبور احاطه شده است. با این که این ناحیه در منطقه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، در فصل زمستان قلل آن پوشیده از برف است. این منطقه، مکانی تفریحی و تفرجگاهی بکر محسوب می‌شود و همچنین کاربردهایی برای پژوهش در علوم زیستی گوناگون دارد. منطقه خامین  در معرض خطر چرای بی‌رویه دام، شکارچیان غیر مجاز محلی و غیرمحلی و ضعف مدیریت منابع قرار دارد و حفاظت‌شده بودن آن نیز نمی‌تواند کمک چندانی به آن بکند، مگر این که مردم و مسئولان به ارزش‌ و اهمیت واقعی آن توجه کنند. سفر به این ناحیه  تنها با رعایت اصول طبیعت‌گردی توصیه می‌شود. چرا که هر برگ از این منطقه و هر جانوری چه کوچک و چه بزرگ  گنجینه‌ای است که همه نسبت به حفظ آن مسئول هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code