موضوعات
کیش

پیش‌بینی 6 میلیارد دلار اعتبار برای توسعه میدان‌های کیش، دارخوین، جفیر و سپهر

نویسنده:
مدیر پروژه‌های بالادستی شرکت E&P غدیر گفت: پیش‌بینی می‌شود که 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای توسعه کیش، دارخوین، جفیر و سپهر نیاز باشد.
1396/06/15
«محمود مرعشی» در گفت‌و‌گو با ایلنا، اظهار کرد: طبق برنامه‌ای که با شرکت ملی نفت داریم، اواخر فروردین ماه یک MOU منعقد شده و قرار بر این است NDP میادین دارخوین، جفیر، کیش و سپهر را تهیه کنیم. بعد از آن تصمیم با آنهاست که مناقصه برگزار یا با ترک تشریفات، پروژه‌ها را اجرا کنند.
وی افزود: طی هفته‌های گذشته با «زاروبژنفت» روسیه که قبلا از شرکت ملی نفت مجوز E&P را دریافت کرده، JOINT AGREMEENT امضا کردیم. این شرکت در زمینه فعالیت‌های فنی و اجرایی و سرمایه‌گذاری و شرکت یونیت ترکیه در زمینه سرمایه‌گذاری با ما همکاری می‌کنند.
مرعشی عنوان کرد: درخصوص دارخوین، فاز یک و 2 توسط شرکت ایتالیایی «انی» کار توسعه انجام شده و برای فاز 3 آن که شرکت غدیر و زاروبژنفت و یونیت همکاری خواهند داشت، 70 هزار بشکه اضافه بر 160 هزار بشکه قبلی تعریف شده است. ضمن این‌که در زمینه افزایش ضریب بازیافت هم فعالیت خواهیم داشت.
وی بیان کرد: برای میدان کیش توسعه فاز 2 و 3 خواسته شده و فاز یک توسط شرکت متن در حال انجام است، اگرچه بخش‌هایی از آن مثل پالایشگاهی که در بندر آفتاب ساخته می‌شود، به مناقصه نرفته و پیمانکار ندارد. بنابراین ما باید برای توسعه دو فاز بعدی باید فاز یک و همچنین آف‌شور و یا آن‌شور بودن را هم مدنظر قرار دهیم و مطالعه کنیم.
مدیر پروژه‌های بالادستی شرکت E&P غدیر در ادامه گفت: جفیر و سپهر نیز 2 میدان کوچک در غرب کارون هستند که ظرفیت 15 تا 17 هزار بشکه در روز را دارند. البته قرار است که واحد PROCESS این 2 میدان از اروندان باشد. در نتیجه مطالعات به سمتی می‌رود که نیازی به واحد فرآورشی نداشته باشیم و بتوانیم با احداث چند چاه نفت را به غرب کارون منتقل کنیم. در حال حاضر غرب کارون از تولید زودهنگام آزادگان جنوبی استفاده می‌کند. در نتیجه با فرض این‌که فاز یک و دو آزادگان جنوبی اجرا شود، واحد جفیر اضافه ظرفیت خواهد داشت؛ بنابراین از ظرفیت مازاد آن می‌توان برای سپهر و جفیر استفاده کرد.
وی افزود: فعلا قرارداد توسعه‌ای این میادین در قالب ‌ای پی سی است، اما از مسیر دیگر مدل‌های قراردادی نیز منتفی نیست. حدس می‌زنیم که برای 2 میدان جفیر و سپهر مدل جدید قراردادی مقرون‌به‌صرفه نباشد، چون تولیدشان کم و واحدهای فرآورش‌شان هم آماده است. بنابراین احتمالا از بای‌بک استفاده می‌شود. مرعشی درباره میزان سرمایه‌گذاری برای توسعه 4 میدان یادشده نیز گفت: مجموع سرمایه‌گذاری بستگی به این دارد که آف‌شور یا آن‌شور باشد. به طور مثال چاهی که در آن‌شور حفر می‌شود کم‌هزینه‌تر از آف‌شور است، اما در کل پیش‌بینی می‌شود که 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code