موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

بلوط‌های خشک در کهگیلویه و بویراحمد

نویسنده:
معاون منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از شناسایی۸۵ هزار هکتار مناطق آلوده به خشکیدگی بلوط در استان خبرداد...
1396/05/10
معاون منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از شناسایی۸۵ هزار هکتار مناطق آلوده به خشکیدگی بلوط در استان خبرداد.
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر به ایرنا گفت: در مناطقی مانند دشتک سی‌سخت، خائیز کهگیلویه، گناوه گچساران و بوستان باشت کانون‌های آلوده به خشکیدگی مشاهده شده است.
گودرز باقری‌‌فر افزود: تاکنون 85 هزار هکتار مناطق آلوده به خشکیدگی درختان بلوط دراستان شناسایی شده که ازاین میزان در 32 هزارهکتار آلودگی کم، در 15 هزارهکتار آلودگی متوسط و در 37 هزار هکتار آلودگی زیاد است.
وی‌ با بیان این‌که بخشی از خشکیدگی درختان بلوط ناشی از بیماری زغالی است، گفت: عامل ثانویه که سبب گسترش آلودگی می‌شود سوسک چوب‌خوار است که به تنه درخت چسبیده و سبب گسترش آلودگی می‌شود.
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تعلیف بیش از حد دام نیز یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند منجر به از بین رفتن جنگل‌های بلوط شود.
وی ابراز کرد: 106 روستا با حدود 6 هزار خانوار در مناطق آلوده به خشکیدگی بلوط زندگی می‌کنند که معیشت آنها به این جنگل‌ها وابسته است. از سال 91 اقداماتی را برای مقابله با پدیده خشکیدگی بلوط شروع کردیم و منطقه خائیز در شهرستان کهگیلویه به عنوان پایلوت این طرح قرار گرفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code