موضوعات
کیش

کیشوندان در خط مقدم امدادرسانی به زلزله‌زدگان

نویسنده:
سرپرست مرکز مستقل جمعیت هلال‌احمر کیش از مشارکت بی‌نظیر کیشوندان در جمع‌آوری و ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی به آسیب‌دیدگان حادثه زلزله در غرب کشور خبرداد.
1396/09/05
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کیش‌پرس، «حبیب درگاهی» گفت: کیشوندان با جمع‌آوری و ارسال بیش از 50 میلیارد ریال کالاهای غیر‌نقدی، جلوه‌هایی از همدلی و ایثار را در کشور به تصویر کشیدند.
وی با بیان اینکه تاکنون ۵ سورتی پرواز از جزیره کیش توسط هواپیمایی کیش‌ایر و هواپیمایی ارتش به مناطق زلزله‌زده ارسال شده است، افزود: کمک‌هایی که تاکنون به هموطنان آسیب‌دیده شده نیاز به تغییر رویکرد دارد، زیرا با توجه به کاهش دما و سرد شدن هوا، اکنون زلزله‌زدگان نیازمند اسکان در مکان‌های موقت به جای زندگی در چادر هستند.

اولویت اصلی برای کمک به زلزله‌زدگان
درگاهی خرید کانکس و لوازم گرمایشی را از اولویت‌های اصلی در کمک به حادثه‌دیدگان زلزله غرب کشور عنوان کرد و افزود: کالاهای غیرنقدی ارسالی به ارزش 50 میلیارد و ۸۹۵ میلیون ریال شامل ۴۹ قلم کالا که شامل بیش از ۱۵ هزار دست کاپشن، ۱۶ هزار دست البسه زنانه و ۱۴ هزار دست البسه بچگانه، ۲۱هزار جفت کفش از برترین برندهای موجود در کشور، به همراه مواد خوراکی مانند تن ماهی، آب معدنی و همچنین پتو، لوازم بهداشتی زنانه، مسواک، خمیردندان و همه ملزوماتی که ممکن است مورد نیاز باشد در میان کالاهای ارسالی که توسط کیشوندان در مرکز هلال‌احمر بسته‌بندی، آماده و توسط ۵ سورتی پرواز به همراه نماینده‌ای از هلال‌احمر جزیره کیش، ارسال و تحویل هلال‌احمر کرمانشاه شد.
وی با اشاره به مبلغ ۹۳میلیون ریال کمک‌های نقدی کیشوندان در صندوق‌های مستقر در پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی تاکید کرد: این میزان کمک‌های نقدی تنها بخشی از کمک‌های ساکنان جزیره کیش است که به زلزله‌زدگان اختصاص یافته است، زیرا تعدادی از کیشوندان کمک‌های خود را به حساب متمرکز جمعیت هلال‌احمر کیش و شماره‌حساب ۹۹۹۹۹ واریز کرده‌‌اند که از این طریق به آسیب‌دیدگان اختصاص یافته است.

افزایش کمک‌های مردمی
درگاهی با اشاره به جمع‌آوری بیش از ۳۵۰ میلیون ریال کمک‌های مردمی در کشور برای زلزله‌زدگان توسط جمعیت هلال‌احمر به صورت نقدی، افزود: این مبلغ نسبت به کمک‌های مردمی در زلزله‌های گذشته چند برابر بوده و نشان از همت والا و همدلی مردم ایران در یاری به هموطنان آسیب‌دیده است.
وی با قدردانی از همه ساکنان جزیره کیش افزود: کمک‌های مردمی که توسط هلال‌احمر جزیره کیش به مناطق زلزله‌زده ارسال شد، نشان از همدلی و همراهی همه نهادها و ارگان‌ها مانند سازمان منطقه آزاد کیش، جامعه بازاریان، همه اصناف، نهادهای نظامی و انتظامی، سرمایه‌گذاران و همه اقشار مردم دارد.

هلال‌احمر؛ حلقه واسط میان زلزله‌زدگان و مردم
این مقام‌مسئول در هلال‌احمر کیش افزود: هلال‌احمر تنها به‌عنوان یک حلقه واسط میان زلزله‌زدگان و مردم بود که توانست با یاری خدا و همراهی مردم، کمک‌های جمع‌آوری‌شده را طبق وظیفه، به آسیب‌دیدگان حادثه دلخراش زلزله، در غرب کشور برساند.
وی به حضور بسیاری از مردم و داوطلبان هلال‌احمر برای بسته‌بندی و حمل‌و‌نقل کمک‌های مردمی تا آماده شدن و ارسال به مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و افزود: روزانه بیش از ۷۰ تا ۸۰ نفر از مردم در جمع‌آوری، بسته‌بندی و حمل‌ونقل کمک‌های مردمی و انتقال به محموله‌ها تا فرودگاه همکاری می‌کردند.
درگاهی افزود: مردم خیری در میان کیشوندان بودند که در این مدت حمل‌و‌نقل محموله‌ها را به‌صورت رایگان انجام دادند و نخواستند که نامی از آنان برده شود. همچنین خیرینی بودند که برای تهیه غذای مشارکت‌کنندگان در طرح جمع‌آوری و بسته‌بندی کالاها را برعهده گرفتند و در این راه ادعایی نداشتند و بی‌ریا کمک کردند که شایسته قدردانی و ستایش هستند. وی گفت: در میان کمک‌های مردمی گاهی دیده می‌شود که لوازم مستعمل و ضایعاتی دیده می‌شود که نمی‌توان از آنها استفاده کرد، اما در جزیره کیش این موارد به میزانی کم بود که می‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد.

اتفاقی بی‌نظیر
سرپرست جمعیت هلال‌احمر کیش تاکید کرد: بسیاری از مردم در محل جمع‌آوری کمک‌ها، موارد اعلام‌شده را به طور مستقیم از فروشگاه‌ها خریداری می‌کردند و به پایگاه‌های هلال احمر تحویل می‌دادند. این موضوع در مدت زمانی که در هلال احمر مشغول فعالیت بوده‌ام بی‌نظیر بود.
وی به استقرار یک تیم روانشناسی به سرپرستی خانم دکتر اشرفی از جزیره کیش در کرمانشاه خبرداد و افزود: آسیب‌دیدگی روحی و روانی در زلزله از مواردی است که در کودکان می‌تواند مشکلاتی به وجود آورد. تیم روانشناسی هلال‌احمر کیش به‌منظور کاهش این آسیب‌ها در کرمانشاه مستقر شده است.
درگاهی عنوان کرد: کیشوندان گرامی می‌توانند با توجه به نیاز شدید زلزله‌زدگان به استقرار در مکان‌های ثابت، از این پس کمک‌های خود را به‌صورت نقدی به پایگاه‌های هلال‌احمر تحویل دهند یا به حساب‌های اعلام‌شده از سوی هلال‌احمر کشور واریز کنند.
بر اساس این گزارش، ساکنان جزیره مرجانی کیش به‌عنوان مروارید خلیج‌فارس همواره به‌عنوان یکی از شهرهای سرزمین ایران اسلامی که در بسیاری از موضوعات اجتماعی نمونه و سرآمد کشور است، در کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان زلزله غرب کشور نیز نشان دادند که چون دیگر موضوعات سرآمد هستند و در صف نخست قرار دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code