موضوعات
کیش

جوابیه

پاسخ به گزارش درج شده در ویژه‌نامه همشهری کیش

نویسنده:
روزنامه همشهری در ویژه‌نامه کیش روز 25 شهریور ماه گزارشی به نقل از سایت گردشگری «همگردی» با هدف راهنمایی گردشگران و معرفی بازارهای جزیره چاپ کرد که با واکنش جامعه بازاریان و بازرگانان کیش و بازار بین‌المللی پردیس2 روبه‌رو شد. در ادامه عینا پاسخ جامعه بازاریان و مدیر‌عامل بازار بین‌المللى پردیس2 كیش منتشر می‌شود.
1396/07/01
پاسخ جامعه بازاریان کیش

سردبیر محترم روزنامه وزین همشهری
باسلام
احتراما به استحضار می‌رساند مقاله‌ای با عنوان «ویترین‌های رنگارنگ کیش در آخرین روزهای جشنواره» در شماره 7199 مورخ 25/6/96 (بخش ضمیمه همشهری کیش) چاپ و منتشر شده است که صرف نظر از اینکه این مقاله بازارها را که مهم‌ترین جاذبه گردشگری در کیش و اساس و پایه ترقی و جذب سرمایه و تاسیس و رشد سایر تفریحات یا جاذبه‌های گردشگری مثل تفریحات دریایی و غیره بوده، بازارهای کیش را زیر سوال برده و اساسا مشخص نیست توسط چه شخصی و با چه میزان سواد و تخصص و مستند به چه منبع و ماخذی و با چه هدف و انگیزه‌ای تهیه و رویکرد روزنامه وزین و کثیرالانتشار همشهری در چاپ آن چیست؟ در حالی که جزیره کیش دارای 20 بازار و هزاران غرفه فعال بوده و چنانچه این مقاله و گزارش بر اساس تحقیقات میدانی و مشاهده حضوری تهیه شده نگارنده مقاله ظرف چند روز در همه حوزه‌ها مثل عطر و ادوکلن، اجناس دارای برند، لوازم الکترونیک و موبایل، شکلات و قهوه و خدمات و تفریحات دریایی این اطلاعات را کسب و با مقایسه با سایر شهرهای کشور به چنین نتیجه کارشناسی رسیده‌اند؟ با عنایت به ‌‌سرتیتر مقاله و قسمت انتهای مقاله با عنوان «همه زمان خود را در بازار نگذرانید»‌  در متن مقاله نویسنده سعی در تخریب عملکرد بازارها و عرضه کنندگان کالا، طبقه‌بندی و تمایز بین بازارها دارد به نحوی که خواننده از مراجعه به تعدادی منصرف و جهت مراجعه به بازار دیگر ترغیب شود و با نام بردن برندی خاص شائبه تاثیرپذیر بودن روزنامه نگار ‌در میان فعالان در بازارهای کیش پررنگ‌تر می‌شود و اساسا این مقاله اشاره مستقیم دارد به بی‌کیفیت بودن کالاها در کیش یا ترغیب به عدم خرید لوازم الکترونیکی با عبارت «هرگز لوازمی مثل دوربین عکاسی، فیلم‌برداری، موبایل، لپ‌تاپ و سیستم‌های صوتی و تصویری را از جزیره کیش خریداری نکنید» و یا نام بردن چند بازار به‌عنوان بازارهای گران و در لابه‌لای مقاله اشاره به این شده که عموما برندهای معتبر در کیش دارای نمایندگی نیستند و اشاره شده به بازارهایی از بابت ارزان‌فروشی در حالی که اساس فعالیت در کیش بر اساس رقابت است و گردشگران و مسافران محترم از شعور اقتصادی و فنی کافی از بابت انتخاب محل خرید، نوع کالا و کیفیت و قیمت برخوردارند و شایسته بود در مقاله منتشره حداقل نام نگارنده و میزان تحصیلات یا تجربه یا تخصص ایشان عنوان می‌شد، تا با یک مقاله جهت‌دار و غیر مستند مهم‌ترین رکن سرمایه‌گذاری و جاذبه کیش که مدیران محترم سازمان منطقه آزاد کیش همواره بر کیفیت و کمیت آن نظارت اجرایی و حاکمیتی لازم را دارند بدین شکل زیر سوال نمی‌رفت و اساسا روزنامه وزینی مثل همشهری حداقل جایگاه اعتباری و اخلاقی خود را از بابت رعایت اصول روزنامه‌داری و روزنامه‌نگاری حفظ می‌کرد. لذا این جامعه که وظیفه هماهنگی و حمایت صنفی و نظارت بر بازارهای کیش را به عهده دارد، مستند به ماده 23 قانون مطبوعات تقاضا دارد بابت چاپ این جوابیه در اولین شماره آن روزنامه، ضمن برخوردهای قانونی لازم با نگارنده مقاله، اقدام مقتضی معمول گردد. ضمنا از بابت خدشه و خسارت معنوی وارد بر اعتبار و شخصیت کاری و مالی صنوف و بازارهای ذکر شده، پیگیری قانونی عنداللزوم صورت خواهد گرفت.
با تشکر
سهیل اسدی کنی
مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش


