موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

اکران 94 دور از مرکز

نویسنده: رها معیری / خبرنگار استان‌ها
زمانی که در نوروز 95 چند فیلم، مردم استان های مختلف را به سینماهای ایران کشاند، اکثر کارشناسان بر این باور بودند که بهار سال 95 می تواند نوید بخش سال پرفروغی برای سینمای ایران باشد. هر چند که رکورد فروش تاریخ سینمای ایران جابه جا شد، اما بازهم وضع با سال گذشته تفاوت چندانی نداشت...
1396/02/06
زمانی که در نوروز 95 چند فیلم، مردم استان های مختلف را به سینماهای ایران کشاند، اکثر کارشناسان بر این باور بودند که بهار سال 95 می تواند نوید بخش سال پرفروغی برای سینمای ایران باشد. هر چند که رکورد فروش تاریخ سینمای ایران جابه جا شد، اما بازهم وضع با سال گذشته تفاوت چندانی نداشت.
در نگاهی به پر فروش ترین سینماهای ایران (سینماهای دولتی و خصوصی) بعد از تهران با 56 پردیس سینمایی، استان های اصفهان با 16 سالن سینما، البرز با 7 سینما، فارس با 8 سینما، خراسان 3 سالن سینما و یک پردیس سینمایی، گیلان با 12 سالن سینمایی، خوزستان 15 سینما و مازندران با 11 سالن سینما در رتبه های بالای فروش آثار سینمایی در سال 95 بودند. اما نکته جالب در این آمار استان کردستان است که با یک سالن سینمای‌کوچک و یک پردیس سینمایی، فروش بالایی را به خود اختصاص داده است و به گفته «حیدر مردای» مدیر پردیس سینمایی بهمن بیشتر از 750  صندلی این سینما،‌ پر‌ بوده است.
مردم استان کردستان این سینما را به نوعی شناسنامه فرهنگی شهر سنندج می دانند و از آن استقبال می‌کنند. اما استان هایی نیز بودند که صندلی سینماهای آنها مانند سال های گذشته خاک خورد و کمتر مردمی روبه روی پرده نقره ای آنها نشستند.
 استان های کرمانشاه با 2 سالن سینمایی فعال، سیستان و بلوچستان یک سالن سینما، لرستان با 3 سالن سینمایی فعال و نیمه فعال و کهگیلیویه و بویراحمد بدون سینما! در انتهای جدول فروش سال 95 قرار داشتند.  

پر فروش ترین فیلم های 95 در استان ها
فیلم سینمایی «من سالوادور نیستم» ساخته پرویز هادی در تهران و سایر استان های ایران مخاطبان بسیاری را به سالن های سینما کشاند.
اما «فروشنده» با فروش 15 میلیارد و 714 میلیون 919 هزار تومان در واقع توانست علاوه بر پرفروش ترین فیلم سال 95 عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند و جان دوباره ای به بسیاری از سینماهای ایران ببخشد. « سلام بمبئی» ساخته قربان محمدپور یکی دیگر از فیلم های پرفروش امسال بود. «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی، «بارکد»  ساخته مصطفی کیایی و «50 کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی از جمله فیلم های پرفروش ایران بودند، اما بیشترین آمار فروش آنها در تهران بود.
 به عنوان مثال نصف بیشتر 13 میلیارد و 612 میلیون تومان فروش سلام بمبئی مربوط به استان تهران بود و مابقی در 22 استان کشور تقسیم ‌شد.  اما پرفروش ترین فیلم های سال 95 ‌بعد از فروشند، فیلم های «من سالوادور نیستم» چهارده میلیارد و 330 میلیون و 491 هزار تومان، «50 کیلو آلبالو» سیزده میلیارد و 655 میلیون و 948 هزار تومان، «سلام بمبئی» سیزده میلیارد و 612 میلیون و 526 هزار تومان، «ابد و یک روز» یازده میلیارد و 482 میلیون و 886 هزار تومان، «بارکد» یازده میلیارد و 187 میلیون و 379 هزار تومان بودند.

