موضوعات
کیش

۱۰درصد کودکان گرفتار بیش‌فعالی

نویسنده:
یک روانشناس کودک گفت: رژیم غذایی کودکان با اختلال بیش‌فعالی رابطه مستقیم دارد و مصرف نکردن شیرینی، فست فود و نوشابه می‌تواند تحریک‌پذیری این کودکان را کمتر کند.
1396/07/19
«مریم صابری‌پور» در گفت‌وگو با مهر گفت: بیش‌فعالی یک نوع اختلال شایع است که ۸ تا ۱۰ درصد کودکان به آن مبتلا هستند. این نوع اختلال در پسرها شایع‌تر از دخترهاست و تاکنون دلیل مشخصی برای بروز آن پیدا نشده است.
وی افزود: کودکان بیش‌فعال معمولا قبل از ورود به مدرسه و از حدود ۳ سالگی به بعد شناسایی می‌شوند. از علائم این اختلال پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز و رفتارهای تکانشی و ناگهانی است که در این کودکان دیده می‌شود.
وی همچنین عنوان کرد: والدین توجه داشته باشند که فعالیت زیاد کودک به‌تنهایی از علائم بیش‌فعالی نیست و کودک بیش‌فعال در خانه، مهدکودک و محیط‌های اجتماعی یک نوع رفتار را از خود بروز می‌دهد، اما اگر کودک فقط در یکی از این محیط‌ها‌ این رفتار را بروز دهد احتمالا نوع تربیت و رفتار والدین باعث این رفتار کودک است و ‌‌نشانه‌ای از اختلال بیش‌فعالی در کودک‌ نیست.
صابری پور گفت: از مشکلات کودکان بیش‌فعال می‌توان به نداشتن صبر و حوصله، عدم تمرکز و ناتوانی در توجه به جزئیات اشاره کرد و کودکانی که در سنین مدرسه هستند در انجام تکالیف خود ناتوانند و بی‌دقت و بی‌قرار هستند.
این روانشناس کودک تأکید کرد: برای تشخیص این نوع اختلال، کودک باید حداقل ۶ ماه مجموعه‌ای از این علائم و نشانه‌ها را داشته باشد.
وی ادامه داد: دلیل این نوع اختلال ژنتیک و محیط است. ترکیبی از عواملی ژنتیکی و محیطی می‌تواند باعث بروز بیش‌فعالی در کودک شود. استرس، تغذیه نامناسب، مصرف الکل، مصرف سیگار یا استنشاق دود آن توسط مادر در دوران بارداری از عوامل بروز این اختلال در کودکان است.
وی همچنین افزود: مسمومیت‌های ناشی از سرب، آلودگی هوا و مصرف کنسروهای حاوی مواد نگهدارنده، توسط مادر باردار نیز از دیگر دلیل بروز بیش‌فعالی در کودکان است.
این روانشناس کودک اظهار کرد: اگر این اختلال در کودکان درمان نشود. در نوجوانی و سنین بزرگسالی شخصیت‌های افسرده‌ای خواهند داشت و معمولا بزهکاری و رفتارهای ناهنجار اجتماعی در آنها مشاهده می‌شود.
صابری پور گفت: اگر‌چه بیش‌فعالی درمان قطعی ندارد، اما با شناسایی به‌موقع علائم آن، می‌توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد. دارودرمانی، رفتاردرمانی و بازی‌درمانی جزو درمان‌هایی است که برای کنترل بیش‌فعالی کودکان انجام می‌شود. ضمن اینکه خانواده‌ها با مراجعه به پزشک آموزش‌هایی می‌بینند که بتوانند راحت‌تر با کودکان بیش‌فعال خود کنار بیایند.
وی همچنین عنوان کرد: از جمله توصیه‌هایی که به مادران می‌شود این است که به هیچ عنوان از تنبیه بدنی استفاده نکنند، زیرا سبب تشدید این اختلال در کودک می‌شود و اگر فرزندانشان در سنین مدرسه هستند، حتما با معلم و ناظم مدرسه صحبت کنند تا با آنها همکاری شود. کودکانی که کمبود توجه و تمرکز دارند نباید در میزهای آخر کلاس بنشینند و معلم باید به این دسته از کودکان فعالیت‌های بیشتری بدهد. مادران باید لوازم تحریر ساده برای این کودکان تهیه کنند تا کمتر توجهشان به جزئیات آنها جلب شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code