پاسخ مدیر‌عامل بازار بین‌المللى پردیس 2 كیش
سر‌دبیر محترم روزنامه همشهرى
احتراماً
در ارتباط با مقاله‌اى با عنوان «ویترین‌هاى رنگارنگ كیش در آخرین روزهاى جشنواره» در روزنامه ضمیمه كیش شماره ٧١٩٩ مورخ ٩٦/٦/٢٥ جوابیه بازار بین‌المللى پردیس 2 را تقدیم می‌دارد.
با توجه به گزارش و اطلاعات اشتباه، گمراه‌كننده و جهت‌دار این مقاله در ارتباط با بازارهاى جزیره كیش و بالاخص بازار پردیس دو كه از جمله مدرن‌ترین و معتبرترین بازارهاى كیش است و با وجود چند برند معتبر در زمینه لوازم خانگى، لوازم آشپزخانه، پوشاك، عطر و ادكلن، آرایشى و بهداشتى، لوازم الكترونیكى و شكلات توانسته طى سالیان اخیر اعتماد و اطمینان گردشگران و كیشوندان را جلب کند، مقتضى است مطابق قانون مطبوعات نسبت به چاپ این جوابیه در اولین شماره آن نشریه اقدام کنید. ضمناً شایسته است آن نشریه محترم اصلاحیه اى بر آن مقاله چاپ کند تا قدرى از كدورت ایجاد‌شده بین كسبه بازار پردیس2 و سایر بازارها كه در این مقاله شخصیت و اعتبار كارى‌شان زیر سوال رفته، كاسته شود.
ذكر نكات ذیل در ارتباط با این مقاله ضرورى است.
  تردیدى وجود ندارد كه فعالان اقتصادى كیش با مشكلات عدیده‌اى مواجه هستند اما باید توجه داشت كه این مشكلات معلول عواملى است كه در بسیارى از موارد از حیطه اختیار كسبه بازار خارج است و مسئولیت آن متوجه سطوح كلان مدیریتى و تصمیم‌گیرى كشور است تا با ایجاد مزیت‌ها و جذابیت‌هاى جدید در بازار رقابتى گردشگرى منطقه، سهم كیش را در جذب گردشگران داخلى افزایش دهند.
  مقاله بدون ذكر نام نویسنده بوده و منبع و مأخذ آن ذكر نشده است و از آنجا كه ضمیمه همشهرى كیش یك روزنامه محلى محسوب می شود، عجیب است كه نگارنده با نشر اخبار سطحى، غیر مستند، ضد و نقیض و منفى اقدام به بریدن شاخه‌اى می كند كه خود روى آن نشسته!!!
  نگارنده در ادامه مطالب غیر كارشناسى خود و با عدم رعایت اصل بى‌طرفى و بى‌غرضى، بازار پردیس 2 را یك بازار گران معرفى كرده است. گردشگرانى كه در بازار پردیس 2 حضور داشته‌اند مشاهده کرده‌اند كه در این بازار طیف گسترده‌اى از ‌كالاها و محصولات براى سلایق متفاوت و اقشار مختلف وجود دارد. ضمن اینكه نویسنده غافل از این بوده كه در همه جاى دنیا مراكز خرید مختلف با توجه به درجه و كلاس‌بندى و برندهایى كه در خود جاى داده‌اند، مخاطبین خاص خود را دارند.
در خاتمه ضمن یادآورى این نكته كه بازار پردیس 2 حق پیگیرى قانونى از بابت خسارت مادى و معنوى وارده (در هفته پایانى جشنواره) را در مراجع مربوطه نسبت به اشخاص حقیقى و حقوقى خاطى براى خود محفوظ مى دارد، امیدوار است كه آن نشریه محترم در انجام رسالت مطبوعاتى و اطلاع‌رسانى صحیح و ارائه گزارش‌هاى كارشناسانه، سهم خود را در جهت رونق هر چه بیشتر كیش زیبا ایفا کند.
با احترام
مدیر‌عامل بازار بین‌المللى پردیس 2 كیشارسال پیام اشتراک 
 
 Security code