موضوعات
کهکیلویه و بویراحمد

اعتبار برای سد تنگ سرخ

نویسنده:
۱۴۰ میلیارد ریال برای اجرای سد تنگ سرخ بویراحمد تصویب شد...
1396/05/07
۱۴۰ میلیارد ریال برای اجرای سد تنگ سرخ بویراحمد تصویب شد.
معاون طرح و برنامه شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر گفت: این اعتبار از محل اوراق مشارکت تأمین خواهد شد.
جهان بخش احسانی با بیان این‌که سد تنگ سرخ بویراحمد مهم‌ترین طرح تأمین آب آشامیدنی مرکز استان است، در گفت و گو با ایرنا افزود: برای شتاب بخشی به ساخت سد تنگ سرخ این طرح مهم به قرارگاه خاتم واگذار شد.
وی بیان کرد: در سفر سال گذشته هیات دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد مصوب شد که در ابعاد و اهداف سد تنگ سرخ تغییراتی صورت گیرد که این طرح با این اولویت به‌طور جدی در حال انجام است.
این مسئول ادامه داد: عملیات اجرایی سد تنگ سرخ یاسوج در سال 1390 با هدف تنظیم سالانه 200 میلیون مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی کهگیلویه وبویراحمد و شیرازآغازشد.
معاون طرح وبرنامه شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه وبویراحمد اظهار کرد: این طرح بعد ازبازنگری باهدف تأمین ۸۲ میلیون مترمکعب آب برای مصارف آشامیدنی وصنعت درکهگیلویه وبویراحمد وفارس اجرا می‌شود وآب کشاورزی ازمخزن طرح دربازنگری جدید حذف شده است.
به گفته وی، درمطالعات جدید حجم مخزن سد با هدف شتاب بخشی روند ساخت آن کوچک‌ترخواهد شد.
این مسئول از در حال مطالعه بودن چند سد کوچک آبریز در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
احسانی تصریح کرد: دم چنار، سادات، سقاوه، سیوکی و شبلیز از جمله این طرح‌هاست که برای تأمین آب در بخش‌های مختلف طراحی و احداث خواهند شد.
سد خاکی تنگ سرخ از نوع سنگ ریزه با هسته رسی در منطقه تنگ سرخ بویراحمد و روی رودخانه بشار در 35 کیلومتری یاسوج احداث می‌شود. در طرح اولیه، سد تنگ سرخ 66 متر ارتفاع، 917 متر طول، عرض تاج 10 متر و با حجم مخزن در رقوم نرمال بهره برداری 125 میلیون متر مکعب در سال و حجم تنظیم مخزن آبگیری سالانه 200 میلیون متر مکعب پیش بینی شده بود.
25 میلیون متر مکعب از این میزان آب سد برای آشامیدنی شهر یاسوج، 42 میلیون متر مکعب برای تأمین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و 17 میلیون متر مکعب برای تأمین آب صنعتی یاسوج، 72 میلیون متر مکعب برای تأمین آب آشامیدنی شهرستان شیراز و 33 میلیون متر مکعب برای مصارف زیست محیطی رودخانه بشار در نظر گرفته شده بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code