کم فروش ترین فیلم های 95
فیلم‌های «فرار از اردو» 114 میلیون و 520 هزار تومان، «ربوده شده» 141 میلیون و 102 هزار تومان، «دلبری» 138 میلیون و 511 هزار تومان، انیمیشن «ناسور» 133 میلیون و 477 هزار تومان، «هیهات» 131 میلیون و 26 هزار تومان، «سایه» 118 میلیون و 567 هزار تومان، انیمیشن «نبرد خلیج فارس» 76 میلیون و 400 هزار تومان، «ابوزینب» 59 میلیون و 330 هزار تومان هستند.

اصفهان، اول؛ کهگیلویه و بویراحمد، آخر
اما در ادامه گزارش نظر چند مدیر سینمایی در استان‌های مختلف را درباره وضعیت فروش سینماهایشان در سال 95 جویا شدیم. «غلامرضا پیربابایی» مدیر سینما «فرهنگ» استان کرمانشاه می گوید: « ما روزانه 2 فیلم را در 3 سئانس نمایش می دهیم و جز سینماهای لوکس کرمانشاه هستیم، اما هنوز به استقبال مطلوب در سینما نرسیدیم و هر لحظه ممکن است تعطیل شویم. سال گذشته فیلم های «من سالوادور نیستم» و «50 کیلو آلبالو» بیشترین فروش را داشت و حتی «فروشنده» نیز به آمار فروش آنها نرسید. این نشانگر علاقه‌مندی مردم کرمانشاه به فیلم های طنز است. تقریبا این 2 فیلم که در ایام نوروز 95 اکران شد، سالن سینما را پر کرد ولی در طول سال میانگین حضور مردم در سینما فرهنگ در هر سئانس به 50 تا 100 نفر می رسید. متاسفانه کار تبلیغاتی در مورد سینما در کرمانشاه کمتر صورت می گیرد  در حالی که سینماهای کشور مملو از مخاطب برای فیلم اصغر فرهادی بود، اینجا استقبال کمتری از این فیلم شد.»  اما به گفته «پرویز طاهری» معاون فرهنگی- هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، سینماهای این استان بیشترین تماشاگر را بعد از تهران دارند.
او در این باره اظهار کرد: « در آماری که ما از سال 95 داشتیم  پردیس سینمایی کوروش، آزادی و هویزه مشهد به ترتیب بیشترین آمار فروش فیلم درپردیس‌های سینمایی ‌کشوررا دارند، اما در ارتباط با فروش فیلم در سالن‌های سینمایی تک ، 2 سالن اصفهان در رتبه نخست قرار دارند. در وضعیت فعلی 2 سینمای قدس و ساحل پرمخاطب‌ ترین سینماهای شهر اصفهان هستند و در شهرستان‌ها نیز به ترتیب شاهین‌شهر، فولادشهر و گز بیشترین آمار فروش را دارند. اصفهان را به فرهنگ و هنر می شناسند و سینما هم یک مکان فرهنگی است، انشالله امسال اولین پردیس سینمایی در اصفهان افتتاح‌ و آمار فروش فیلم هایمان بهتر از سالهای قبل می شود. باید بگویم که در شهر هنر اگر سینماها کم مخاطب باشند جای تعجب و نگرانی دارد.» اما یکی از نکات جالب در جدول آمار فروش سال 95 حضور استان لرستان با 3 سالن سینمایی است. «سیاوش بیرانوند» مدیرامور سینمایی حوزه هنری لرستان می‌گوید: «از سینماهای زیر پوشش حوزه هنری فقط سینما استقلال خرم آباد با 2 سالن و فلسطین بروجرد فعال هستندعلت رکود سینماهای استان را وضع اقتصادی مردم است. با افزایش قیمت بلیت خانواده‌ها توان رفتن به سینما را ندارند.از سوی دیگر مضامین فیلم‌ها با ذائقه مخاطبان همخوانی ندارند. این تعداد سینما با توجه به جمعیت استان کافی نیست اما مشکل اینجاست که مردم هم استقبال چندانی از سینماها ندارند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code